Yeni Android zararlısı Process Manager, telefonunuza sızarak yapmadığını bırakmıyor.

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Her yeni bir gün Android işletim sistemini amaç alan yeni bir makus hedefli yazılım ve uygulama ile daha karşılaşıyorken son ortaya çıkan örnek biraz farklı, çünkü bu virüs tıpkı vakitte biraz korkutucu. Lab52 siber güvenlik araştırmacıları tarafından yeni keşfedilen ve Process Manager isimli berbat emelli yazılım, yalnızca telefonunuza sızmakla kalmıyor, tıpkı vakitte ses kaydında da bulunuyor.

SMS bildirilerini okuyup gönderebilen Process Manager, söylenene nazaran Rus devlet takviyeli tehdit yazılımı Turla ile birtakım benzerlikler gösterirken, farklı olarak ses kaydetme özelliği de içeriyor. SMS bildirilerini okuma ve gönderme, arama kayıtlarına ve rehbere erişme, ses kaydetme, pozisyon takip etme, harici depolama alanına erişimde bulunup içeriği değiştirme üzere çok değerli noktalara temas etmesi, bu virüsten korunmayı mecburî hale getiriyor demek mümkün.

Yazılımın bu müsaadeleri nasıl elde ettiği ve telefona nasıl sızdığı şimdilik muhakkak değil. Lakin korunmak için telefonunuza kaynağı belirli olmayan uygulamaları yüklememek ve ziyanlı olabilecek web sitelerini ziyaret etmemek güzel bir atılım olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir