Dünya’da en çok internet kesintisi yapan ülke ve onu takip edenler açıklandı

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Mar 02, 2023 Yorum Yok

Yeni bir araştırmaya nazaran 35 ülkedeki hükümetler, yalnızca 2022 yılında en az 185 Defa interneti kapatarak yeni bir rekor kırdı. New York merkezli izleme kümesi Access Now, yayınladığı raporda internet kesintilerinin yalnızca süratle artmakla kalmadığını, tıpkı vakitte daha uzun sürdüğünü ve ekseriyetle en Fazla muhtaçlık duyulan vakitlerde halkı amaç aldığını belirtti.

Access Now, Keep It On kampanyasını 2016 yılında başlattı ve geçen Yıl kaydedilen kesintilerin neredeyse yarısının Hindistan’da gerçekleştiğini tespit etti. Kesintilerin birden fazla insani krizler, kitlesel protestolar, faal çatışmalar, seçimler ve Cenk sırasında meydana geldi ve Hindistan’ın geçen Yıl 84 Sefer interneti erişime kapattığı bildirildi. Bu da onu internet erişimini üst üste 5 Yıl sansürleyen 1 numaralı ülke haline getirdi.

Etiyopya’nın Tigray kentindeki beşerler 2 yıldan Çok bir müddettir tam bir bağlantı kesintisi yaşadı ve bu da onu en uzun etkin kapatma haline getirirken, Myanmar’daki birtakım bölgeler 500 günden Çok bir müddettir devam eden kesinti ile gayret etmeye devam ediyor.

Access Now raporunda, “Yetkililer yıllardır tıpkı nedenlerle, birebir münasebetleri kullanarak kapatma buyruğu verdiler,” diye yazdı ve devam etti: “Uzun müddetler boyunca, iktidardakiler kapatmaları insanları susturmak için kullandılar ve ekseriyetle tam kesintiler, taşınabilir kapatmalar ve platform engellemeleri yoluyla belli toplulukları maksat aldılar.”

Rapor, hükümetlerin internet kesintilerini yalnızca protestocuları susturmak ya da argüman edilen yanlış bilgileri engellemek için kullanmadığını, tıpkı vakitte hükümeti, ordusu ve polisi Cenk kabahatleri işleyen ve cinayet, azap ya da tecavüz üzere şiddetli insan hakları ihlallerini örtbas eden ülkeler için de bir kılıf vazifesi gördüğünü gösteriyor.

Rusya’dan 22 Kez internet kesintisi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında internet erişimini 22 Defa kestiği, kesintileri telekomünikasyon altyapısını tahrip etmek ve siber taarruzlar düzenlemek için kullandığı bildirilirken, İran kesintileri ülkenin “ahlak polisi” tarafından öldürülen 22 yaşındaki Mahsa Amini‘nin vefatının akabinde protestolarla uğraş etmek için kullandı.

İnternet kesintilerinin oranı daha Evvel görülmemiş bir süratle artıyor olsa da Access Now, global kesintilere nihayet vermek için Birleşmiş Milletler ile Bir arada çalışırken ilerleme kaydettiğini söylüyor. Küme raporunda, Kenya genel seçimleri sırasında kesintilere karşı seferber olmak, Etiyopya’da 2 yıldır süren kesintinin sona erdirilmesi tarafında ilerleme kaydetmek ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) örgütüyle Bir arada çalışmak da iç olmak üzereseçimle ilgili kesintilere karşı global olarak başarılı bir biçimde seferber olduğunu söylüyor.

BM geçen Yıl da emsal bir rapor hazırlamış, Access Now’a misal bulgulara yer vermiş ve insan hakları ihlallerinin ciddiyetini ortaya koymuştu. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet geçen Yıl yaptığı bir basın açıklamasında: “İstihdam, eğitim, sıhhat ve siyasi iştirak üzerindeki maliyetler neredeyse her Vakit umulan faydayı aşmaktadır. Bir devlet interneti kapattığında hem beşerler hem de ekonomiler ziyan görür,” demişti.

Bachelet kelamlarını şöyle sürdürmüştü: “Bu raporun açıkça ortaya koyduğu üzere, internet kesintilerinin sona erdirilmesi için, tesirlerinin daha besbelli bir halde raporlanması, ilgili şirketlerin daha Çok şeffaflık göstermesi ve hepimizin kendi kendimize dayattığımız kesintilere karşı ilişkiyi savunmamızın sağlanması da iç olmak üzere, süratli bir formda harekete geçilmesi gerekmektedir.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir