2022'de Marka Stratejinizi Geliştirmek İçin En İyi 5 İpucu

2022’de Marka Stratejinizi Geliştirmek İçin En İyi 5 İpucu

Genel, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su Eyl 21, 2022 Yorum Yok

Teknolojinin geleceği hızla değişiyor ve markanız için dikkate alınması gereken bazı yeni trendler var. Bunlardan biri, 2024 yılına kadar 800 milyar dolar değerinde olması beklenen meta veri deposudur. Son örnekler arasında, yakın zamanda Meta olarak yeniden markalanan Facebook bulunmaktadır. Marka stratejinizin bu yeni trendlere uyum sağlamak için esnek olması gerekir.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması, başarılı bir marka stratejisinin önemli bir unsurudur. Bir markanın hedef kitlesiyle bağlantı kurması ve mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunması çok önemlidir. Bunu yapabilmek için yazılı içeriğin ötesine geçmeli ve video, podcast ve infografikleri içermelidir. Veriye dayalı bir strateji olmalı ve genel iş hedefleriyle uyumlu olmalıdır. Ayrıca, bir insan unsuru içermelidir.

İçerik pazarlaması, satın alma döngüsü boyunca müşteriler ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurmanıza yardımcı olur. Ayrıca, içeriğinizin zaman içindeki performansını izlemenize yardımcı olur. Sağlam bir içerik ekosistemi, dönüşüm oranlarınızı iyileştirmenize ve içerik oluşturma çabalarınızı optimize etmenize olanak tanır.

Pazar araştırması

Pazar araştırması, hedef kitlenizi anlamak ve bilinçli iş kararları vermek için kullanabileceğiniz önemli bir araçtır. Onlara nasıl pazarlama yapacağınızı belirlemenize ve reklamcılık çabalarınızı onların ihtiyaçlarına göre uyarlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca hangi ürün özelliklerinin tüketiciler için en çekici olduğunu bulmanıza da yardımcı olabilir. Pazar araştırması süreci, hedef kitleniz hakkında bilgi toplamak, verileri analiz etmek ve yorumlamak ve daha fazlası gibi çeşitli görevleri içerir.

Pazar araştırması iki ana türe ayrılabilir: birincil ve ikincil bilgi. İlki, şirketin kendisinden bilgi toplamayı veya anketi yürütmek için üçüncü bir tarafı işe almayı içerir. İkincil bilgiler, diğer şirketler veya kuruluşlar tarafından daha önce toplanmış olan bilgileri ifade eder. İkincisi, ticaret birlikleri tarafından sunulan araştırma raporlarını ve hükümet nüfus sayımı verilerini içerir.

Özgünlük

Marka özgünlüğü, müşteri kazanmanın giderek daha önemli bir unsurudur. Araştırmaya göre, Z kuşağı müşterilerinin üçte ikisi, markanın sosyal bir neden ile ilişkisine dayanarak bir markaya karşı olumlu duygularını artırdıklarını söyledi. Bu müşteriler, markaların önemsedikleri davaları desteklemesini ister ve markalar onların taleplerini görmezden gelemez. Markanız için özgün fikirler yaratmak önemlidir çünkü bu fikirler müşterileri duygusal olarak markanıza bağlayacaktır. Aslında, tam bağlantılı bir müşteri, memnun bir müşteriden %52 daha değerlidir.

Özgünlük, tüketicilerin bir marka seçerken aradığı ilk şeydir. Escalent tarafından yapılan bir ankete göre, tüketicilerin yüzde 88’i, hangi markaların satın alınacağına karar vermede orijinalliğin önemli bir faktör olduğunu söylüyor. Özgünlük yeni bir trend, ancak markalaşma dünyasında zemin kazanıyor. Y kuşağının özellikle vokal olduğu önemli bir kavram.

Orijinallik, markalaşmanın en önemli parçasıdır

Özgünlük, marka oluşturmada kritik bir unsurdur. Otantik markalar, hedef kitleleriyle güçlü bir duygusal bağ kurar. Müşteriler, özgünlükten yoksun bir şirketle özdeşleşemezler. Otantik markalar şeffaftır ve değerlerine ve misyonlarına sadıktır. Otantik markaların da ayrı bir kimliği vardır.

Özgün bir marka oluşturmak için hedef kitlenizi anlayarak başlayın. Ardından, onlara hitap eden içerik oluşturun. Örneğin, gerçek kişilerin resimlerini kullanmak gönderilerinizi daha özgün hale getirebilir.

Ses, video, bilgi grafikleri, galeriler veya etkileşimli öğeleri entegre etme

Videoların ve etkileşimli infografiklerin kullanımı giderek daha popüler hale geliyor. Bu tür içerik, izleyicilerin ilgisini benzersiz bir şekilde çeker ve genellikle onlardan abone olmalarını veya işlem yapmalarını ister. Bu etkileşimli videolardan bazıları, izleyicilerin soruları yanıtlamasına veya güzel manzaraları deneyimlemelerine bile olanak tanır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir