Akıllı telefonunuzu neden bir otelde veya havaalanında şarj etmemelisiniz?

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Nis 22, 2023 Yorum Yok

Havaalanı üzere yerlerde herkesin kullanımı için USB girişleri vardır ve bu girişleri telefonunuzu şarj etmek için kullanabilirsiniz. Fakat FBI’a nazaran bunu katiyen yapmamalısınız.

Uyarı geçtiğimiz hafta FBI’ın Denver alan ofisinden geldi. Ofis, yalnızca Denver’da yaşayanları değil, bütün gezginleri havaalanları, oteller ya da pazar yerleri üzere kamusal alanlardaki ücretsiz şarj istasyonlarını kullanmamaları konusunda uyarıyor: “Havaalanlarında, otellerde yahut alışveriş merkezlerinde ücretsiz şarj istasyonları kullanmaktan kaçının. Üzücü niyetli bireyler, aygıtlara Kötü gayeli yazılım ve izleme yazılımı yerleştirmek için genel USB temas noktalarını kullanmanın yollarını buldular. Kendi şarj aygıtınızı ve USB kablonuzu taşıyın ve bir elektrik prizi kullanın.”

FBI burada “juice jacking” ismi verilen bir atak tipinden bahsediyor: Kötü niyetli bireyler halka Aleni şarj aygıtlarına kötü maksatlı yazılım bulaştırıyor, hatta kimi insanları bu portları kullanmaya teşvik etmek için yanına kendi kablolarını bırakıyorlar. Telefonunuzu virüslü bir USB şarj aygıtına taktığınızda, bu Kötü emelli yazılım aygıtınıza yüklenebiliyor, telefonunuzu kilitleyebiliyor yahut hisli dataları kopyalayıp Kötü niyetli kullanıcılara gönderebiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir