Apple'dan iPhonese 1. Nesil

Apple’dan iPhonese 1. Nesil

Genel, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eyl 15, 2022 Yorum Yok

Bu yazıda Apple’ın iPhonese 1. nesli hakkında konuşacağız. Bu cihazın Ekran çözünürlüğü, Dokunmatik Kimlik ve Depolama boyutu hakkında bilgi edinmeyi bekleyebilirsiniz. Ama önce SIM huri hakkında konuşalım. Telefonun içine yerleştirilmiş bir tür karttır. Yani, bir SIM kartla ilgileniyorsanız, onu iPhonese 1. nesilde kullanabilirsiniz.

Apple’ın iPhonese 1. nesil

iPhone SE, Apple’ın iPhone’larının ilk nesliydi ve 12 Eylül 2018’de şirket tarafından üretimine son verildi. iPhone SE’nin ilk nesil ekranı sadece dört inçti, bu nedenle bu boyutta bir akıllı telefon için ileriye doğru büyük bir adımdı. Yuvarlatılmış kenarları, A serisi çipi ve kablosuz şarjı, onu yüksek kaliteli donanıma sahip uygun fiyatlı bir akıllı telefon isteyen tüketiciler için en iyi seçim haline getirdi. iPhone SE aynı zamanda bir iPhone için bir ilk olan suya ve toza dayanıklıydı. Ancak Apple tarafından tanıtılan ikinci nesil, iPhone SE’yi daha büyük bir ekran ve geliştirilmiş bir kamera ile yeni bir standart haline getirdi.

SE, yeni bir işlemci ve daha yüksek çözünürlüklü bir ekran sayesinde kamera kalitesini ve performansını iyileştirdi. iPhone 5S ile karşılaştırıldığında, yeni SE daha iyi görüntü kalitesine ve daha iyi video kaydına sahip. Kamerasında portre modu da dahil olmak üzere altı ışık efekti bulunur. Yeni kamerada ayrıca Retina Flash bulunuyor ve telefon 4K çözünürlükte video çekebiliyor. Ayrıca uzun pil ömrü ve suya dayanıklılık sunar.

iPhone SE harika bir ilk akıllı telefon. Harika performans sunar ve harika fotoğraflar çeker. Sadece 429 dolara mal oluyor, bu da onu boyutu için büyük bir değer haline getiriyor. Elleriniz daha büyükse iPhone SE size göre olmayabilir. Ancak iş veya küçük bir cep için daha küçük bir telefona ihtiyacınız varsa, SE’nin daha küçük boyutu tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir. Daha küçük elleriniz varsa, SE’nin yuvarlatılmış köşeleri tutmayı kolaylaştırır.

iPhone SE’deki 4,7 inç Retina HD ekran, dış mekanda görüntüleme için mükemmel bir boyut olsa da, OLED’in derinliğini ve canlı renklerini sunmuyor. OLED ekranın gücüne sahip olmamasına rağmen, iOS ve TikTok ve diğer videoları izlemek için hala harika bir ekran. Daha küçük ekran aynı zamanda ekrandaki metnin olabileceğinden çok daha küçük olduğu anlamına gelir. Ayrıca, büyütülmüş metni okumak için daha fazla kaydırmanız gerekecektir.

Ekran Çözünürlüğü

iPhone SE 1. nesil 1136 x 640 çözünürlüğe sahip 4.7 inç ekrana sahip olmasına rağmen, ekran yine de şaşırtıcı derecede küçük. A4 kağıttan sadece biraz daha büyük. Diğer birçok cihazda olduğu gibi, gerçek piksel yoğunluğu ekranın boyutuna bağlıdır. Apple iPhone SE, inç başına 163 gerçek piksel piksel yoğunluğuna sahipken, iPhone SE’nin ekranı 1136 x 640 çözünürlüğe sahip. iPhone SE’nin ekran çözünürlüğü “viewport” olarak da bilinir.

Apple iPhone SE, Retina ekranı destekleyen ilk akıllı telefon. Ekran 640 x 1136 piksel çözünürlüğe ve %60,8 ekran gövde oranına sahip. iPhone’un ekranı da dokunmaya duyarlıdır ve çeşitli dokunma olaylarını destekler. Piksel Yoğunluğu, inç başına piksel sayısıdır. Yani ekran telefonun diğer özelliklerine göre daha fazla piksele sahip.

Dokunmatik kimlik

Touch ID’niz düzgün çalışmıyorsa, sıfırlamak isteyebilirsiniz. Bunu, önce hangi parmağın soruna neden olduğunu belirleyerek ve ardından silip yeniden kaydederek yapabilirsiniz. Bu, özellikle bir telefon kılıfı veya koruyucu ekran takıyorsanız yararlıdır. Ayrıca terle kaplı bir parmağınız olabilir ve onu silmeniz gerekebilir. Bundan sonra, iPhone’unuzdaki Touch ID’yi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Apple'dan iPhonese 1. Nesil

Touch ID’yi ilk kullandığınızda, telefonun kilidini açmak için parmak izinizi ister. Touch ID’nin parmak izinizin resimlerini saklamadığını, bunun yerine parmak izlerinizin matematiksel bir temsilini sakladığını bilmelisiniz. Bu, matematiksel bir temsil olduğu için tersine mühendislik yapılamayacağı anlamına gelir. Touch ID özellikli cihazlarda ayrıca parmak izi verilerini koruyan ve yalnızca parmak izinizin kaydedilmesini sağlayan Secure Enclave teknolojisi bulunur.

Touch ID’yi etkinleştirme işlemi, parmağınızı Ana Ekran düğmesine basmanızı ve birkaç saniye orada tutmanızı gerektirir. Birkaç saniye sonra hızlı bir titreşim hissedeceksiniz ve bırakmanız istenecek. Touch ID çalışmıyorsa, parmağınızı taramak için farklı bir açı kullanmalısınız. Sorun devam ederse, Ayarlar bölümüne erişip “Touch ID’yi Sıfırla”ya dokunarak Touch ID’nizi istediğiniz zaman sıfırlayabilirsiniz.

Touch ID’niz hala çalışmıyorsa, ana sayfa düğmesi aksamını değiştirerek geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu, ana sayfa düğmesinin yanıt vermemesini düzeltecektir. Milyonlarca presten sonra iç yay şeklini kaybedebilir ve kullanılamaz hale gelebilir. Yedek bir ana sayfa düğmesi, iPhone’unuzun tekrar çalışmasını sağlamanıza ve kozmetik görünümünü korumanıza yardımcı olur. Yedek ana sayfa düğmesi iPhonese 1. nesil ile uyumludur, ancak contayı içermez.

Depolama Boyutu

İPhonese’nin depolama boyutunu bilmek isteyebileceğiniz birçok neden var. Bu, cihazın depolama alanını gereğinden fazla genişletmemenizi sağlayacaktır. Ancak bu bilgiyi öğrenmenin en kolay yolu cihazı açıp Ayarlar menüsünü açmaktır. Ayrıca iTunes’u açarak iPhone’unuzun depolama kapasitesini kontrol etmek isteyebilirsiniz. Her iki durumda da, cihazınızın dosyaları depolamak için ne kadar boş alana sahip olduğunu görebilirsiniz.

iPhone SE 1. neslin depolama boyutu 12 GB’dir. Ancak iOS 10.3 ile dosya sistemi yeniden düzenlenecek ve ek alan boşaltılacak. Bazı uygulamaların çok fazla yer kapladığını unutmayın. WhatsApp gibi popüler uygulamalar 6-800 MB’a kadar sürebilir. Facebook ve BBM yaklaşık 200 MB yer kaplar. Bu uygulamaların kapladığı alan miktarı konusunda endişeleriniz varsa, daha büyük bir depolama boyutu seçin.

En uygun depolama kapasitesini arıyorsanız, 16GB modeli en iyi seçim olabilir. 16GB iPhonese 1. neslin depolama kapasitesi, kullanıcıların çoğu için yeterlidir. Ancak, çok sayıda uygulama kullanmayı veya 4k video çekmeyi planlıyorsanız 64 GB modeline yükseltmek isteyebilirsiniz. Daha fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa, daha yüksek depolama kapasitesine sahip daha büyük bir bellek modeline de yükseltebilirsiniz.

Bütçenize uygun bir iPhone arıyorsanız, yeni iPhone SE harika bir seçenek. Yeni iPhone SE (3. nesil), paranızın karşılığını mükemmel şekilde verecektir. İlk kez iPhone alacak olanlar, yıllardır cihazını yükseltmemiş olanlar veya en iyi iPhone’u en düşük fiyata isteyenler için mükemmel bir seçim olacaktır. Kesinlikle yatırıma değer ve eski modele göre bir gelişme gibi geliyor.

Fiyat

Apple kısa süre önce 12 Eylül 2018’de iPhone SE’nin üretimini durdurdu. Bu, iPhone’un 4 inç ekrana sahip ilk nesliydi ve yedi ana iOS sürümünü destekledi. Ancak, birçok müşteri iPhone 5’in daha küçük 4 inçlik ekranını tercih etti. iPhone SE artık satılık değil, ancak yine de 300$ civarında bir fiyata satışta bulabilirsiniz. iPhone SE ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Eski telefonunuzun satın alma fiyatını belirlerken fiyat önemli bir faktördür.

iPhone SE 1. neslinizin depolama boyutu, fiyatta önemli bir rol oynar. Temmuz 2022’de 32 veya 64 GB’lık bir modelin ortalama fiyatı 73 ABD Doları, 128 GB’lık bir sürümün fiyatı ise 98 ABD Doları olacak. Ancak, yalnızca küçük bir depolama alanına ihtiyacınız varsa, 16 GB’lık model size yalnızca 65 ABD dolarına mal olur.

Fiyata karar verirken cihazın durumunu da göz önünde bulundurmayı unutmayın. Kozmetik hasarın takas değerini azaltacağını hatırlamak önemlidir. Bir çizik, değerini %23 oranında azaltabilir. Diğer işlevsel hasar türleri, değerini daha da düşürebilir. Bu nedenle, bir iPhone SE’nin fiyatı söz konusu olduğunda aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun:

iPhone SE, iPhone 5S ile aynı tasarıma dayanmaktadır, ancak daha yeni bileşenlere sahiptir. Telefon daha hızlı ve geliştirilmiş bir pile sahip. Ayrıca 12 megapiksel arka kamerası var ve 4K videoyu destekliyor. Ayrıca iPhone 6S’den daha hızlı bir Wi-Fi bağlantısına sahiptir. iPhone SE, iPhone 6S’den çok daha ucuz. Kamerada ayrıca Retina Flash bulunuyor ve 4K video çekebiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir