Instagram’da 10 binden az takipçiyle nasıl para kazanılır? Nano influencer nedir?

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 10, 2023 Yorum Yok

“Nano etkileyiciler” (nano ifluencer) sırf birkaç bin takipçi ile bile bir toplumsal medya hobisini fiyatlı bir ek işe ve hatta tam vakitli bir işe dönüştürebilenlere verilen bir isim. Buna Örnek olarak Jalyn Baiden gösterilebilir.

Business Insider Mayıs ayında kendisiyle röportaj yaptığında 4.000 Instagram takipçisi ve 8.000 TikTok takipçisine sahip bir Cilt bakımı fenomeni olan Baiden, tam vakitli bir içerik oluşturucu olarak Önemli ölçülerde Nakit kazanıyor.

Marka mutabakatları, Baiden’ın gelir kazanma yollarından birini oluşturuyor.

Örneğin, Insider ile yaptığı görüşme sırasında, üç karelik bir Instagram kıssası için başlangıç fiyatı 350 dolarken, bir TikTok görüntüsü 1.000 dolardan başlıyordu. Baiden, fiyatlarını her muahede için uyarladığını ve bu fiyatları çıktılara, kullanım oranlarına ve münhasırlığa bağlı olarak belirlediğini söylemişti.

İŞİN SIRRI, NİŞ İÇERİK, AZ TAKİPÇİ ancak YANLIŞSIZ KİTLE VE AĞIR ETKİLEŞİM

Nano etkileyicilerin bunu başarmasının en Aka nedeni, az sayıdaki takipçilerinin Fazla ağır bir etkileşim içinde olması. Ayrıyeten bu takipçiler, direkt bahisle ilgili insanlardan oluşuyor. Yani bir reklam emelli gönderi, direkt ilgilenebilecek şahıslara gösterilmiş oluyor.

NANO INFLUENCERLARIN TESİRİ ARTIYOR

Etkileyici pazarlama platformu Izea tarafından hazırlanan bir 2022 raporu, Instagram, TikTok, YouTube, Facebook, Pinterest ve Twitter’da Türlü boyutlarda takipçilere sahip etkileyicilerin ne kadar kazandığını açıkladı. Izea, nano etkileyicilerin 2015’e nazaran genel olarak 36 kat daha Çok kazanmasıyla dikkat çektiğini söylüyor.

Business Insider’ın tahliline nazaran Nano influencerlar niş içerikleri ve yüksek etkileşimli kitleleri nedeniyle markalar ve etkileyici pazarlama ajansları için giderek daha Değerli hale geldi. Ayrıyeten, ekseriyetle Çehre binlerce yahut milyonlarca takipçisi olan etkileyicilerden daha düşük fiyatlara çalışıyorlar.

Sporcu pazarlama ve marka geliştirme teşebbüsü FanWord’un CEO’su Christopher Aumueller, Insider ile yaptığı görüşmede “40.000, hatta 10.000 yahut 5.000 takipçiye sahip olmanıza gerek yok” diyor.

Nano etkileyicilerin markalarla temas kurmasına Yardımcı olma konusunda uzmanlaşmış olan Heartbeat üzere platformlar, şimdiden dalda yerlerini aldılar.

Instagram’da 10.000 takipçiye ulaşmak, daha Çok markanın radarına girmek, daha Aka bir takipçi kitlesi oluşturmak, muhakkak Nakit kazanma araçlarına erişimin kilidini açmak üzere istekli etkileyicilerin aşması gereken Değerli bir Mani olsa da, bu nano etkileyiciler için geçerli değil. Onlar, daha az takipçi sayılarına Karşın karşılaştırılabilir bir gelir elde edebiliyor.

‘YÜZBİNLERCE TAKİPÇİ GEREKİYOR SANIYORDUM’

Insider Mayıs ayında röportaj yaptığında Torontolu Tess Barclay Youtube’ta 30 bin, Instagram’da 5.600, Tiktok’ta 10.300 takipçiye sahipti. Ona nazaran firmalar artık yüzbinlerce takipçiye muhtaçlık duymuyor. Markalar artık Eser ve hizmetlerinin reklamını yapmalarına Yardımcı olması için sadece birkaç bin takipçisi olan içerik oluşturucularla da çalışıyor.

Barclay, çalışmak istediği her markaya Biricik sayfalık bir medya kiti gönderiyor. Barclay birinci başta fiyatsız Eser karşılığında FabFitFun üzere markalarla çalışmış. Akabinde, Şubat 2021’de birinci marka muahedesini yapmış. CloudTax ile yapılan mutabakat sadece 115 dolar değerindeymiş. O vakitten beri Değerli markalarla çalışıyor.

Barclay, “Sosyal medyada Nakit kazanmak için her Vakit yüzbinlerce takipçiye gereksiniminiz olduğunu düşündüm. ancak bu sahiden gerçek değil. Yarı vakitli olsa bile bunu bir Amel haline getirmenin pek Fazla yolu var” diyor.

2019’da oluşturduğu medya kitinin bu mutabakatları gerçekleştirmesine Yardımcı olduğunu söylüyor.

2021’in sonunda Barclay, 9’dan 5’e kadar çalıştığı işinden kazandığı kadarını toplumsal medyadan da kazanıyordu, bu nedenle tam vakitli içerik oluşturmak ve etkileyici pazarlama konusunda markalara danışmanlık yapmak için işi bırakmış.

Bir içerik oluşturucu olarak gelir akışları ortasında reklam geliri ve marka mutabakatları yer alıyor.

MEDYA KİTİ HAZIRLARKEN…

Barclay, firmalara gönderdiği medya kitinde takipçilerin demografik bilgileri, amaç kitlesi üzere bilgilere yer veriyor. çok sayıda mutabakat yapmasına Yardımcı olan medya kiti Mayıs 2022’de şöyleymiş:

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • Instagram hesap dondurma nasıl yapılır? Hesap dondurma linki

 • Instagram hesap kapatma nasıl yapılır? 2021 aktüel hesap kapatma linki

 • Instagram arama geçmişi silmenin en kolay yolu

 • Instagram hikaye indirme nasıl yapılır?

 • Instagram Shop Türkiye’ye geliyor

 • Instagram hikaye ayarları nasıl yapılır? hikaye boyutu ne kadar olmalı?

 • Instagram görüntüye altyazı nasıl eklenir? Görüntü boyutu kaç olmalı? İşte adım adım altyazı ekleme

 • Instagram add your birthday nedir? Instagram neden doğum gününü soruyor?

 • Instagram’da sessize aldığınız bir hesabın yahut bir kıssanın sesi tekrar nasıl açılır?

 • Instagram Kılavuz özelliği nedir? Kılavuz bağlama nasıl yapılır?

 • Instagram bildiri bildirimi gelmiyorsa ne yapmalı? Instagram bildiri bildirimlerini açma ve kapatma adımları

 • Instagram’da fotoğrafa müzik ekleme nasıl yapılır? Adım adım fotoğraflı anlatım

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir