Android ve iPhone telefonlarda pil sıhhati nasıl denetim edilir?

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Eğer telefonunuzun artık tam şarj ile daha az dayandığından şüpheleniyorsanız, bunun hatalısı her vakit bir uygulama olmayabilir. Aygıtın kaç yaşında olduğuna ve nasıl kullandığınıza bağlı olarak, telefonunuzun pili vakitle eskimiş ve ömrünü tüketiyor olabilir.

Neyse ki telefonunuzun pilinin ne durumda olduğunu ve değiştirilmesi gerekip gerekmediğini öğrenmek için pil sıhhatinizi denetim etmenin yolları bulunuyor.

Android’de pil sıhhati nasıl denetim edilir?

Ne yazık ki, Android’de pilinizin ne kadar tükendiğini gösteren muhakkak bir pil sıhhati menüsü yok.

Her şeyin olağan olduğundan emin olmak ve pil/telefon sıcaklığını denetim etmek için Ayarlar > Pil > Pil kısmına gidebilirsiniz. Ülkü sıcaklık aralığı 0-35 santigrat derecedir.

Bu araç, farklı aygıtlarda farklı bir menü altında olabilir yahut bulunmayabilir de. Bu durumda, çeşitli uygulamalardan birini kullanmanız kelam konusu olabilir. Pil sıhhatini denetim etmek için Ampere ve CPU-Z üzere uygulamaları kullanabilirsiniz. Lakin her ikisi de yalnızca “İyi” ve “Kötü” üzere genel tanımlar gösteren etiketler kullanıyor.

Alternatif olarak, pil sıhhatinizi birden fazla şarj seansında ölçecek olan AccuBattery’yi indirebilirsiniz. Fakat burada gösterilenlerin iddiası olduğunu ve vakitle değişebileceğini unutmamalısınız.

iOS’ta pil sıhhati nasıl denetim edilir?

Apple’ın sağladığı epeyce kullanışlı sayısal gösterge sayesinde iPhone’larda pil sıhhatini denetim etmek son derece kolaydır. iPhone’unuzun pil sıhhatini denetim etmek için öncelikle Ayarlara giderek Pil kısmına ilerlemeniz ve Pil Sıhhati üzerine dokunmanız gerekiyor.

Maksimum Kapasite etiketinin yanında yüzdelik bir sayı göreceksiniz. Bu sayı, pilinizin kullanım ömrü boyunca ne kadar azaldığını gösterir. Yeni bir iPhone aldığınızda, %100 olmalıdır.

Telefonunuzun pil sıhhati %80’in altındaysa performans meseleleriyle karşılaşabilir ve tek bir şarjla kullanım müddeti alıştığınızdan çok daha kısa olabilir.

Şarjın bir günü tamamlayabilmesi için uygulamalar üzerinde daha az saat harcayabilirsiniz. Pil sıhhatine ve günlük tecrübenize bağlı olarak pili değiştirmeniz yahut aygıtınızı büsbütün değiştirmeniz de kelam konusu olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir