Donald Trump’ın, başkanlığı sırasında gizli devlet bilgilerini Twitter’da paylaştığı ortaya çıktı

Sosyal Meda Uzmanlığı Kas 21, 2022 Yorum Yok

Gizliliği kaldırılan birtakım dokümanlar, eski ABD lideri Donald Trump’ın 2019’da İran’ın başarısız bir Füze fırlatma teşebbüsünün uydu imajını Yasa dışı bir biçimde Twitter’da paylaştığını doğruluyor. Tweet, ülke yetkilileri başarısız bir biçimde uydu fırlatmaya çalıştıktan sonra fırlatma rampasında patlayan bir roketi gösteriyordu. Trump’ın, bu fotoğrafı ABD’nin olaya karışmadığını kanıtlamak için yayınladığı bildiriliyor.

Trump’ın o sırada gönderdiği tweet’te “Amerika Birleşik Devletleri, İran’daki Semnan Fırlatma Alanı Bir’deki Safir SLV Fırlatma için nihayet fırlatma hazırlıkları sırasında yaşanan feci kazaya karışmadı” deniliyordu. Tweet şöyle devam ediyordu: “İran’a Site One’da ne olduğunu belirlemede en güzel dileklerimi iletiyor ve uygun talihler diliyorum.

Görüntünün Fazla net olmasından ötürü, birtakım uzmanlar bunun uydu tarafından çekilmediğinden şüphelendi. Monterey’deki Middlebury Milletlerarası Çalışmalar Enstitüsü’nde uydu imgelerini inceleyen Jeffrey Lewis, NPR’ye “Bu fotoğraf Fazla düzgün ve Fazla Çok ayrıntıyı görebiliyorsunuz. Birinci başta, bir insansız hava aracı yahut Öbür bir şey tarafından çekilmiş olması gerektiğini düşündüm” dedi.

NPR, bir Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası talebiyle, Özgün imgeyi Ulusal Jeo-uzaysal İstihbarat Teşkilatı’ndan (NGA) aldı. Kaynak, imgenin artık halkla paylaşılabileceğini doğrulamak için Pentagon ile kapsamlı bir incelemeden geçtiklerini söylüyor. Lakin birkaç detay hâlâ saklanıyor.

Amerikan ilim İnsanları Federasyonu’nda zımnilik ve sınıflandırma uzmanı olan Steven Aftergood, NPR’ye verdiği demeçte, bu kararın Trump’ın liderken toplumsal medyada nihayet derece hisli bilgileri paylaşmakta Sorun yaşamadığını gösterdiğini söyledi.

Aftergood, “İran hakkındaki en hisli ABD istihbaratından kimilerini tam manasıyla kuşbakışı olarak görüyorduk” dedi ve ekledi: “Ve yapmak istediği birinci şey, bunu Twitter’da açıklamaktı.

Görüntü birinci yayınlandığında, havacılık ve Uzay uzmanları fotoğrafın, milyarlarca dolarlık KH-11 keşif uçağı olduğuna inanılan USA 224 isimli sınıflandırılmış bir Uzay aracı tarafından çekildiğini belirledi. Uzay aracı Hubble Teleskobu’na benziyor, lakin yıldızları daha yakından incelemek yerine Dünya’nın yüzeyine bakıyor.

Geçtiğimiz Yıl Yahoo! News’te yayınlanan haberlere nazaran, Trump’a üst seviye Ulusal Emniyet danışmanlarıyla yaptığı günlük istihbarat bilgilendirmesinde uydu manzarası gösterildi. Yahoo’ya nazaran eski bir Trump idaresi yetkilisi, Trump’ın fotoğrafı kendisinde tutup tutamayacağını sorduğunu söyledi. Biraz tereddüt ettikten sonra yapabileceği söylendi. Yaklaşık bir saat sonra, Trump imgeyi milyonlarca takipçisine tweet’ledi.

Aftergood, NPR’ye, Trump’ın manzarayı yayınlamakla Rusya ve İran da iç olmak üzere öteki ülkelere değer biçilmez bilgiler sağlamış olabileceğini söylüyor. Bu ülkelerden biri emsal bir imaj yayınlamış olsaydı, ABD’nin bu bilgi hakkında öğrenebileceği her şeyi öğrenmek için bir misyon gücü toplayacağını da kelamlarına ekliyor.

Trump’ın Twitter yasağı kalktı

Bu yeni bilgi, Trump’ın 2024’te başkanlığa Namzet olma niyetini resmen açıklamasından yalnızca birkaç gün sonra geldi. Öte yandan Trump, yaklaşık 2 yıldır devam eden Twitter yasağından da kurtulmuş durumda. Elon Muski Trump’ın hesabının açılıp açılmayacağı ile ilgili düzenlediği bir anket sonrasında, eski liderin dondurulan hesabını tekrar etkin hale getirdi. Fakat Trump, şimdilik Twitter’a dönmeye pek niyetli değil üzere görünüyor. En azından yaptığı birinci açıklamalar bunu gösteriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir