PC satışları düştü: 2022’de en çok bilgisayar satan 4 marka

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 13, 2023 Yorum Yok

IDC’nin nihayet raporuna nazaran, bilgisayar üreticilerinin geçtiğimiz yılın tıpkı çeyreğine nazaran %28,1 düşüşle sadece 67,2 milyon bilgisayar sevk etmesi ile birlikte, global bilgisayar sevkiyatları 2022’nin dördüncü çeyreğinde analist beklentilerinin bile altına düştü.

IDC, 2022’nin dördüncü çeyreğindeki sevkiyatları, pazarın Intel’in tedarik zorlukları nedeniyle kısıtlandığı 2018’in tıpkı periyoduyla karşılaştırıyor. Ayrıyeten şirket, PC pazarındaki salgın kaynaklı satın alma patlamasının sona erdiği açıkken, 2022 için PC sevkiyatlarının 292,3 milyon adetle salgın öncesi düzeylerin hayli üzerinde olduğunu da söylüyor.

IDC’nin Küresel Mobilite ve Tüketici Aygıt İzleyicileri Küme reis yardımcısı Ryan Reith, “Ardışık çeyreklik düşüşler, açıkça PC pazarının kasvetli bir fotoğrafını çiziyor, lakin bu sahiden büsbütün algı ile ilgili” dedi ve devam etti: “2021, PC sevkiyatları için tarihi düzeylere yakındı, bu nedenle rastgele bir karşılaştırma gerçek olmayacaktır.

IDC, düşüşe Karşın bilgisayar pazarının 2024’te toparlanma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor ve şirket 2023 boyunca “fırsat dönemleri” görüyor.

EN çok SATAN MARKALAR

  • Üreticiler Laf konusu olduğunda, Lenovo, 2022’nin dördüncü çeyreğinde 15,5 milyon adet satışla hala en Fazla satan bilgisayar üreticisi olarak öne çıkıyor.

  • HP, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyrek satışlarından yaklaşık 5,4 milyon adet düşüşle ve 13,2 milyon adet satışla ikinci sırada yer alıyor.

  • Dell, geçtiğimiz yıla nazaran 6,4 milyon daha az ünite satarak birinci üçü tamamlıyor.

  • Apple’ın PC satışları da düşüyor fakat yüzde 2,1 ile Biricik haneli düşüş kaydeden Biricik şirket olarak dikkat çekiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir