Dinozor çağında eviniz tam olarak neredeydi? Bu harita cevabı veriyor…

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar May 02, 2023 Yorum Yok

Bildiğimiz biçimiyle Dünya’nın görünümü, yani kıtaların ve okyanusların yerleşim nizamı aslında nispeten yeni. Bugün gördüğümüz Avrasya, Amerika, Afrika, Antarktika ve Okyanusya’nın kara ve denizleri, birbirine emsal formda yerleştirilmiş geniş tektonik levhaların eseri. Lakin bu yapboz modülleri, Fazla yavaş da olsa devinim ediyor. Bir insan ömrü içinde bunu ayrım etmek Muhtemel değil lakin milyonlarca Yıl ölçeğinde Geri gidersek, Dünya’nın kara kütleleri onu bize büsbütün farklı bir gezegen üzere gösterebilir.

PALEOMAP Projesi’nden C. R.Scotese’nin levha tektoniği dataları ve paleocoğrafik haritalarının yardımıyla, eski bir Google mühendisi olana Ian Webster tarafından yeni bir uygulama oluşturuldu ve bu uygulama vakitte geriye gitmemize ve milyonlarca Yıl Evvel Dünya’nın nasıl göründüğüne göz atmanıza İmkan veriyor.

Web uygulaması Pangea harika kıtası çağında 240 milyon Yıl öncesinden gezegenimizin bir görünümü ile açılıyor, lakin 750 milyon Yıl öncesinden günümüze kadar olan görünümleri seçme imkanınız da bulunuyor. Masaüstü kullanıcıları için, sol ve sağ tuşları basılı tutarsanız klavye ile kıtaların parçalanmasını ve nihayetinde bugün bildiğimiz hali oluşturmasını bile izleyebilirsiniz.

Uygulamayı buradan açabilirsiniz.

Harita ayrıyeten, birinci omurgalılar, birinci homininler ve dinozorların yok oluşu üzere Dünya’daki Ömür tarihindeki Değerli anları görmenizi sağlayan seçeneklere de sahip. Web sitesi, aradığınız bölgede yakınlarda hangi dinozorların yaşadığını da gösteriyor. Örneğin, Eustreptospondylus, Jurassic devrinde şu anda İngiltere olarak bilinen yerde yaşayan bir etoburdu.

Daha da ilginci, arama çubuğuna bir pozisyon girerek, milyonlarca Yıl Evvel pozisyonun nerede olduğunu da öğrenebiliyorsunuz. mesela oturduğunuz semti yazarak ve aşikâr bir Vakit dilimi girerek, semtinizin dinozorlar çağında nerede olduğunu görme talihiniz var.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir