Yandex’in, Kullanıcı Bilgilerini Rusya’ya Yolladığı Ortaya Çıktı

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Rus web hizmetleri sağlayıcısı Yandex, kullanıcı meta bilgilerini Rusya merkezli sunucularda sakladığını kabul etti. Bu haber, Moskova’daki hükümetin ferdi kullanıcıları akıllı telefonları aracılığıyla izleyebileceği tasalarını artırdı. “Rusya’nın Google’ı” olarak bilinen Yandex, kullanıcılara arama, e-posta, haritalar ve kullanıcıların Android telefonlarına uygulama indirebilecekleri bir uygulama mağazası üzere bir dizi hizmet sunuyor.

Aynı vakitte, öbür uygulama geliştiricilerin kendi geliştirdiklerine makul fonksiyonları dahil etmelerine imkan tanıyan yazılım geliştirme kitleri (SDK’ler) de sunuluyor. Bunlardan biri olan AppMetrica, geliştiricilerin pazarlama hedefiyle bilgi toplamasına ve tahlil etmesine yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılıyor.

Ancak güvenlik araştırmacısı Zach Edwards, AppMetrics’in aygıt, ağ ve IP adresi üzere meta dataları Rusya’ya gönderdiğini söylüyor. Bu keşif, Financial Times’ın temasa geçtiği dört araştırmacı tarafından da doğrulandı. Yandex hem Rusya’ya hem de Finlandiya’ya data gönderdiğini kabul etti, lakin bilgilerin anonim olduğunu ve pratikte hiç kimsenin kelam konusu kullanıcıyı tanımlayamayacağını argüman ediyor.

Güvenlik gözlemcileriyse bu fikirde değil. AppMetrica şu anda 52.000 farklı uygulamada kullanılıyor ve bu uygulamaların toplamda 100 milyondan fazla cep telefonunda çalıştığı belirtiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir