85 yıllık bir Harvard araştırmasına giren en mutsuz işler

Reklam Ajansları, SMM Paneller Mar 21, 2023 Yorum Yok

Harvard Tıp Fakültesi’nde psikiyatri profesörü olan Robert Waldinger, CNBC Make It’e yaptığı açıklamada, belli rollerin tatminsizlik ve tükenmişlikle ilişkilendirilemeyeceğini, fakat makul Amel özelliklerinin ilişkilendirilebileceğini söylüyor.

Çalışma, Fazla az insan etkileşimi gerektiren ve Amel arkadaşlarıyla manalı bağlantılar kurma fırsatı sunmayan işlerin en mutsuz çalışanlara sahip olma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

CNBC’nin haberine nazaran Harvard araştırmacıları 1938’den bu yana dünyanın dört bir yanından 700’den Çok iştirakçinin sıhhat kayıtlarını topladı ve onlara her iki yılda bir hayatları hakkında detaylı sorular sordu.

Araştırmaya nazaran insanları hayatları boyunca Mesut eden şey Olumlu ilgiler.

Bu durum Amel için de geçerli. Waldinger, “Bu, hayatımızın her alanında karşılanması gereken kritik bir toplumsal gereksinimdir. Ayrıyeten, beşerlerle daha Çok bağ kurarsanız, işinizden daha Çok tatmin olur ve daha âlâ Amel çıkarırsınız” diyor.

İşyerinde Yalnızlık çok Yaygın

Kişileri en Fazla yalnızlaştıran işlerden kimileri şahıslar ortası bağlardan fazla Müstakil çalışmayı içeriyor ya da kamyon sürücülüğü, gece güvenliği üzere gece vardiyaları gerektiriyor.

Waldinger, bu Cin yalnız işlerin paket ve Yemek dağıtım hizmetleri ya da işin Fazla süratli aktığı, çalışanların birbirlerinin isimlerini bile bilmeyebileceği çevrimiçi perakende üzere yeni ortaya çıkan, teknoloji odaklı bölümlerde yaygın olduğunu söylüyor.

Ancak yalnızlık yalnızca Biricik başına çalışan şahısları etkilemiyor; ağır ve toplumsal işlerde çalışan şahıslar de diğerleriyle Olumlu ve manalı etkileşimlerde bulunmadıkları takdirde kendilerini izole edilmiş hissedebiliyor.

Waldinger bunun en uygun örneği olarak alıcı hizmetleri işlerini gösteriyor: “Çağrı merkezlerindekiinsanların ekseriyetle işleri nedeniyle nihayet derece gerilimli olduklarını biliyoruz, zira Tüm gün telefonda Hayal kırıklığına uğramış, sabırsız beşerlerle konuşuyorlar”

Sosyalleşmenin Önemi

Araştırmacılar, Amel yerinde toplumsal ilişki için Ufak fırsatlar yaratmanın onarıcı olabileceğini ve yalnızlık ve tatminsizlik hislerini hafifletmeye Yardımcı olabileceğini de bulmuş.

Habere nazaran Amel yerinde mutluluğunuzu en üst seviyeye çıkarmak, yöneticinizin beklentilerine de bağlıdır. Waldinger, “Takım halinde çalışmaya teşvik ediliyorsanız, Amel arkadaşlarınızla Olumlu alakalar kurmak daha kolaydır. Lakin sizden Daimi Biricik başınıza Amel yapmanız ya da diğerleriyle rekabet etmeniz bekleniyorsa, bu farklı bir hikaye” diyor.

Waldinger ve meslektaşı Marc Schulz, “The Good Life” isimli kitaplarında, çalışanlar ofiste sohbet ediyor ya da Bir arada gülüyorlarsa, kimi yöneticilerin “çalışmadıklarını ve muhtemelen verimliliklerinin düştüğünü” varsayacağını yazıyor.

Aslında bunun tam aykırısı gerçek: Gallup’un 2022 tarihli bir raporu, Amel yerinde yeterli arkadaşı olan bireylerin olmayanlara kıyasla daha üretken ve işlerine daha bağlı olduklarını gösteriyor.

Waldinger ve Schulz, “İş yerindeki Olumlu bağlar daha düşük gerilim düzeylerine, daha sağlıklı çalışanlara ve konuta daha az üzgün gelmemize yol açıyor” diyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir