İşlemci sıcaklığı kaç olmalı? Ne kadar sıcak bir işleci aşırı ısınmış olarak kabul edilebilir?

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 21, 2023 Yorum Yok

Aşırı ısı, Çabucak her türlü elektronik aygıtın düşmanıdır ve kullanım ömrünü etkileyebilir. Aslında ısı, elektriğin doğal bir Yan eseridir. Gereken elektrik ölçüsü, gerçekleştirilen misyona bağlıdır ve ortaya çıkan ısı da bunun bir sonucudur.

Elektrik devreler ortasında taşındığından ve dirençle karşılaştığından ötürü, bilgisayarınızın içindeki bileşenler de, Özellikle CPU ve GPU, bol ölçüde ısı yayar. Bu ısı ölçüsü, Yine gerçekleştirilen misyonlara bağlıdır.

Aşırı ısıya neler Sebep olur?

Örneğin, Hız aşırtma (overclocking) üzere süreçler çok ısı üretir. Tipik olarak işlemcinizin aşikâr bir çalışma suratı vardır. lakin bu sürat, overclock ile artırılabilir. Hız aşırtmanın anne yararı, daha Çok süreç gücüdür. Lakin birebir vakitte misyonları gerçekleştirmek için daha yüksek voltaj gerektirir. Bu ise daha Çok elektrik gereksinimi ve münasebetiyle CPU’nuzun daha Çok ısı üretmesi manasına gelir.

Hız aşırtma yapmasanız bile, CPU’nuzdan kendisini zorlayacak süreçler yapmasını isteyebilirsiniz. Birebir anda birkaç misyonun yürütülmesi sırasında, çok ısınma gerçek bir tasa kaynağı olabilir.

Aşırı ısınan bir aygıtın bir bilgisayar korsanlığının işareti de olabileceğini unutmayın: Siber hatalılar, arka planda ayrım edilmeden çalışan tuş kaydediciler yahut kripto madenciliği yazılımları üzere Üzücü maksatlı yazılımlar yüklemiş olabilir. Bunlar PC’nizin daha Çok ısınmasına neden olur ve potansiyel olarak donanımınıza da ziyan verir.

Bazı kullanıcılar, underclocking ismi verilen bir süreç – Hız aşırtmanın tam zıddı – kullanarak standart sistem süreçleri tarafından üretilen ısıya karşı koymaya çalışır. Bu, bileşenin içindeki osilatör kristalini değiştirerek ısı transferini azaltır. Lakin bu süreç tıpkı vakitte sistemin performansını da azaltır.

Isı performansı etkilese de, bilgisayarınızın sıcaklığı nadiren günlük kullanımı kesintiye uğratacak kadar yükselir. Şayet dahili fanlar olağandan daha sesli çalışıyorsa, anakartın ve işlemcinin sıcaklığını düşürmek için daha süratli çalıştıkları manasına gelir.

Bilgisayarlarda, kalıcı hasarı önlemek için çok ısınan kesimleri kapatan bir bozukluk muhafazası bulunur. Lakin, birtakım durumlarda bütün sistem kapanabilir ve gereğince soğuyana kadar yine başlatamazsınız.

Bilgisayarınızın fanlarının gürültülü çalıştığını duyarsanız paniğe kapılmayın. Bu büsbütün olağan bir durum olabilir. CPU, GPU, Sabit Disk Şoförü (HDD) ve daha az ölçüde optik şoför (DVD yahut Blu-ray oynatıcı) tarafından gerçekleştirilen yorucu misyonlar bilgisayarınızın sıcaklığını yükseltir. Bilgisayarlar tipik olarak ziyanlı bir tesir olmaksızın ısı üretirler.

Elbette, fanlarınız Daimi olarak hatırı sayılır, gürültülü süratlerde çalışıyorsa, bu çok ısınmanın bir işareti olabilir. Ayrıyeten, fanların çalıştığını duymuyorsanız, bu da bir Problem olabilir. Bozuk bir fan, sisteminizin Fazla ısınmasının nedeni olacaktır, lakin makinenin Fazla sıcak olup olmadığını anlamaya çalışırken anne göstergeniz bilgisayarınızın performansıdır.

Arızalı bir fanın yanı sıra, Kötü pozisyonlandırılmış bileşenlerin yahut tıkalı havalandırmaların neden olduğu zayıf hava akışı da çok ısınmanın nedeni olabilir. PC’nizin bulunduğu yer, ısınmanın sebeplerinden biri olabilir. Kapalı bir Meydan ısıyı hapsedebilir, tozlu ortam havalandırmaları tıkayabilir.

Ne kadar sıcaklık çok sıcak olarak kabul edilir?

Bilgisayarınız, oda sıcaklığında, yani ne Fazla sıcak ne de Fazla soğuk hissedilen rahat bir odada en yüksek kapasitesinde çalışacak formda tasarlanmıştır. genel olarak İdeal ortam sıcaklığı 20 derece ile 26 derece ortasındadır ve ortalama olarak yaklaşık 23 derecedir. 27 dereceyi aşan bir oda makineniz için ziyanlı olabilir, lakin Kıymetli olan Biricik nokta bu değildir.

CPU’nuz odadan Fazla daha yüksek bir sıcaklıkta çalışır. Bir CPU’nun ne kadar ısınabileceği konusunda genel kabul, 75 dereceden daha yüksek bir sıcaklıkta çalışmaması gerektiğidir. Fakat Özellikle tıpkı anda Fazla sayıda uygulama çalıştırıyorsanız, biraz esneklik hissesi vardır. Kısa bir mühlet için 80 dereceye gerçek yaklaşan sıcaklıklar Sorun olmaz.

81 derece ve üzeri ise Fazla sıcaktır ve uzun müddet bu ısı bedelinde çalıştırırsanız bilgisayarınız ziyan görebilir. Bu sıcaklık aşıldığında, PC’nizi kapatmalı ve büsbütün soğumasını sağlamalısınız. Bilhassa yaz aylarında bu sıcaklığa dikkat etmeniz değerlidir.

Soğuk ise muhakkak çok sıcak üzere tehlikeli değildir. Isı 20 derecenin biraz altına düşse bile endişelenmenize gerek yok. ancak çok düşüşler de tehlikeli olabilir.

CPU’nuzun çok ısınmasından tasa ediyorsanız, satın alacağınız Özel bir fan kullanmanız yeterli bir Fikir olabilir.

CPU’nuzun olağan çalışma sıcaklığı, İdeal olarak, 75 dereceden daha sıcak yahut 20°C’den Kıymetli ölçüde daha soğuk olmamalıdır. Bilgisayarınızın havalandırma deliklerini pak tutarak, bilgisayarınızı âlâ havalandırılan bir yerde tutarak, ağır vazifeler sırasında soğumasına müsaade vererek ve Müstahsil kullanım kılavuzundaki tavsiyeleri takip ederek çok ısınmanın önüne geçebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir