Bilgisayarın Tarihi Neden Bozulur? BIOS Pili Neden Biter?

Genel, Yeni Başlayanlar Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Bilgisayarın her parçası gibi BIOS pili de son derece büyük önem taşıyan parçalardan biridir. Çoğu zaman kullanıcılar bilgisayarlarını her açtıklarında sistemin tarihi hatırlamadığından şikayet edebilirler. Bilgisayarın sistem tarihini sürekli olarak hatırlamaması cevabı bilinen bir sorundur. Ancak bilgisayarın sistem tarihini bir gün hatırlayıp başka bir gün hatırlaması farklı problemlerden kaynaklanan bir çeşit sorundur. BIOS Pili dediğimiz pil bilgisayarınızdaki donanımsal bilgileri tutan bir çeşit bellektir. BIOS Pili sisteminiz kapalı dahi olsa yani elektrik almasa bile en son ki saat, tarih bilgilerini orada tutar. Bu sayede elektrik yokken bilgisayar saatinin aksamasının önüne geçilmiş olunur.

BIOS Pilleri Nasıl Çalışır?

BIOS pillerinin belirli bir boyutları vardır ve belirli bir kullanım ömürleri vardır. Belirli bir süre sonra artık biterler. BIOS Pillerinin kullanım şekillerine gelirsek eğer bilgisayarınız açıksa bu piller kullanılmaz yani güç alınmaz bu sayede enerji tasarrufu sağlanmış olunur. Bu piller sadece bilgisayarınız kapalıyken çalışırlar. Yani sisteminiz o an kapalı durumdayken onlar da çalışırlar. Eğer sisteminiz açıksa BIOS pili çalışmaz. Eğer BIOS piliniz biterse artık eskisi gibi tarihi saklayamayacakları için sisteminiz her açıldığında tarih en eskilere atanmaktadır. En son ayarladığınız tarih olmaz sadece bilgisayar genellikle ilk alındığı tarihe atayabilmektedir.

BIOS Pili Bittiyse

Eğer bilgisayarınızın BIOS pilinin bittiğini düşünüyorsanız en yakın teknik servisten bir BIOS pili alabilirsiniz. Her BIOS pili her anakartla uyumludur. Bu açıdan herhangi bir sıkıntınız olmasın. Ayrıca bu piller o kadar da pahalı değiller. Genellikle fiyatları 3 ila 5 lira arası değişebilmektedir. Eğer BIOS pilini değiştirmeden bilgisayarınızın tarihi hatırlamasını istiyorsanız yapmanız gereken işlem basit. İnternetten bir her bilgisayar açıldığında tarihi internetten otomatik olarak çekecek ve ayarlayacak yazılım indirmelisiniz. Bu yazılımı sisteminize kurduğunuz zaman artık her bilgisayar açılışında tarihi otomatik olarak ayarlayacaktır ve bu durumda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Bilgisayar tarihi ayarlanmadığı durumlarda çeşitli web sitelere girdiğinizde bazı hatalar alırsınız ve sisteminiz doğru çalışmaz. Bu nedenle bilgisayar tarihinizin mutlaka sürekli olarak doğru olması gereklidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir