Taşınabilir oyun dünyası İstanbul’da buluştu

Reklam Ajansları, SMM Paneller Eki 27, 2022 Yorum Yok

Google’ın Türkiye’de birinci kere Deconstructor of Fun ile iş birliği yaparak gerçekleştirdiği İstanbul Taşınabilir Oyun Aktifliği, hem fizikî hem de online iştirake açık halde gerçekleşti. Aktiflikte; Michail Katkoff, Sencer Kutluğ, Eric Seufert, Javier Barnes, Matej Loncaric ve Nimrod Levy üzere taşınabilir oyun dünyasının değerli isimlerinin oturumlarıyla oyun gelirlerinin yüzde 52’sini oluşturan taşınabilir oyun ekosistemi değerlendirildi. Etkin oyun şirketi sayısı 500’e ulaşan Türkiye’nin oyun dünyasındaki kıymeti, aktiflikle bir sefer daha gözler önüne serildi.

Türkiye’nin kıymetli bir oyuncu haline geldiği oyun ekosistemi, İstanbul’da birinci kere gerçekleşen aktiflikle bölüme ışık tuttu. Kurduğu iş birlikleriyle oyun ekosistemine katkı sağlayan Google, Türkiye’de bir birincisi gerçekleştirerek oyun dünyasının kıymetli isimlerinden Deconstructor of Fun birlikteliğiyle değerli bir aktifliğe imza attı. Ortalarında Deconstructor of Fun Kurucusu Michail Katkoff, Google Türkiye Oyun, Uygulama & Teşebbüsler Kesim Başkanı Sencer Kutluğ, Eric Seufert, Javier Barnes, Matej Loncaric ve Nimrod Levy üzere bölümün önde gelen isimlerinin de konuşmacı olduğu İstanbul Taşınabilir Oyun Aktifliği, tüm gün birbirinden farklı hususlara mesken sahipliği yapan oturumlarla taşınabilir oyun ekosistemini mercek altına aldı.

“Mobil oyun dünyası büyümeye devam ediyor”

8 oturum ve 17 konuşmacıyla gerçekleşen aktifliğin açılış oturumunun konuşmacısı olan Deconstructor of Fun Kurucusu Michail Katkoff, kelamlarına İstanbul’un potansiyeline değinerek başladı. İstanbul’un oyun ekosistemindeki konumunu her geçen gün daha da artırdığına değinen Katkoff, taşınabilir oyun dünyasındaki gelişmeler üzerine şu açıklamalarda bulundu: “Mobil oyunlar toplam oyun gelirlerinin yüzde 52’sini oluşturuyor. Bununla da kalmıyor, taşınabilir oyun ekosistemi büyümeye, gelişmeye ve olgunlaşmaya da devam ediyor. 2021 yılının taşınabilir oyun dünyasına baktığımızda indirilme sayılarında en büyük hisse yüzde 80 ile casual oyunlarda. İkinci sıradaysa yüzde 13 ile mid-core oyunlar yer alıyor. Tepeye ulaşmak kelam konusu olduğunda son yıllarda buradaki trendin de değiştiğini söylemek mümkün. Artık birinci 100’deki oyunlar toplam gelirin daha büyük hissesini alıyorlar. 2022’de taşınabilir oyun gelirlerinin yüzde 65’i birinci 100 oyuna gitmiş durumda. Ayrıyeten bir oyunun birinci 100’e ulaşabilmesi için ortalama mühlet de 2021 yılında 9 ayken, 2022 yılında 6 aya indi. 2021 yılında 22 yeni oyun birinci 100’e girmeyi başarırken, 2022 yılında bu sayı 30’a çıktı. Tepeye ulaşmak noktasında da dört değerli faktör dikkat çekiyor: Pazarlama gücü, eser harikalığı, çeşit uzmanlığı ve çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmak. Önümüzdeki periyotta de taşınabilir oyun dünyası büyüme suratını artırarak devam edecek üzere görünüyor.”

“İstanbul, oyun merkezi haline geliyor”

Özellikle pandemiyle birlikte geçen son iki yılın oyun dünyasına yönelik algıları değiştirdiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Google Türkiye Oyun, Uygulama & Teşebbüsler Dal Önderi Sencer Kutluğ, değişen ekosistem ve bu durumun oyun dalına yansımaları üzerine şunları söyledi: “Pandeminin de tesiriyle toplumsallaşma tarafının daha fazla ön plana çıktığı taşınabilir oyun dünyasında çok oyunculu oyun aramaları yüzde 300 arttı. Ayrıyeten pandemi devrinde insanların yüzde 65’i daha fazla oyun oynamaya başladıklarını söyledi. 2021 yılında oyun dünyasının elde ettiği 180 bin dolarlık gelirin yüzde 52’si de taşınabilir oyunlardan geliyor. Türkiye’nin de taşınabilir dünyasındaki hissesi da her geçen gün artmaya devam ediyor. Son 2 yılda Türkiye’de 200 oyun şirketi kuruldu, bu durum da Türkiye’deki etkin oyun şirketlerinin sayısını 500’e çıkartmış oluyor. 2020’de de 16 yatırım muahedesi yapılırken 2021’de bu sayı 56’ya yükseldi, bu yıl da bu sayının üzerine çıkacağı öngörülüyor. Buradan da anlaşılacağı üzere İstanbul da Tel Aviv ve Helsinki üzere bir oyun merkezi haline geliyor.”

Google Türkiye Büyüyen Oyun Ekosisteme Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

Sencer Kutluğ, son devirde yükselen taşınabilir oyun trendlerine de değinerek trendlerle ayak uydurmak isteyen oyun şirketlerinin çoklu teknolojilere yatırım yapması, modellemeye ehemmiyet vermesi ve yeniliklere adapte olabilmesi gerektiğinin altını çizdi. Taşınabilir oyun dünyasının geleceğine yönelik hem oyuncuların hem de bölümün beklentilerine değinen Sencer, konuşmasının son kısmında Google’ın oyun ekosistemine olan katkılarına yer verdi. Oyun geliştirici şirketlerin büyümesini hızlandırmaya yardımcı olan Gaming Growth Lab ile 35 oyun teşebbüsüne takviye verdiğini açıklayan Sencer, teşebbüslerin büyümesini destekleyerek ekosistemi beslemeye devam etmek için Google’ın desteklediği kuluçka programlarına ve kesimdeki yetenek açığını kapatmak için düzenlediği yetenek eğitim kamplarına da değindi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir