Android Telefonlarınızın Hızını Test Edin

Android Telefonlarınızın Hızını Test Edin

Genel, Sosyal Meda Uzmanlığı, Yeni Başlayanlar Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Akıllı telefon almaktayken dikkat edilecek şeyler aralarında hiç kuşkusuz ki makinelerin ne kadar çabuk prosedür yapabildiği geliyor. Elbette kamera performansı, hafifliği, pil ömrü ve ekran boyutu da oldukça önemli bir yere sahip ama yavaş bir makine olduktan sonrasında kusursuz görseller çekse ya da şarjı 3 gün dayansa ne çıkar değildir mi?

Android Telefonlarınızın Hızını Test Edin

Özellikle Android kullanıcıları benchmark testlerine oldukça önem vermektedirlar. Piyasada fazla aşırı marka Android’i işletim sistemi olarak kullanıyor ve bunun neticesinde bu işletim sistemi, değişik donanımlar üstünde değişik sonuçlar doğuruyor. iPhone kullanıcıları da bu hususta oldukça titiz. Her ne kadar işletim sistemi ve donanım tek bir noktadan çıksa dahi performans testleri beraberinde bu makinelerden ne kadar verim alınabiliyor olduğunun değerlendirilebilmesi gerekiyor.

Neyse ki Google Play’de ve iTunes’da bu hede uğruna kullanabileceğimiz fazla aşırı yazılım mevcut. Bu programlar aracılığı ile sahip olduğumuz iOS ve Android makinelere hız testi yapma prosedürlerimizi basitçe tamamlayabilmekteyiz.

Şimdi hemen iOS ve Android makinelerin performansını test etmek amacı ile kullanabileceğimiz opsiyonlara göz atalım.

1- Vellamo Mobile Benchmark

Vellamo Mobile Benchmark, sınırları zorlayan testler beraberinde Android makinesin internet performansını, işlemci hızını, grafik işlemcisinin performansını ve öteki donanımsal bileşenlerinin performansını değeri.

Test prosedürleri bitince elde edilmekte olan bilgiler anlamlandırması oldukça basit olarak kullanıcıya yansıtılıyor. Hangi testten ne kadar puan alındığını bilgilerden basitçe takip edebiliyoruz.

 

2- Quadrant Standard Edition

Bazı kullanıcılar tarafınca yeteri kadar kapsamlı olmadığı iddia edilse de Quadrant Standard Edition Android makinelerin performansını test etmek amacı ile kullanılmakta olan tanınmış programlar aralarında yer almaktadır.

Çok çekirdekli işlemci ve Android ICS (Ice Cream Sandwich) desteği sunmakta olan Quadrant Standard Edition, hız aşırtmasını teste sokmak isteyen kişilerin kullanabileceği, lüzumsuz özelliklerden arındırılmış bir yazılım.

3- Geekbench 3

Hem iPhone hem de Android severlerin hizmetlerine takdim edilen bu hız test etme yazılımı yardımıyla akıllı telefonların sınırları zorlayıcı şartlar altında ne şekilde bir performans sergileyeceklerini test edebiliyoruz. Uygulamanın hem tek hem de fazla çekirdekli işlemciye sahip olan makinelere destek sunmuş olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Geekbench 3’ü özel kılan detaylar aralarında değişik işletim sistemine sahip olan makineleri dahi kıyaslayabilmemize imkan tanıyan geniş fonksiyonları var. Bu nedenle Apple’ın ve Android’in amiral gemisi şeklinde adlandırılan tiplerini titiz değerlendirmeler ile test edebilir ve ihtiyacımıza yanıt verebilecektir olanları sayısal bilgilere dayanarak belirleme edebilmekteyiz.

4- 3DMarka

Daha fazla grafik testi üstüne yoğunlaşmakta olan 3DMark, Android ve iOS makineleri yüksek çözünürlüklü videolar ve oyunlarda kullanılmakta olan özel efektler beraberinde test etmektedir. Ölçüm prosedürleri bittikten sonrasında bilgiler grafik olarak sunuluyor. Grafikler durumunda sunulması bilgilerin daha rahat olarak ölçülmesini sağlıyor.

Tüm bu özelliklerini göz önüne aldığımız zaman 3DMark’ın mobil makinelerinız bilhassa oyun oynamak amacı ile kullananların denemesi gerekmekte olan yapımlar aralarında.

5- GFXBench

GFXBenchmark ya da öteki bilinen ismiyle GLBenchmark, Android ve iOS makinelerin grafik performanslarını test etmek amacı ile geliştirilmiş bir yazılım. Uygulama başlatıldığı zaman çok sayıda test uyguluyor ve gelişmiş fotoğraflar karşısında makinelerin ne gibi reaksiyonler verdiğini kapsamlı olarak raporluyor. Testler hem ekran üstünde gözle görülebilir biçimde, hem de arka planda sürdürülüyor.

GFXBench’in tek olumsuz yanı ise elde edilmekte olan bilgilerin yazılım içinde kıyaslanması konusu ile ilgili bir takım eksikleri olması. Bu durum değişik platformların ve makinelerin aralarındaki farkları görmemize engel olabiliyor.

6- PCMark

Android sistemler için tasarlanmış olan PCMark, tam teşekküllü bir benchmark yazılımı. Tamamıyla para ödemeden sunulan bu yazılım yardımıyla batarya ömründen tutun da, prosedür hızına kadar birçok değişkeni basitçe değermleyebiliyoruz. Yapılmakta olan testler aralarında video oynatma, internet gezintisi performansı, görsel tertipleme hızı, doküman yazma hızı gibi prosedürler yer almaktadır.

Sadece tek bir disiplin üstüne yoğunlaşmaktan ziyade değişik performans birimlerini değerlendiren PCMark, kapsamlı bir benchmark yazılımı arayanların göz atması gerekmekte olan bir yapım.

7- AnTuTu Benchmark

Hem iPhone hem de Android makineler üstünde kullanılmak amacı ile tasarlanmış olan AnTuTu Benchmark, makinelerin sınırlarını zorlayarak güçlerini test etme yoluna gitmektedir.

Tek bir dokunuşla prosedürlere başlayan AnTuTu Benchmark hafıza etkisini, grafik prosedüre performansını, işlemci etkisini ve performansını değermleyerek kullanıcılara detaylı veriler sunuyor. Tüm prosedürler tamamlanınca makinesimızın hangi testten ne kadarlık bir puanla ayrıldığına göz atabiliyoruz.

AnTuTu Benchmark kolay kullanıcı arayüzü ve kapsamlı özellikleriyle makinesini kusursuz bir performans testine sokmak isteyenlerin denemesi gerekmekte olan bir yazılım.

Benchmark Testi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Beklentilerimize makul olan benchmark programını indirdikten sonrasında bazı kıstaslara dikkatli olmamız gerekiyor. Dikkatsizce yapılacak bir benchmark testi, makinesin performansını tam anlamıyla göstermesine engel olacak doğru sonuçlar elde ötmemize neden olmaktadır.

Peki hız testi yapmadan öncesinde ne yapmamız gerekiyor?

1- Diğer tüm programları kapatın

Test sırasında arka planda çalışan herhangi bir yazılım varsa makinesin kaynaklarını lüzumsuz yere kullanarak test sonucu yanlış veriler almamıza neden olmaktadır. Bu yüzden dolayı testten hemen öncesinde arka planda herhangi bir yazılımın açık olmamasına dikkat etmeliyiz.

2- Testleri derli toplu periyotlar durumunda uygulamalısınız

Test sonuçları bazı zamanlar fazla yüksek ya da fazla düşük çıkabilir. Bu sebepten derli toplu olarak benchmark testleri uygulayarak ortalama olarak ölçüleri belirleme etmeniz gerekiyor. Güvenilir bir ortalama olarak bir ölçü yakalayabilmek için en az üç kere test yapılması gerekmektedir.

Elde etmiş olduğunuz sonuçları markanın elde ettiği resmi ölçülerle kıyaslayın ve aralarında bir farkın bulunup bulunmadığını öğrenin. Resmi bilgilere ulaşmak için Google üstünde birkaç arama yapmak yeterli.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir