Evinizin olduğu yer, milyonlarca yıl önce, dinozorlar çağında neredeydi? Bu harita cevabı veriyor…

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 10, 2023 Yorum Yok

Bildiğimiz biçimiyle Dünya’nın görünümü, yani kıtaların ve okyanusların yerleşim nizamı aslında nispeten yeni. Bugün gördüğümüz Avrasya, Amerika, Afrika, Antarktika ve Okyanusya’nın kara ve denizleri, birbirine benzeri biçimde yerleştirilmiş geniş tektonik levhaların eseri. Lakin bu yapboz modülleri, Fazla yavaş da olsa devinim ediyor. Bir insan ömrü içinde bunu ayrım etmek Muhtemel değil ancak milyonlarca Yıl ölçeğinde Geri gidersek, Dünya’nın kara kütleleri onu bize büsbütün farklı bir gezegen üzere gösterebilir.

PALEOMAP Projesi’nden C. R.Scotese’nin levha tektoniği dataları ve paleocoğrafik haritalarının yardımıyla, Ian Webster tarafından yeni bir uygulama oluşturuldu ve bu uygulama vakitte geriye gitmemize ve milyonlarca Yıl Evvel Dünya’nın nasıl göründüğüne göz atmanıza İmkan veriyor.

Web uygulaması Pangea muhteşem kıtası çağında 240 milyon Yıl öncesinden gezegenimizin bir görünümü ile açılıyor, fakat 750 milyon Yıl öncesinden günümüze kadar olan görünümleri seçme imkanınız da bulunuyor. Masaüstü kullanıcıları için, sol ve sağ tuşları basılı tutarsanız klavye ile kıtaların parçalanmasını ve nihayetinde bugün bildiğimiz hali oluşturmasını bile izleyebilirsiniz.

Uygulamayı buradan açabilirsiniz.

Harita ayrıyeten, birinci omurgalılar, birinci homininler ve dinozorların yok oluşu üzere Dünya’daki Ömür tarihindeki Değerli anları görmenizi sağlayan seçeneklere de sahip.

Daha da ilginci, arama çubuğuna bir pozisyon girerek, milyonlarca Yıl önceo pozisyonun nerede olduğunu da öğrenebiliyorsunuz. mesela oturduğunuz semti yazarak ve aşikâr bir Vakit dilimi girerek, semtinizin dinozorlar çağında nerede olduğunu görme talihiniz var.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir