2022’nin Aralık ayında en çok kullanılan tarayıcılar belli oldu

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 10, 2023 Yorum Yok

Statcounter, farklı platformlar ve işletim sistemlerinde kullanılan tarayıcılar hakkında bilgi veren nihayet raporunu yayınladı. genel olarak Aka bir değişiklik bulunmuyor. Google Chrome, erişilemeyecek üzere gözüken hissesi ile birinci sırada yer almaya devam ederken, Edge, Safari ve Firefox ikinci Dizi için gayret veriyor.

Statcounter’ın söylediğine nazaran Chrome şu anda %66,16’lık bir pazar hissesine sahip. Aralık 2022’de Google’ın tarayıcısı sırf 0,02 puan kaybetti lakin bu ayrım bilgilerdeki bir kusur hissesi olabilir. Microsoft Edge, %10,99’luk (-0,18 puan) Fazla daha mütevazi bir Pay ile en tanınan ikinci masaüstü tarayıcısı olarak öne çıkıyor.

Safari, rapordaki platformlar ortası olmayan Biricik tarayıcı ve macOS’a Özel olması, Apple’ın var pazar hissesini geçmesini zorlaştırıyor. Statcounter, Apple Safari’nin şu anda %8,98’e (-0,61 puan) sahip olduğunu söylüyor. Firefox %7,22 (+0,12 puan) ile dördüncü, Opera %3,29 (-0,3 puan) ile beşinci sırada yer alıyor.

Önceki yıllara nazaran değişikliklere bakıldığında da genel tablonun pek değişmediğini görüyoruz. Google Chrome, dönemsel yükseliş ve düşüşlerle %65 – 70 bandında sabit kaldı ve tıpkı durum, %9’luk pazar hissesine sahip Apple Safari için de geçerli. Firefox, 2020’nin başlarındaki yaklaşık %10’luk kullanıcı oranında kayda değer bir düşüş yaşayarak %7,22’ye geriledi.

Microsoft Edge, Chromium tabanlı Edge çalıştırabilen 1 milyardan Çok faal Windows aygıtıyla masaüstü tarayıcı pazarını bozmanın Microsoft için bile nihayet derece güç olduğunu gösteriyor. Microsoft Edge tırmanmaya devam etse de yıldan yıla büyümesi %2’den az.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir