ABD lideri Biden’in yüksek akaryakıt ve motorin fiyatlarına nasıl yanıt vereceği belirli oldu

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

ABD Lideri Joe Biden, elektrikli araçlar ve güç depolama hedefiyle pil üretiminde kullanılan lityum, nikel, kobalt, grafit ve manganez üzere kritik mineral ve gereçlerin kaynaklarını teminat altına almak istiyor ve bu gayeyle Savunma Üretim Yasasını faal edecek.

Bu karar, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının neden olduğu ani fiyat artışı ve tedarik zinciri kısıtlamalarına karşılık olarak veriliyor ve tıpkı vakitte Biden idaresinin “Putin’in Fiyat Artışı” olarak isimlendirdiği olaya cevap verme planının bir modülü olarak karşımıza çıkıyor. Yayınlanan bilgi notunda, “Putin’in tercih ettiği savaş nedeniyle piyasaya daha az petrol çıkıyor ve arzdaki azalma Amerikalılar için pompadaki fiyatları yükseltiyor” deniliyor.

Amerikan Araba Birliği’nden alınan bilgilere nazaran, Amerikalılar yaklaşık bir yıl öncesine nazaran galon başına neredeyse iki katı yakıt ödemesi yapıyor. Yani plana nazaran fosil yakıtın yerini alması için daha fazla batarya üretilmesi planlanıyor.

Savunma Üretim Yasası, liderin özel şirketleri federal hükümetten gelen buyruklara öncelik vermeye, ulusal savunma için materyal tahsis etmeye ve gerekli gereçlerin istiflenmesini kısıtlamak için tedbirler almaya yönlendirmesine müsaade veriyor. Biden, yerli üretimde bir artış için davette bulunurken, öteki durumlarda bir anti-tekel sorunu olabilecek bir formda pil gereçlerini madenciliği yapan ve işleyen, satın alma yapan ve hatta şirketlerin birbirleriyle koordine olmasına müsaade veren Amerikan şirketlerine kredi teklifleri sunuluyor. Ve bu yasanın ABD’de pak güç kullanımına geçişin temellerini güçlendireceği belirtiliyor.

Savunma Üretim Maddesi’nin tam olarak ne kadar geniş uygulanacağı şimdi muhakkak değil. Pil gereçlerini teminat altına alan şirketlerin ve pil üreticilerinin de bir artış görmesi beklenen. Tesla, birkaç yıldır ABD’de pil üretiyor ve Toyota, General Motors, Stellantis, Ford ve Volkswagen üzere öbür bir küme araba üreticisi, ABD’de pil tesisleri kurmak için, çoklukla LG Chem, SK Innovation, Samsung ve Panasonic üzere yabancı tedarikçilerle ortak teşebbüs olarak harekete geçiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir