Japon devleri Toyota ve Sony’den büyük çip adımı: Yeterli olacak mı?

Reklam Ajansları, SMM Paneller Kas 14, 2022 Yorum Yok

Japonya’nın önde gelen teknoloji şirketlerinden kimileri, hükümetleri tarafından Japonya’nın gelişmiş yarı iletken alanında başkan statüsünü pekiştirmek için 500 milyon dolarlık bir teşvikin modülü olarak güçlerini birleştiriyor.

The Wall Street Journal’ın bildirdiğine nazaran Sony, SoftBank ve Toyota, önümüzdeki on Yıl içinde yeni çipler tasarlamayı ve geliştirmeyi amaçlayan “Rapidus” isimli yeni bir teşebbüste çip üreticileriyle Birlikte çalışan firmalar ortasında yer alıyor. İlgili firmaların çeşitliliği, yakın gelecekte olgunlaşması beklenen gelişmiş bilgisayarları, Yapay zeka sistemlerini ve kendi kendini süren otomobilleri güçlendirmek için gereken Fazla Türlü çipleri yansıtıyor. Bu teşebbüs, Japonya’nın nihayet yıllarda Temel olarak ABD, Çin ve Tayvan’ın Yargıç olduğu global yarı iletken yarışındaki pozisyonunu korumak için şu anne kadar attığı en net adımı gösteriyor.

Japonya iktisat Bakanı Yasutoshi Nishimura, öbür ülkelerden yarı iletkenlere yapılan Daimi yatırıma atıfta bulunarak, Japonya’nın teknolojiye yaptığı kendi yatırımını Ulusal Emniyet kaygısı olarak nitelendirdi. The Journal’ın söylediğine nazaran Nishimura, “ABD ve Çin ortasındaki teknolojinin denetimi için uğraş ağırlaştıkça, yarı iletkenlerin ehemmiyeti ekonomik Emniyet açısından artıyor” dedi.

Girişim, Toyota ve Sony üzere şirketler için kendi tedarik zincirlerinde daha etkin bir rol oynama fırsatı sunuyor. En azından bu şirketlerin üretim çıktılarını tehdit edebilecek global tedarik zinciri şoklarından kendilerini potansiyel olarak izole edebilecekleri manasına geldiği için bu Kıymetli olabilir. Bu mümkünlük, çip kıtlığı sebebiyle bu Yıl üretim planını yarım milyon araç azaltan Toyota için çoktan gerçeğe dönüşmüş durumda. Bu arz kıtlığı, piyasaya sürülmesinden iki Yıl sonra yeni bir Sony Playstation 5 satın almanın hala Aka bir zorluk olmasının nedeninin de bir modülü olarak öne çıkıyor.

Japonya’nın yaklaşık yarım milyar dolarlık yatırımı ülke içinde öne çıkabilir, lakin ABD ve diğer bölgelerdeki çiplere yapılan nihayet yatırımlarla karşılaştırıldığında hala düşük bir ölçü olarak kalıyor. ABD kongre üyeleri, bu yılın başlarında çip üreticilerini Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yarı iletken üretimini artırmaya teşvik etmek için 52 milyar dolar taahhüt eden CHIPS Yasası’nı geçirmek için partiler ortasındaki çekişmeleri bir kenara bıraktı. Ayrıyeten bu yasa, yatırımı artırmaya yönelik vergi kredileri ve yeniliği teşvik etmeye yönelik yeni bir fon oluşturmaya yönelik kararlar de içeriyor.

Özel şirketler, CHIPS Maddesi’nden Evvel kendi yatırım taahhütlerini yapmıştı. Salgının doruğunda ve salgına bağlı olan yarı iletken problemi sırasında, Tayvanlı çip üreticisi TSMC, Arizona’da gelişmiş bir yarı iletken tesisi inşa etmek için 12 milyar dolar harcayacağını açıkladı. Bu yaz, Tayvanlı çip üreticisi GlobalWafers, Teksas merkezli yeni bir 300 milimetre silikon çip levha tesisi inşa etmek için 5 milyar dolar harcayacağını açıkladı ve Laf konusu tesisin inşaatının Eylül ayında başladığı bildirildi. Lakin bunların hepsi Samsung’un, önümüzdeki yirmi Yıl içerisinde Teksas’taki çip üretim tesislerine harcamayı planladığını bildirdiği 200 milyar dolara kıyasla Fazla Ufak görünüyor.

Aynı vakitte, apansızın Çok Avrupa ülkesi ve Çin, kendi Lokal çip üretimini artırma teşebbüslerini duyurdu. Bu ülkelerin her biri ve muhakkak Özel bölüm çip üreticileri, salgın sırasında Önemli bir halde bariz hale gelen göze çarpan bir arz eksikliğine kısmen reaksiyon gösteriyor. Sanayideki teknoloji firmaları, sanayinin çoğunlukla Tayvan ve Çin’de bulunan bir avuç üreticiye olan bağımlılığını ortaya çıkaran kıtlıktan hala etkilenmeye devam ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir