Bilgisayar Neden Mavi Ekran Verir?

Bilgisayar Neden Mavi Ekran Verir?

Genel, Yeni Başlayanlar Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Günümüzde bilgisayarlar sürekli olarak çeşitli problemler oluşturan aygıt çeşitleridir. Ne kadar hızlı olursa olsun ve ne kadar pahalı olursa olsun her zaman bilgisayarların problem çıkarma olasılıkları yüksek oranlardadır. İsterseniz 5 bin TL değerinde bir bilgisayar alın bu bilgisayarın yine aylık olarak periyodik bakımlarını yapmazsanız 300 TL değerinde bir bilgisayar gibi çalışabilir. Ayrıca her bilgisayar sorunu kesinlikle çözülebilmektedir. Mavi ekran hatası da özellikle de XP sistemlerde son derece sık karşılaşılan problemler listesindedir. Mavi ekran hataları genellikle sistem yeni açıldığı zaman veya açılırken verilmektedir. Buna ek olarak her hangi bir çeşit programı çalıştırmaya kalktığınız esnada da mavi ekran hatası ile karşılaşabilirsiniz.

Mavi Ekran Hatasının Nedenleri

Sebeplerine gelecek olursak çoğu zaman yanlış sürücü yüklemeleri veya yükelnmiş olan sürücülerin zamanla hasar görmelerinden dolayı kaynaklanmaktadır. Eğer yükledmiş olduğunuz bir sürücüden sonra bu problemi yaşamaya başladıysanız mutlaka o sürücüyü silmelisiniz. Bunun için sisteminizi güvenli mod ile açın. Güvenli mod ile açtıktan sonra sürücünüzü silin ve arkadan tekrar setup dosyası ile sürücünüzü yükleyin. Sistemi kapatıp açtığınızda sorun düzelmiş olacaktır. Eğer sorun devam ediyorsa sisteminize bir çeşit virüs bulaşmış olma ihtimali vardır ve eğer virüs bulaştıysa yine sisteminizi güvenli mod ile açın. Güvenli mod ile açtıktan sonra kaliteli bir anti virüs programı ile veya virüs tarama amacıyla Combofix programını kullanarak bilgisayarınızı taratın.

Bilgisayar Neden Mavi Ekran Verir?

Sisteminize Virüs Bulaşmış Olabilir

Sisteminizi tarattıktan sonra çıkan bütün virüsler silinecektir. Sisteminizde bulunan virüsler silindikten sonra da yapmanız gereken işlem sisteminizi tekrar eski haline getirmek olacaktır. Bilgisayarınızı açtıktan sonra sorunun devam etmediğini görebilirsiinz. Eğer sorun hala devam ediyorsa problemin kaynağı sürücüler veya virüsler değildir. En son yüklemiş olduğunuz programları hatırlayın ve her birini teker teker ortadan kaldırın. Bu programları kaldırdıktan sonra tekrardan sisteminizi normal mod ile açın. Mavi ekran hatası büyük ihtimalle çözülmş olacaktır. Eğer sorun hala devam ediyorsa mutlaka bir bilgisayar teknik servisine gitmelisiniz ve sisteminiz için gerekli olan bakımları yaptırmalısınız. Eğer teknik servis ile uğraşmak istemiyorsanız format atabilirsiniz.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir