Elon Musk’ı kızdıracak haber: Mastodon’un yükselişi tam gaz devam ediyor

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Twitter’a alternatif olarak gösterilen merkezi olmayan toplumsal File Mastodon, aylık 1 milyon etkin kullanıcıya ulaştı. Geride bırakılan bu dönüm noktası, CEO ve baş geliştirici Eugen Rochko tarafından açıklandı.

Almanya merkezli Mastodon, Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasından bu yana süratli bir büyüme yaşıyor ve 27 Ekim’den bu yana ağa yaklaşık yarım milyon kullanıcı katıldı. Twitter’ın 238 milyon günlük faal kullanıcısına nazaran bu hala Fazla Ufak bir sayı olsa da, Mastodon’un kullanıcı tabanı, 27 Ekim’den Evvel saatte 60-80 yeni kullanıcı kaydına sahipken, bugün saatte binlerce kayda yükselerek süratli yükseliş ivmesini sürdürüyor.

Twitter’ın Musk tarafından satın alınması ve nihayet Eser değişiklikleri, Mastodon’un genişlemesini hızlandırdı. Birtakım kullanıcılar, Twitter’ın fonksiyonelliğinin Musk’ın denetimi altında nasıl değişebileceği konusundaki tasalarından kaynaklı Mastodon’a geçmeye karar verdiklerini söylerken, öbürleri Twitter’ın yeni fiyatlı doğrulama planına ve Musk’ın makul hiciv biçimlerini denetleme konusundaki ağır yaklaşımına karşı bir protesto biçimi olarak bu toplumsal ağa geçiş yaptı.

Mastodon, hashtag’ler, karşılıklar, yer imi ekleme ve retweet gibisi “artırma” üzere özelliklerle Twitter’la karşılaştırılabilir bir tecrübe sunuyor. Lakin Twitter’ın tersine, bu ağda reklam bulunmuyor ve İlgi alanları ve coğrafik bölgeler etrafında organize edilmiş, Aka ölçüde kendi sistemlerini bir kümede birleştiren gönüllüler tarafından yönetilen binlerce sunucuya dağıtılmış durumda.

Mastodon kullanıcıları, web yahut taşınabilir istemci aracılığıyla kaydolup bir sunucu seçtikten sonra kendi sunucularındaki öteki kullanıcılarla ve ağdaki diğer sunuculardaki kullanıcılarla gönderileri ve temasları paylaşabiliyor. Her sunucu, taciz ve nedensiz şiddet üzere istenmeyen içerik cinslerini sınırlamayı yahut filtrelemeyi seçebilirken, rastgele bir sunucudaki kullanıcılar başkalarını engelleyebiliyor ve yöneticilere bildirebiliyor.

Mekezi bir suncu yok

2016 yılında kurulan ve kitle fonlaması ve Avrupa Kurulu’ndan Ufak bir hibe ile desteklenen Mastodon merkezi bir kurum tarafından yönetilmiyor. Hiçbir sunucu sahibi kendi isteklerini dayatamıyor yahut ağı kapatamıyor. Sunucu sahipleri, çok uç olarak gördükleri siyasetleri benimseyen rastgele bir sunucuyla kolaylıkla bağlarını kesebiliyor. Ayrıyeten merkezsiz tasarım, hizmetin Biricik bir şahıs tarafından satın alınmasını neredeyse imkansız hale getiriyor.

Almanya’daki meskeninde çalışan yirmi beş yaşındaki Rochko, projenin aylık 2.400 Euro üzere mütevazı bir maaşla program yapan Biricik tam vakitli çalışanı. Kısa bir mühlet Evvel yayınladığı bir gönderide, Mastodon’un veritabanı sunucusunu yükseltmek için daha kuvvetli donanım satın alarak, talep akışına ayak uydurmak için günde 12 ila 14 saat çalıştığını belirtmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir