Fidye yazılımı kurbanları, fidyecilere baş kaldırmaya başladı

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 23, 2023 Yorum Yok

Fidye yazılımı saldırganlarına ödenen Nakit ölçüsü 2022’de Kıymetli ölçüde düştü ve bunun nedeni akınların sayısının düşmesi değil. Blok zinciri tahlil firması Chainalysis’in bir raporuna nazaran, bu düşüşün nedeni kurbanların istenen paraları ödemeye artık yanaşmaması. Kestirimlere nazaran 2019’dan bu yana, fidye ödemeleri yüzde 76’dan yüzde 41’e düştü.

Chainalysis bilgileri, Yekün fidye yazılımı gelirinin 2022’de 456,8 milyon dolara düştüğünü gösteriyor. 2021’de bu sayı 765,6 milyon dolar düzeyindeydi. Firma, “Kanıtlar bunun kurbanların fidye yazılımı saldırganlarına ödeme yapma konusundaki artan isteksizliğinden kaynaklandığını gösteriyor” diyor.

Siber Emniyet firması Recorded Future’ın fidye yazılım kümelerinin bilgi sızıntı sitelerinden bilgi toplama konusunda yaptığı çalışmaya işaret eden araştırmacılar, 2021 ile 2022 ortasındaki atak sayısının yüzde 10,4 azaldığını yazdı. Yeniden de, fidye yazılımı hücumlarının adedi ile yapılan fidye ödemeleri ortasında Aka bir boşluk bulunuyor.

Peki şirketler neden fidyeyi ödemekten vazgeçiyor? Bir sıra Öğe Mevcut ve bunların en kıymetlisi, ödemenin ağır yasal sonuçlar doğurabilmesi.

Örneğin, 2021’de ABD Hazine Bakanlığı, Yabancı Varlık Denetim Ofisi (OFAC) aracılığıyla fidye ödeyen şirketlere yönelik mümkün yaptırımları açıkladı. Dahası siber Emniyet sigorta şirketleri bu Cin ataklara karşı yapılacak ödemelerde daha ince eleyip sık dokuyor.

Ayrıca, bir sigorta poliçesi düzenlenmeden yahut yenilenmeden evvel, kuruluşun kuvvetli siber Emniyet siyasetleri üzere araçlara sahip olduğunu göstermesini talep ediliyor. Bu araçlara sahip şirketlerin bir akından Önemli formda yaralanması yahut fidyeyi ödemesi daha az muhtemel.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir