Mobil Dinleme Nasıl Yapılıyor ve Kimler Bizi Dinliyor?

Mobil Dinleme Nasıl Yapılıyor ve Kimler Bizi Dinliyor?

Genel, Organik Kitle Üretmek, Yeni Başlayanlar Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Yasal Olarak Telefon Nasıl Dinlenir?

Haberleşme gizliliği Anayasa’nın 22. Maddesine dayanarak güvence altına alınmıştır. Kişilerin aralarındaki haberleşmeye müdahale edilmesi için ancak Anayasa hükmü çerçevesinde gerekli izinler alınmalı ve telefonlar ancak bu şekilde dinlenilebilmektedir. Birçok kişi GSM operatörlerinin bizleri dinleyebildiklerini savunmaktadır. GSM operatörleri bizleri dinleyebilir mi? GSM operatörleri bizi dinleyemez. GSM operatörleri haberleşme işleminin oluşabilmesi için gereken teknik altyapının kurulmasından ve bu altyapı ile ilgili çeşitli arızaların giderilmesinden sorumludurlar. Telefon dinleme işlemleri sadece Devlet tarafından yapılabilmektedir. Devlet görevlileri illegal olarak dinleme yapabilir mi? Devlet tarafından yapıldığı halde çeşitli izinlerin muhakkak alınması gerekmektedir. Telefon dinlemesi yapan bazı devlet görevlileri eğer görevlerini kötüye kullanıyorlarsa amirlerinden habersiz ve gizli bir şekilde bir takım cihazları kullanarak dinleme yapabilmektedirler.

Sevdiklerimiz İle Konuşmalarımız Kaydediliyor mu?

Operatörler konuşmalar ile ilgili herhangi bir kayıt tutamazlar. Çünkü kayıt tutmaya yetkileri hiçbir şekilde yoktur. GSM operatörleri neleri öğrenebilir? GSM operatörleri sadece sizlerin hangi numaralar ile ne kadar süre boyunca iletişim halinde kaldığınızı görebilmektedirler. Bu bilgilerin tutulmasının amacı ise bazı durumlarda yüksek fatura gelmesi nedeniyle birçok vatandaşımız mağdur olmaktadır. Bu mağduriyetin giderilmesi açısından hangi numaralar ile kaç dakika görüşüldüğü kullanıcılara bildirilebilmektedir. Tabi istenildiği takdirde bildirilebilir.

Havadaki Sinyaller Dinlenerek Mobil Dinleme Yapılabilir mi?

GSM iletişimde havadaki sinyallerin son derece önemi vardır. Eğer havadaki sinyaller gelişmiş cihazlar ile dinlenilebiliyorsa bu sinyaller oldukça önemli bir güvenlik açığı olmuş olur. Havadaki sinyaller şifreleniyor mu? ? GSM operatörleri çeşitli algoritmalar ile havadaki sinyalleri şifrelemektedirler. Bu sayede havadaki sinyalleri hackerler ele geçirseler bile bu sinyaller onlara anlamsız veriler olarak gözükecektir. Dolayısıyla bu sinyallerden insanların ne konuştuğu konuşmalarının detayları gözükmemektedir. GSM operatörleri daha önceden A5/2 kullanmaktaydı. Bu algoritma çeşitli kötü niyetli kişiler tarafından kırılmıştı ve birçok kişi çeşitli yollar ile dinlenilmekteydi. Fakat artık A5/1 algoritmasına geçildi ve kötü niyetli kişiler hiçbir şekilde birbirlerini dinleyememektedirler. A5/1 algoritması kırılabilir mi? Yeni algoritma ne kadar süre içerisinde kırılır veya kırılabilir mi bu oldukça tartışılır bir konudur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir