Elon Musk Twitter’ı satın aldı; kullanıcılar rakibi Mastodon’a kaçmaya başladı

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Kas 02, 2022 Yorum Yok

Elon Musk’ın Twitter’ı resmi olarak devralmasının akabinde, rakip toplumsal medya platformu Mastodon, Musk’ın Twitter’ından kaçmak isteyen kalabalıkların yeni tercih ettiği platform olarak öne çıkıyor.

Musk’ın Twitter idaresini ele geçirmesinin Çabucak akabinde, 70.000 yeni kullanıcı Mastodon’a katıldı. Mastodon’un, Elon Musk üzere eksantrik milyarderlerin platformun birincil denetimine müsaade vermeyecek biçimde Özellikle tasarlanması, beşerler için cazibeli olmasının Aka sebeplerinden biri olarak öne çıkıyor.

Mastodon, teorik olarak Twitter’a Fazla emsal halde çalışan Aleni kaynaklı, merkezi olmayan bir toplumsal medya platformu. Platformun mikroblog özelliklerinin karşılaştırılabilir olduğunu söyleyebiliriz ve eğlenceli “tweetler” yerine “tootlar” olarak isimlendirilen 500 karaktere kadar gönderiler yapılmasına müsaade veriyor. Lakin, Mastodon’un Twitter’dan öne çıkmasına Yardımcı olan birtakım özellikleri de bulunuyor. Bunlardan en besbelli olanı, platformun sunucularının nasıl çalıştığıdır.

Mastodon nasıl çalışıyor?

Mastodon’a birinci Defa kaydolurken, sizden bir sunucu seçmeniz isteniyor. “Avustralya” (aus.social) üzere geniş ülke tabanlı sunucular, “San Francisco” (sfba.social) üzere daha Mahallî bölgesel sunucular yahut İlgi alanlarına / topluluklara dayalı sunucular ortasından seçim yapabilirsiniz. Kullanıcı açısından, hangi sunucuyu seçtiğiniz ortasında somut bir ayrım yok, bu nedenle coğrafik yakınınızdaki bir şeyi seçmenin en mantıklısı olduğunu söyleyebiliriz.

Mastodon, bu sunucu sürecini e-postaya misal olarak tanımlıyor. Örneğin, e-posta domain’iniz Gmail, Hotmail, Outlook yahut Öbür bir şey olsa da, rastgele birine ve rastgele bir yere e-posta gönderebilirsiniz.

Mastodon’un merkezi olmayan tasarımının tesirli olduğu yer yedek sistemler ve File esnekliği. Twitter, kullanıcıların hizmetine erişmeleri için Özel bir merkezi Meydan ismi olan twitter.com’u sunarken, Mastodon’un farklı ve Müstakil sunucuları, ağı canlı tutmak için birbirleriyle Ahenk içinde çalışıyor.

  • Elon Musk, Twitter’ın mavi tikini paralı yaptı; fiyatını açıkladı

Mastodon’un gerisindeki kurucular ve geliştiriciler, bunu platformun Kıymetli Cazibe noktalarından biri olarak görüyor. Merkezi Denetim olmadan, platformun belli bireylerin yahut işletmelerin tekil çıkarlarına hizmet etmeye karşı korunduğunu savunuyorlar. Ayrıyeten Mastodon, bunun platformu daha Müsait maliyetli hale getirdiğini, yani Nakit kazanma yahut kârlılık konusunda endişelenmesine gerek olmadığını savunuyor.

Henüz Mastodon’da Fazla Çok Ünlü bulunmasa da, bu durum yakında değişebilir. Şaşırtan olmayan bir biçimde, tanınan Twitter kullanıcıları platformu süratle terk etmeyi düşünmüyor üzere gözüküyor. Lakin Şayet Mastodon’un yükselişi birebir süratle devam ederse, yakında bu durum değişebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir