Mercusys MR70X İnceleme

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Bugün bahsimiz internet. Evet, artan kablosuz ve akıllı mesken aygıtları, artık evvelki WiFi standartlarının hudutlarını zorlamaya başladı. Ofisler bir yana artık konutlarımızda de internete bağlı aygıtların sayısının bir epey arttığı günümüzde, artık yeni bir modem ya da router satın alınacağı vakit aranması gereken standart muhakkak WiFi 6. Çünkü WiFi 6, ağır kullanıcı ortamlarında kullanıcı başına ortalama data çıkışını artırmak, daha fazla eşzamanlı ilişki sağlamak, WiFi aralığını genişletmek ve muteber data iletimini sürdürmek için tasarlanmış bir standart olurken, yüksek performanslı kablosuz internet temasının da kapısını aralıyor. Elbette WiFi 6’nın bulunduğu ağ aygıtlarının fiyatları selef standart olan WiFi 5’e nazaran daha yüksek. Lakin bugün yakından bakacağımız masamızdaki Mercusys MR70X, en uygun fiyatlı gigabit router olmasıyla çok cazip bir teklif oluyor.

Mercusys, eserleriyle uygun fiyatlı fakat performanstan da ödün vermeden ağ tahlili elde etmek isteyenlere özel olarak TP-Link‘in yarattığı bir marka. TP-Link’in bütçe dostu olarak tanımladığı yeni ağ markası Mercusys’in daha evvel de farklı aygıtlarını incelemiştik. Bu sefer ise hakikaten de flaş bir eserle karşımıza çıktı, çünkü bugün yakından bakacağımız Mercusys MR70X, en uygun fiyatlı WiFi 6 standardında gigabit router olmasıyla fark yaratıyor.

Mercusys MR70X Satın Almak İçin 4 Neden?

Mercusys MR70X’in uygun fiyatlı bir tahlil olmasının yanında öne çıkan, bu aygıtı satın almak için 4 nedeni şöyle sıralayabiliriz;

  1. WiFi 6 ve yüksek performans desteği
  2. Gigabit Ethernet irtibat noktaları
  3. Birçok ayara sahip kullanıcı dostu denetim paneli
  4. 3 yıl garanti süresi

Mercusys MR70X Tasarımı Nasıl?

Mercusys MR70X, sadece sahip olduğu özellikleriyle değil, dizaynıyla da şaşırtan derecede hoş görünen bir aygıt. Bir oyuncu router’ını andıran dizaynıyla Mercusys MR70X, ayrıntılarına baktığımızda da mat ve parlak yüzeyleriyle işçilikten kaçınılmadan tasarlandığını gösteriyor. Elbette aygıtın gövdesi büsbütün plastik yapıda, ancak bu da uygun fiyatı düşünüldüğünde bir eksiklik değil.

Mercusys MR70X’in üst ve altında havalandırma yuvaları var. Böylelikle aygıtın pek serin ve bu sayede uzun kullanımlarda stabil çalıştığını söyleyebiliriz.

Cihaz, üzerinde 4 adet antene yer veriyor. Bu antenlerin her biri 5 dBi gücündeyken, 180 derece dönebilen ve 90 derece eğilebilen bir düzeneğe sahipler. Böylelikle istediğiniz üzere istikametlerini ayarlayabiliyorsunuz.

Ön tarafta LED göstergesini, art tarafta ise irtibat yuvalarını görebiliyoruz. Bu temas yuvalarının hepsi gigabit takviyeli ki bu aygıtı öne çıkaran en değerli noktalarından birini oluşturuyorlar.

Mercusys MR70X Kurumu Nasıl Yapılıyor?

Mercusys MR70X’in konseyimi epey kolay. Rastgele bir uygulamaya yahut hesaba bile gereksiniminiz yok. Yönlendiriciyi modeme bağladıktan sonra bilgisayarınızdan yahut akıllı telefonunuzdan http://mwlogin.net adresine giriyor ve heyetim sihirbazının yönergelerini takip ederek konseyimi kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Kurulumdan sonra arayüz üzerinden de çok sayıda seçeneği bir ortada bulabiliyorsunuz. Ebeveyn kontrolleri, konuk ağı suramı, VPN seçenekleri konusunda burada pek çok seçenek yer alıyor. Arayüzden aradığınız her ayarı bulup aygıtın denetimini kolay kolay ele alabiliyorsunuz.

Mercusys MR70X Özellikleri Neler?

Şimdi gelelim özelliklere ve performansa. Mercusys MR70X’te hakikaten değerli özellikler yer alıyor. Toplamda 1800 Mbps’e kadar internet performansı sağlayabilen aygıtta çift bant dayanağı var. 2.4 GHz frekans bandında 574 Mbps’e, 5 GHz frekans bandında ise 1201 Mbps teorik suratları destekleyebilen aygıtta, başta da söylediğimiz üzere WiFi 6 takviyesi mevcut durumda. O nedenle bu aygıta WiFi 6’lı aygıtlarınızı da bağlayabiliyor ve böylelikle üst gömlek internet performansı sağlayabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra aygıtta OFDMA ve MU-MIMO teknolojileri de mevcut. OFDMA teknolojisi, Ortogonal Frekans Bölmeli Çoklama manasına geliyor ve bu da çok sayıda taşıyıcı frekans ile dijital bilgilerin kodlama yolunu uyguluyor. Daha yalın halde açıklayacak olursak bu aygıt, kendisine bağlı olan kullanıcıların bilgi akış gereksinimini ve aciliyetini kendisi ölçüp tartıyor ve bant genişliğini buna uygun halde ayarlıyor. Bilhassa pek çok aygıtın bağlı olduğu, ağır kullanımlarda bu senaryo pratikte çok işe yarıyor.

Aynı anda birden çok aygıtla data irtibatı yapabilen router’larda MU-MIMO özelliği de değerli bir role sahip. MU-MIMO özelliği sayesinde, router’ların birden fazla aygıtla bağlantı kurmaları hızlanıyor. Artık konutumuzda de sadece tek bir aygıttan internete bağlanmadığımızı düşündüğümüzde, bu çeşit router’larda aranması gereken özelliklerin başında geldiğini söyleyebiliriz.

Öte yandan aygıtta TP-Link’in eserlerinden de aşina olduğumuz Beamforming, yani hüzmeleme teknolojisi yer alıyor. Bu, bilhassa meskendeki WiFi sinyalinin kapsamını artıran ve router’a bağlı olan aygıtların bilgi bağlantısını daha güzel forma sokan bir teknoloji. Böylelikle Mercusys MR70X, ona bağlı olan aygıtlarınızın yerini algılıyor ve kablosuz sinyal gücünü onlara hakikat ağırlaştırıyor, temas kalitesini daha kararlı hale getiriyor.

Kullandığımız müddet içinde aygıtta bulunan bu teknolojilerin her birinin tıkır tıkır işlediğini gördük. Büyüklüğü yaklaşık 100 m2 ve içinde 10 metrelik uzun bir koridorun olduğu meskende yaptığımız test sonucunda WiFi sinyalinin tüm meskeni büsbütün kapsadığını söyleyebiliriz. Böylelikle ekstra bir WiFi menzil genişleticiye gerek kalmadan meskenin her odasında internet altyapımızın desteklediği 100 Mbps’lere çok rahat halde ulaşabildik. Altyapı daha fazlasına müsaade verse, esasen aygıtın üst hududu bunu da karşılayacak ölçüde.

Bu ortada sadece kablosuz temas değil, aygıtın dediğimiz üzere kablolu ilişki yetenekleri de gigabit standardında. Gerisinde yer alan 3 adet gigabit takviyeli portlar ile aygıtlarınızı kablolu olarak da bağlayabilirsiniz. Bilhassa bilgisayarda internet üzerinde oyun oynuyor ya da özellikle yayın yapıyorsanız, bu biçimde çok rahat bir performans elde edeceksiniz.

Mercusys MR70X’te aslında daha çok özellik var. Mesela bunlardan Akıllı Temas özelliği, 2.4 GHz ve 5 GHz bantlarını tek bir WiFi SSID’de birleştiriyor ve aygıtlarınızın daha güçlü bir sinyal ve daha yüksek sürate sahip mevcut en âlâ bant üzerinden bağlanmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra IPTV dayanağı, IPv6 dayanağı, daha az WiFi paraziti dayanağı, WPA3 seviyesinde güvenlik müdafaası üzere değerli özellikler de router’da mevcut durumda.

Özetle

Evet, sonuç olarak toparlarsak Mercusys MR70X hakikaten şahane bir router olmuş. Sahip olduğu özellikleri bu fiyat seviyesinde sunması da ona bizden ödül getiriyor. Özelliklerinden bunu performans noktasına yansıtmasına kadar her tarafıyla beğendik. Uygun ilişki suratı sağlaması, gigabit dayanağını bulundurması, kolay heyetim ile geniş kullanım seçenekleri içermesi ve tüm bunları WiFi 6 standardında olup bir de 599 TL üzere bu tip eserler ortasında en uygun fiyatı vermesi, hakikaten çok değerli. O nedenle şayet şu sıralar bu üzere bir esere muhtaçlık duyuyorsanız, değerlendirmenizde yarar olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir