HP Z2 G4 İş İstasyonu İnceleme

Reklam Ajansları, SMM Paneller Eki 26, 2022 Yorum Yok

Masaüstü bilgisayar tarafında her ne kadar oyuncu donanımları ilgi odağı olsa da, kuşkusuz bunun bir de iş tarafı var. HP ve Penta Teknoloji paydaşlığıyla kurumsal tarafta üst düzey performans gösteren ve dayanıklılığı ile öne çıkan modellere gereksinim olurken, etkileyici genişletilebilirlik ile masaüstü bilgisayarda sunucu sınıfı güç sağlayan HP’nin bugün yakından bakacağımız bu makinesi, iş ortamının aranan taze kanlarından biri oluyor.

Cihazın tam ismi HP Z2 Uzun Kasa G4 İş İstasyonu olarak geçerken, çabucak kurulup kullanıma hazır gelebilmesi için kutusundan kendi klavye ve faresi ile birlikte çıkıyor. Ofis ortamlarının aranan sade siyah renkli dizaynının benimsenirken, evvelki jenerasyon iş istasyonlarına nazaran yüzde 14 daha küçük bir form faktör yakalanabilmiş. Yeni tasarım anlayışı ile birlikte ön ve yan kenarlar da yenilenmiş ve böylelikle aygıtı taşımanız gerektiğinde bunu kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Cihazın içeriğinde ise adeta yok yok. Fakat belirtmek lazım ki, bu makine, HP’nin bu alandaki giriş düzeyi modellerinden biri. HP’nin Z Masaüstü İş İstasyonları içinde hem tasarımı hem iç donanımı ile pek çok farklı model yer aldığını da belirtmekte yarar var.

HP yetkili dağıtıcısı Penta Teknoloji daldaki 30 yıllık deneyimi, teknolojideki uzmanlığı, operasyonel verimliliği, farklı finansal tahlilleri, güçlü dağıtım zinciri ve IT altyapısı ile müşterilerine hizmetler sunuyor. Buna nazaran gereksiniminiz dahilinde istediğiniz tahlilleri sizler için üretebiliyor.

Güçlü Donanım İle Yüksek Performans

Şimdi gelelim HP Z2 Uzun Kasa G4 İş İstasyonu’nun içeriğine.

Bilgisayarda yer alan işlemci, Intel’in 4 fizikî çekirdek ve 8 iş parçacıklı Xeon E-2274G modeli olurken, bu işlemci 4 GHz taban frekans üretiyor. Lakin yük altında 4.90 GHz frekansa ulaşılabilirken, en uygun performansın sağlanması için anakart ile olan ahengi da düşünülmüş. HP’nin tescilli anakartı üzerine konumlanan Intel Xeon E-2274G işlemci ile yüzde 8 oranında ek performans artışı sağlanabiliyor ve böylelikle eski kuşağa kıyasla yüzde 41 üzere etkileyici bir farka ulaşılabiliyor. Bu sayede uygulamalar üzerinde güçlü performans elde edilebilirken, grafik tarafında da tercih NVIDIA Quadro P2200’den yana kullanılmış.

İş istasyonlarının aranan grafik kartlarından biri olan NVIDIA Quadro P2200, 5GB GDDR5 belleklerden güç sağlıyor ve 1280 CUDA çekirdeği içeriyor. 160-bit bellek arayüzü içeren kart, 200 GB/s’lik bellek bilgi yoluna sahip. Üzerinde 4 adet DisplayPort 1.4 ilişkisi bulunduran bu ekran kartı ile birlikte 4K’de 120Hz’e kadar, 5K’da ise 60Hz’e kadar manzara sağlayabiliyorsunuz. Bunlar da üst düzey imgede çoklu monitör kullanımı için çok kâfi pahalar.

Teknik takımın öteki oyuncularına geldiğimizde, burada RAM hanesinin 16 GB kapasitesine sahip DDR bellekle doldurulduğunu görüyoruz. Çift M.2 depolama yuvalarından biri 256 GB kapasitesine sahip Samsung PM981A NVMe PCIe SSD içerirken, daha geniş alan ise WD Blue 1TB‘lık diske bırakılmış. Böylelikle hem performans hem kapasite gereksinimi karşılanıyor.

Önemli Güvenlik Seçenekleri

İş istasyonlarında kuşkusuz yüksek performans getiren donanım öğelerinin tercih edilmesi gerekli. Ama işin bir de yazılım ve güvenlik boyutu var ki, bunlar da bu alan için epey kıymetli kalemler. HP Z2 Uzun Kasa G4 İş İstasyonu’nda da gelişmiş güvenlik özellikleri yer alıyor. HP Client Security Suite Gen3 ve dalın birinci kendi kendini onaran BIOS’u olan HP Mühlet Start Gen4 üzere sistem müdafaaları yer alırken, böylelikle data güvenliği ve kimlik bilgileri sıkıca korunuyor. Öte yandan kendi kendini şifreleyen isteğe bağlı şoförleri de tercih edebiliyorsunuz. Bu biçimde, depolama aygıtınız yanlış bireylerin eline geçerse bile, bilgilerinize erişilemeyeceğini bilmek epeyce iç rahatlatıcı.

Peki, işin yazılım kısmında neler var?

Autodesk’in hepimizin yakından tanıdığı ve hatta Autodesk markasının bile önüne geçmiş yazılımı olan AutoCAD ile başlayıp modelleme alanında birçok muvaffakiyete imza atmış Inventor ile devam ettiği bu yolda artık yeni kuşak bir teknoloji olan Fusion 360 var. Birçok farklı özellik ve imkana sahip olan Fusion 360 yeni kuşak bir tasarım platformu.

FUSION 360 İçin Özel Olarak Tasarlandı

HP Z2 Uzun Kasa G4 İş İstasyonu, bilhassa FUSION 360 üzere programlar için özel tasarlanmış bir model. Böylelikle süratli render almak beklenenden daha kısa sürerken, bilhassa mühendis ve dizayncılar bundan büyük yarar sağlayacaklardır. Bilindiği üzere bu cins istasyonlarında, CAD, CAM ve CAE üzere kısaltmalarla bilinen, Bilgisayar Takviyeli Tasarım, Bilgisayar Takviyeli İmalat ve Bilgisayar Takviyeli Mühendislik işleri yapılıyor ve süreçlerin hızlanması, bu kategori için ziyadesiyle kıymet teşkil ediyor.

Hazır yeri gelmişken FUSION 360 yazılımından da bahsetmek fayda sağlayacaktır.

Fusion 360’ın tasarımcılara olduğu kadar yöneticilere de büyük yararları mevcut. İşin yönetici boyutuna baktığımızda, endüstriyel ve mekanik tasarım ile metal işemeyi tek bir yazılımda birleştirebiliyor, kalıcı lisans kaynaklı sürüm programlarını ve data kaybını ortadan kaldırabiliyor ve ayrıyeten, yüksek maliyetli CAM yazılımlarına alternatif olarak 2.5 – 3 eksen CAM projeleri ile tasarruf sağlanabiliyor.

Tasarımcılar olan yararları ise işin dizaynından mühendislik ve tahliline kadar farklı noktalarda karşımıza çıkıyor. Dizayncılar FUSION 360 ile biçim verme ve modelleme araçlarını kullanarak tasarım fikirleri üzerine süratlice gezinme imkanı yakalıyor; montaj oluşturma, ahenk ve hareketi test etme ve sonlu elemanların tahlilini yapabiliyor; bileşenleri işlemek için kadro yolları oluşturabiliyor ve prototip üretmek için 3B yazdırma imkanı sağlayabiliyorlar. Elbette programın daha pek çok avantajı da bulunuyor ki, endüstriyel dizayncılar bunları çok daha uygun bilirler.

Özetle

Sonuç olarak kıymetlendirecek olursak HP Z2 Uzun Kasa G4 İş İstasyonu, bu alan için tasarlanmış pek başarılı bir masaüstü bilgisayar tahlili. Ayrıntılı olarak bahsettiğimiz üzere, kurumsal alanda çalışan, üst gömlek performansa gereksinim duyan ve Bilgisayar Takviyeli Tasarım, Bilgisayar Takviyeli İmalat ve Bilgisayar Takviyeli Mühendislik alanları için âlâ bir iş istasyonu arayanlar gönül rahatlığıyla tercih edebilirler. HP yetkili dağıtıcısı Penta Teknoloji ile ulaşmak istediğiniz eseri kolaylıkla sitesinden temin edebilirsiniz. Bilhassa FUSION 360 üzere eserler için tam donanımlı olduğunu ve farklı donanım tahlilleriyle değerlendirilebileceğinin de tekrar altını çizelim.

Daha fazla bilgi için:
hpws@penta.com.tr
Tel: 0850 277 0 277

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir