Samsung Galaxy S22+ İnceleme

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Samsung, kısa bir mühlet evvel Galaxy S22 serisini tanıttı, fakat bir müddettir bu telefonların Türkiye fiyatlarının açıklanmasını bekliyorduk. Sonunda Samsung, fiyatları da açıkladı. Buna nazaran taban model Galaxy S22 14 bin 999 TL, en üst model Galaxy S22 Ultra ise 22 bin 999 TL fiyatları aldı; bugün yakından bakacağımız ortanca model olan Galaxy S22+ da 19 bin 999 TL fiyatla nihayet satışa çıktı. Fiyatlar hayli yüksek, o farklı husus. Fakat yeni serinin 3 üyesinden Galaxy S22+’ın bu fiyatla işi daha güç üzere görünüyor.

Samsung Galaxy S22+’ın yeni serinin bu fiyat dahilinde en cılız modeli olduğunu söylemesi hiç güç değil. Çünkü Galaxy S22 ile büyük benzerlik gösteriyor ve bunun yanında fiyat olarak da ortaya 5 bin TL üzere bir uçurum koyuyor. Galaxy S22 ile Galaxy S22+ ortasındaki farklılıklar çok az, benzerlikler ise çok fazla. Galaxy S22+, Galaxy S22’ye nazaran yalnızca daha büyük ekran ve daha büyük bir batarya ile geliyor. Bu manada 5 bin TL fark vermeye kıymet mi sorusu da aslında karşılık buluyor. Buradan hareketle klasik olarak şunu söylemek mümkün, 5 bin veren 8 bin de verir ve Galaxy S22 Ultra’yı alır ya da farklı alternatiflere yönelir ki burada seçenek çok. Alışılmış ki Samsung’un S serisi aygıtları bütçesi kısıtlı bireyler için tasarlanmamış durumda. O farklı. Lakin ortada böylesi bir fiyat varken, kuşkusuz alternatifler de göze beğenilen gelmeye başlıyor. Burada karar sizlerin olacak. Evet, buraya kadar tamamsak, Galaxy S22+’ı yakından incelemeye başlayalım.

Samsung Galaxy S22+ Tasarımı Nasıl?

Galaxy S22+’ın tasarımı açıkçası çabucak herkesin çarçabuk beğeneceği biçimde. Elimde Altın Pembe rengiyle bulunan telefon, hakikaten çok hoş görünüyor. Art yüzey, ekranı çevreleyen çerçeve, kavisli çizgilerden kaçınılarak hazırlanan düz ekran, yuvarlatılmış köşeler ve keskin kenarlarla birlikte, Samsung’un minimalist estetiğe eğildiğini görmek mümkün. Ortaya tasarım manasında çok tatmin edici bir model çıkmış. Bunun yanı sıra materyal kalitesi de kuşkusuz bunu dayanaklar nitelikte.

Telefonun ön ve ardı Corning Gorilla Glass Victus+ ile kaplı durumda, kenarlar da Samsung’un Armor Aluminium ismini verdiği sağlam bir alüminyum çerçeveden oluşuyor. Kağıt üzerinde sağlam olduğunu söyleyebiliriz, lakin tekrar de satın alacaklar bu telefonu pek düşürmemeye çaba etseler uygun olur, çünkü telefonun ekranı üzerinde bir muhafaza sineması dahi yer almıyor. Fiyatını da göz önünde bulundurunca, kırılması güzel olmaz.

Bu ortada telefonun suya karşı IP68 sertifikasıyla muhafazalı yapıda olduğunu da söyleyelim. Bunun manası, 1.5 metre suya karşı 30 dakika boyunca dayanıklılık gösterebiliyor olduğu.

Samsung Galaxy S22+ Ekran Özellikleri Neler?

Samsung’un Galaxy S serisi telefonları bugüne kadar hakikaten de şahane görsellik sağlayan ekrana sahip olmalarıyla rakiplere kıyasla daima fark yarattı. Galaxy S22 serisiyle de bunu sürdüreceğini söylemesi sıkıntı değil.

Galaxy S22+’ın ekranı da şahane görünüyor. Galaxy S22’ye kıyasla en büyük farkı ise ekran büyüklüğü oluyor. S22’de 6.1 inç büyüklüğünde olan ekran, Galaxy S22+’ta 6.6 inçe yükselmiş durumda. Panel olarak Dynamic AMOLED 2X‘in kullanıldığı telefonda HDR10+ dayanağı de var, 120Hz tazeleme oranı da.

1080×2340 piksel çözünürlüğün sağlandığı ekranda, parlaklık oranı ise selef modele kıyasla ziyadesiyle yükselmiş. Galaxy S21+’ta 1300 nit olan parlaklık seviyesi S22+’ta 1750 nite ulaştırılmış. Elbette bu sonuç Samsung’un test metodolojisine nazaran ortaya çıkmış bir sonuç, farklı metodolojilere nazaran farklı sonuçlar çıkabiliyor. Bizim yaptığımız testte rahatlıkla 1300 nitleri gördüğümüzü de söyleyelim.

Bu ortada telefondaki parlaklık seçeneklerine Ekstra Parlaklık isminde bir seçenek de gelmiş durumda. Bunu açtığınızda ekran parlak güneş ışığı altında daha net formda görünüyor.

Yine Samsung’un Galaxy S22+’de parlaklık kadar renkler açısından da mümkün olan en âlâ imgeyi sunmayı hedeflediğini söylemek lazım. Çünkü şirket bunun için S22 ailesinde Vision Booster isminde bir teknolojiyi kullanıyor. Bununla birlikte telefonun sensörü etraftaki ortam ışığı üzerinden elde ettiği bilgileri kullanarak, mümkün olan en yeterli imgeyi sağlamak için piksel başına ton eşleme yapıyor. Bunun da ortaya pek başarılı renk ve kontrast oranıyla işlenmiş imajlar çıkardığını görüyorsunuz. Netflix ve YouTube’dan bir şeyler izlemek ve oyun oynamak için hakikaten de hoş bir ekranı var.

Samsung Galaxy S22+ Teknik Özellikleri

Performans kelam konusu olduğunda, Galaxy S22+’ın 2022 yılının en başarılı telefonlarından biri olduğunu söylemesi şiddetle mümkün. Elbette burada da tek başına değil. Galaxy S22 ve Galaxy S22 Ultra da tıpkı işlemciyi kullanıyor ve bununla bir arada aslında Galaxy S22+, S22 mi alsam yoksa S22+ mı alsam diye düşünenleri fiyat/performans noktasında Galaxy S22’ye yönlendiriyor. Çünkü her 2 telefon da Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 işlemci ve 8 GB RAM kullanıyor.

Bu bir yana, Samsung’un bu yıl S serisinde yaptığı en değerli değişiklik aslına bakarsanız işlemci noktasında yaşandı. Yıllardır bu seriyi ülkemizde daima Exynos seçeneğiyle bulduk, lakin bu kez karşımızda Qualcomm’un en yeni işlemcisi Snapdragon 8 Gen 1 var.

Galaxy S22+, serinin öbür 2 modeli üzere performans manasında şahane bir telefon, bu hususta kuşkunuz olmasın. Yaptığımız sentetik testlerde de esasen liste başı olmayı başarıyor. Genel sistem değerlendirmesi olan AnTuTu Benchmark testinde 821 bin 529 puan toplayan Galaxy S22+, tabloda da Android telefonlar arasında doruğa oturuyor. Elbette Galaxy S22 Ultra’yı incelediğimizde, onun daha yeterli sonuçlar vereceğini göreceğimizi de söyleyelim.

İşlemci özelindeki teste geldiğimizde burada da Geekbench 5‘te tek çekirdek skorunda 1223 puan, çoklu çekirdek performansında ise 3530 puan alan Galaxy S22+, bu puanlarla da tekrar genel tabloda en uygun performansa sahip akıllı telefon oluyor.

Snapdragon 8 Gen 1 vs Exynos 2200 Performans Farkı

Peki, ya Samsung, bu yıl da Snapdragon’lu değil de Exynos işlemcili seçeneği ülkemizde satışa sunsaydı, ortadaki performans farkı ne olurdu? Daha evvelki ön inceleme videomuzda, bunun yanıtını vereceğimizi söylemiştik. 2 işlemci ortasındaki test sonuçlarını da bu noktada sizlerle paylaşalım.

Snapdragon 8 Gen 1 işlemcili olan bu modelin yanına Exynos 2200 işlemciye sahip Galaxy S22+’ı koyduğumuzda, hem AnTuTu hem Geekbench tek çekidek skorlarında Snapdragon 8 Gen 1 işlemcili seçeneğin çok daha sonuca imza attığını görüyoruz. Geekbench çoklu çekirdek testinde ise 2 işlemci birbirine hayli yakın sonuçlar üretiyorlar. Elimizdeki Snapdragon 8 Gen 1 işlemcili model bu testte dediğimiz üzere 3530 puan alırken, Exynos 2200’lü S22+ ise 3522 puan alıyor. Burada hayli yakınlar.

Bunun yanı sıra 2 işlemci seçeneği arasında günlük kullanım noktasında da performans farkları var ve burada ibre Snapdragon 8 Gen 1’li modelden yana oluyor. Grafik işlemci kısmı için de tıpkı şeyi söyleyebiliriz. Hem CPU hem GPU kullanımı noktasında daha sürdürülebilir bir performans sağlanırken, zorlayıcı oyunlarda ya da performans gerektiren uygulamalarda akıcı bir kullanım elde edebiliyorsunuz.

Bu kısmı toparlayacak olursak, Galaxy S22+, performans manasında bilhassa elimizdeki Snapdragon işlemcili seçeneğiyle çok başarılı bir telefon. Bu ortada bu modelin 256 GB kapasiteye sahip olduğunu da söyleyelim ve değerli nokta, telefonda yeniden rastgele bir microSD kart girişine yer verilmemiş. Yani bu alana sığmazsanız, tek dermanınız bulut depolama olacak.

Samsung Galaxy S22+ Pil Ömrü Nasıl?

Gelelim pil ömrüne. Galaxy S22+’ın S22’den 2’inci farkının, daha büyük bir bataryaya sahip olması olduğunu söylemiştik. Telefonun batarya kapasitesi 4500 mAh. Bu alan pek kâfi. Günlük olağan kullanımda telefon sizi yarı yolda bırakmıyor. Çok ağır oyun oynarsanız, toplumsal medya akışında bulunursanız ve yüksek çözünürlüklü görüntü kaydederseniz ise birebir gün içinde şarj etmeniz gerekecek.

Snapdragon 8 Gen 1 işlemcinin kullanılması pil ömrü konusunda da Galaxy S22+’a çok şey katmış durumda. Exynos 2200’lü modele kıyasla daha verimli olduğunu söyleyebileceğimiz Snapdragon 8 Gen 1, öte yandan Qualcomm’un geçen yılki amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 888‘e nazaran de marjinal bir performans artışı sunuyor.

Video testimizde, ekranı 120Hz tazeleme suratına ayarladığımızda, yaklaşık 10 saatlik bir sonuç elde eden telefon, 60Hz modunda ise 10 saati biraz aşıyor. Bu manada geçen yılki model olan Galaxy S21+’a kıyasla daha dar bir bataryaya sahip olmasına rağmen Galaxy S22+’ın daha güzel bir pil performansı sağladığını görüyoruz.

Şarj konusuna geldiğimizde ise, Galaxy S22+’ın 45W suratında kablolu şarj desteği sunduğunu söyleyebiliriz. Bu biçimde şarj ettiğinizde 1 saat içinde tam kapasite şarj olabilen telefonun kutusundan şarj adaptörü ise ne yazık ki çıkmıyor. Kablosuz şarj ve kablosuz zıt şarj özelliği de elbette var.

Samsung Galaxy S22+ Kameraları Nasıl?

Peki, Galaxy S22+’ın kameraları nasıl? Artık biraz da bunlar hakkında konuşalım. Fakat yeniden şunu söylemek gerek: Galaxy S22+, kamera konusunda Galaxy S22 ile büsbütün tıpkı özellikleri taşıyor.

Galaxy S22 Ultra’daki 108 MP ana kamera yerine S22+’ta ana kameramız 50 MP çözünürlüğünde. Samsung Galaxy S21+ kamera konusunda epeyce yetenekliydi. Misal özellikleri bu telefonda da sunan Samsung, bilhassa arayüz yazılımı ve sunduğu kamera modlarıyla geniş seçenekler sunarak telefonun kameralarından azami ölçüde sağlanma imkanı tanıyor.

50 MP geniş açılı kamerada Dual Pixel teknolojisi ve OIS desteği yer alırken, F/1.8 diyafram açıklığı ile 85 derecelik geniş açılı çekim mevcut durumda.

2’inci kamera ultra geniş açılı 12 MP çözünürlüğe sahip. 120 derecelik geniş açılı görünüm çekimlerinizi bu kamera ile yapacaksınız. Tekrar bu kameranın f/2.2 diyafram bedeline sahip olduğunu da belirtelim.

3’üncü ve son kamera ise telefoto lensten oluşuyor. 3x optik zum yapabilen bu kamera ile 30x’e kadar yakınlaştırma imkanınız var. Samsung, 30x yapacağınız çekimlerde muhtemel el titremelerinin fotoğraf kalitesini bozmaması için bu kameraya da optik imaj sabitleme özelliğini getirmiş.

Galaxy S22+’ın ana kamerası Samsung ISOCELL GN5 sensörünü temel alıyor. Samsung’un şimdiye kadar ürettiği en büyük sensör değil, fakat S21+’a nazaran değerli ölçüde daha büyük. Bir öteki yenilik ise, kameranın önündeki Super Clear Glass isimli yeni mercek camı. Düşük ışık şartlarında ışık kaynaklarından kaynaklanan mercek parlamasını yüzde 98 oranında azaltmayı vadeden bu cam sayesinde Samsung, gece fotoğrafçılığına da yatırım yapmış.

Fotoğraf performansına geldiğimizde, ana kamera nitekim de bir amiral gemisi telefondan beklenebilecek seviyede sağlam fotoğraflar çekebiliyor. 50 MP ölçüsünde çekim yapmak istediğinizde, kamera arayüzünün üstündeki bardan 50 MP’i seçmeyi unutmamanız kıymetli. Çünkü bu kamera varsayılan olarak 12 MP fotoğraflar çekiyor.

Dinamik aralığın şahane işlendiği ana kamerada, birtakım noktalarda ince detayların çok derecede sertleştiğine de şahit olduk. Fakat bu büyük sorun değil. Sonuç olarak ziyadesiyle tatmin edici sonuçlar elde edeceksiniz.

Telefoto kameraya geldiğimizde kaliteden ödün verilmeden 3x’e kadar optik zum yapılabildiğini görüyoruz. Beliren gren ölçüsü minimumda. Burada kıymetli nokta ışık kaideleri. Işık kurallarının elverişli olduğu ortamlarda meselesiz çalışan bu kamera, akşama hakikat tesirini kaybetmeye başlıyor, ayrıntı kayıpları ortaya çıkıyor.

12 MP’lik ultra geniş açılı kameraya geldiğimizde ise yapılan çekimlerde ultra geniş açı için makul derecede sertlik ve detay düzeyi gördüğümüzü söyleyelim. Arayüzden kameralar ortasında olduğu üzere modlar ortasında da rahatlıkla geçiş yapıyorsunuz. Telefonun hem ana kamerasından hem de telefoto lensten portre çekimleri yapabiliyorsunuz. Algılama ve art plan bulanıklıklığın kalitesi güzel, renklerdeki tutarlılık ve genel görünüm olağan fotoğraf çekimlerinde olduğu kadar etkileyici. Beğendik.

Telefonun ön kamerası da 10 MP formunda yer alıyor. Galaxy S serisinin bu modeli de selfie fotoğraflarda hayli ayrıntılı ve keskin çekimler yaparak etkilemeye devam ediyor. Otamatik odaklama dengeli formda çalışıyor ve dinamik aralık da doğrusu mükemmel.

Bu ortada Galaxy S22+, gece fotoğrafçılığı konusunda üst seviye bir akıllı telefon sahibi olmak isteyenlerin beklentilerini de karşılayacak düzeyde iş çıkartıyor. Gölgelerde daha fazla detay ortaya çıkıyor, vurgular daha düzgün işleniyor. Ana kameradan bu manada çok faydalanacaksınız. Ama telefoto lenste ayrıntı düzeyi yüksek olsa da grenler kendini biraz muhakkak ediyor. Ultra geniş açılı kamerada gece modunu etkinleştirirseniz ise grenlerin ortadan kalktığını görüyorsunuz.

Son olarak Galaxy S22+’ın görüntü kayıt özellikleri ortasında 8K çözünürlükte 24 kare video kaydedebilmesiyle fark yaratıyor, lakin evrak boyutunu 4K çözünürlükte yapacağınız kaydın neredeyse 2 katına yükseltmesiyle pek de kullanışlı bir seçenek olmuyor. Lakin bu özellik var mı var. 4K kayıt performansı ise her taraftan etkileyici. Ayrıntı kalitesi sağlam ve keskin olurken, renkler çoklukla gerçeğe uygun sonuç veriyor.

Özetle

Evet, sonuç olarak değerlendirirsek, başta da söylediğimiz üzere Galaxy S22+, sahip olduğu özelliklerle Galaxy S22 serisinde tam olarak ortada duran bir model, fakat Galaxy S22’den ekran ve batarya dışında fark yaratmaması ve fiyatının önemli ölçüde yüksek olması onu ortadaki zayıf halka pozisyonuna sokuyor. Fakat bunu bir kenara koyar da telefonu kendi içinde değerlendirirsek, sahiden de ziyadesiyle alımlı bir model olduğunu söylemek mümkün ki pek çok yanından da sizlere bahsettik. Şayet hala sorularınız varsa, aşağıda yorumlarda bekliyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir