Algoritma Nedir, Hayatımızı Etkiliyor mu? Etkiliyorsa Ne Kadar?

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

Farkında olmasak da algoritmalar hayatımızı etkiliyorlar. İşe gidip gelirken, yemek tanımlarına bakarken yahut internete görüntü izlerken birçok defa algoritmaların kullanıldığı yazılımları kullanıyoruz.

ALGORİTMA NEDİR?

Başta kulağa çok karmaşık bir şeyi tanımlıyor üzere görünse de, algoritmanın kolay bir tarifi var. Donald Knuth, Bilgisayar Programcılığı Sanatı kitabında algoritmaları şöyle tanımlıyor: bir sorunu çözerken yahut bir gayeye ulaşmak için adım adım izlenen prosedür.”

İki örnek verecek olursak Google’ın arama motoru, bir algoritma yardımıyla milyonlarca web sayfasında aradığınızı buluyor. Netflix’te dolaşırken size önerilen dizi ve sinemaların tamamı rastgele değil, bunları bir kısmı bir algoritma yardımıyla size özel olarak seçiliyor. Facebook, Instagram ve Twitter üzere siteler de çeşitli algoritmalar kullanıyorlar.

Algoritmalar programcılığın temellerinden biri olsa da, algoritmayı anlamak için tecrübeli bir programcı olmaya yahut bir programlama lisanı bilmeye gerek yok.

Algoritmanın Uygunu yahut Berbatı Olur mu?

Algoritmaların bugün dünyada olup biten birçok şeyde yeri var. GPS aygıtınız sizi gayeye en kısa ve en açık yollardan götürmek için algoritmalardan faydalanıyor. Eposta gönderirken, oyun oynarken ve hatta videlou görüşmeler yaparken algoritmalar kullanılıyor.

İyi hedeflerle geliştirilen algoritmalar olumsuz sonuçlara yol açabilse de, bu bazen yoruma nazaran değişebiliyor. Yapılma gayesine ve sonuçlarına nazaran âlâ ve makûs algoritmaların olduğunu söyleyebiliriz.

Secure Hash Algorithm 1 (SHA-1), milyonlarca bilgisayarı şifreli olarak birbirine bağlamak için kullanılıyordu ve âlâ bir algoritma olarak değerlendiriliyordu. Lakin artan güvenlik kaygıları ve ortaya çıkan risk, SHA-1’i kullanan siteleri güvenlik riski altında bıraktı.

Algoritmalarda Matematiksel Eşitlikler Kullanılır mı?

Çoğu vakit evet, lakin matematiksel süreçler her vakit en önde olmayabilir. Değerli olan nokta, algoritmaların bilinmeyen olmamasıdır, aksi halde sonuçlar da sağlam olmayabilir.

Algoritma Nasıl Öğrenilir?

Bu işe mantık ve sorun çözme yeteneklerinizi geliştirerek, programlamaya giriş yaparak (Java, C#, C++, Python, vb.) başlayabilirsiniz. Algoritmaları öğrenmek, sırf bir makale okuyarak yapabileceğiniz bir iş olmasa da, internet üzerinde bu hususta size yardımcı olacak çokça kaynak var.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir