Yandex, Google’dan “kopya çekerken yakalandı”

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Şub 02, 2023 Yorum Yok

TechRadar Pro’nun haberine nazaran, “siyasi” bir motivasyonu olan eski bir Yandex çalışanı, Rus web portalının birçok eseri için geniş kapsamlı bir kaynak kodu havuzunu internete sızdırmıştı. Habere nazaran bu çalışan toplamda 47,8 GB boyutunda belge sızdırdı ve bu belgelerin içinde anti-spam kuralları dışında Yandex’in bütün kaynak kodu bulunuyor.

Ham kaynak kodu herkesin ilgisini çekecek bir şey olmasa da, Search Engine Land’in sızıntının bir kesimi olarak 17.854 arama sıralaması faktörünün ortaya çıkarıldığını bildiren raporu işi Değişik hale getiriyor. Bu, sayfalarını arama motorlarında üst sıralarda görmek isteyenler için İlgi cazip bir gelişme.

SEO danışmanlığı şirketi MOG Media‘nın CEO’su Martin MacDonald tarafından paylaşılan, kod tabanındaki bir belgeden Yandex arama motoru tarafından sıralanan kısmi bir Öğe listesi, Rus internet devinin rakibi Google’dan adeta kopya çektiğini gözler önüne seriyor. Yandex’in SEO sistemi, görünüşe bakılırsa Google ile neredeyse tıpkı biçimde işliyor.

Search Engine Land tarafından yapılan derin ve teknik bir inceleme, Yandex’in arama motorunun makul haber kuruluşlarına “kıyak geçmesini sağlayan” bir “NEWS_AGENCY_RATING” içerdiğini gösteriyor.

İşin ilginci, sızdırılan kod tabanı katiyetle bir sıra Fikir sunsa da, birçok web sitesinin Google’da Yandex’e nazaran daha uygun bir sıralamaya sahip olmasını sağlayacak olması.

Aslında her iki şirketin de yıllar boyunca ortak web mühendisleri ile çalıştıkları bir gerçek. Yandex, Google’ın TensorFlow ve BERT üzere birçok Aleni kaynak teknolojisini kullanıyor ve sızan kod tabanında Google bilgilerine yapılan atıflar açıkça görünüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir