Microsoft Edge, ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerini Bing API’sine sızdırıyor

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Nis 27, 2023 Yorum Yok

Microsoft Edge, Ocak 2022’de kullanıcıların YouTuber’lar üzere içerik oluşturucuları takip edebilmelerini sağlayan bir özellik eklemişti. Lakin, yeni raporlara nazaran bu “içerik oluşturucuları takip et” özelliği en nihayet güncellemede yanılgılı görünüyor. Ziyaret edilen her web sitesi URL’si Bing API sunucularına “bingapis.com/api/v7/followweb/isfollowable” biçiminde gönderiliyor üzere göründüğü için data saklılığı ihlal edilebilir üzere görünüyor.

Sorun birinci olarak birkaç gün Evvel bir Reddit kullanıcısı olan hackermchackface tarafından keşfedildi. hackermchackface şöyle yazdı: “Edge’in nihayet güncellemeden sonra ziyaret edilen bütün URL’leri sızdırmasına ne Sebep oluyor? API: bingapis.com/api/v7/followweb/isfollowable ?

GET isteği, gidilen her sayfanın tam url’sini içeriyor.

Bu url’ye referans aramak Fazla az Sonuç veriyor, bu özellik hakkında hiçbir dokümantasyon yok. Json karşılığı, çeşidi “FollowableStatus” olarak gösteriyor ve bu da 0 Google sonucu veriyor ki bu Ender görülen bir durum.”

Microsoft’tan Edge karşılığı gecikmedi

Buna Microsoft’tan Karşılık gecikmedi. Microsoft MVP’si ve Stardock mühendisi Rafael Rivera mevzuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Microsoft Edge’de artık varsayılan olarak aktif olan bir içerik oluşturucu takip özelliği var, emelin YouTube ve Reddit üzere muhakkak sayfalarda olduğunuzda Bing’i bilgilendirmek olduğu anlaşılıyor. Lakin yanlışsız çalışmıyor üzere görünüyor, bunun yerine ziyaret ettiğiniz neredeyse her alanı Bing’e gönderiyor”

Microsoft, bu Cin raporlardan haberdar olduğunu doğruladı. Microsoft’un irtibat yöneticisi Caitlin Roulston şunları söyledi: “Raporların farkındayız, araştırıyoruz ve rastgele sorunu çözmek için Müsait tedbirleri alacağız.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir