Bad Sector Nedir ve Nasıl Tamir Edilir?

Bad Sector Nedir ve Nasıl Tamir Edilir?

Genel, Sosyal Meda Uzmanlığı, Yeni Başlayanlar Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Bad Sector olarak tabir ettiğimiz bu ölü noktalar genel olarak hard disklerin içlerinde bulunan disketlerde oluşurlar. Hard diskleri sürekli olarak verilerimizi yazma amacı ile kullanmaktayız. Çoğu zaman hard disklerimiz durduk yere kendi kendilerine hasar görebilir ve bozulabilirler. Uzun zaman boyunca kullanılan ve üstünden çok uzun vakitler geçmiş olan hard diskler durduk yere bozulabilirler. Hard diskleriniz bozuldukları zaman haliyle sizi çok zora sokacak bazı olumsuzluklar meydana gelecektir. Bu olumsuzluklar da hard disklerinizin içerisinde saklamış olduğunuz yüzlerce verinin kaybolmasıdır. Bu yüzlerce verilerden kastımız da fotoğraflar, videolar, belgeler ve benzerleridir. Eğer hard diskiniz bozulursa bunların hepsi yanar ve sizler de hard diskinizi tamir edemezseniz bu verileri kurtaramazsınız.

Bad Sector Nedir?

Bad sectorler zamanla hard disk içinde olan disketin üstündeki noktaların durduk yere ölmelerine denilmekte olunan bir sıfattır. Bilgisayarınızda bir veri oluşturduğunuzda örneğin bir fotoğraf yüklediğinizde hard disk içerisindeki disketin üzerinde rastgele bir noktaya bu veriler yazılmaktadır. Hard disk içerisinde gözle göremeyeceğiniz kadar küçük yüzlerce nokta vardır ve bu noktalardan birisi öldüğünde o noktanın üzerinde bulunan veriler de ölebilmektedir. Yine ölü nokta bulunan bir hard diske format atmak oldukça zor bir işlemdir. Bad sector sorunu genel olarak hard diske karşı yapılan fiziksel bir darbe sonucunda meydana çıkabilmekteler. Fiziksel darbeler sonucunda okuma yazma kafası disk üzerine sürtebilir ve o noktayı çizebilir. Hard diskler o kadar hassas parçalardır ki içlerine toz dahi kaçsa yapıları bozulabilir.

Tamir Aşaması

Bu bad sectorlü bölgelerin tamir işlemlerine gelecek olursak tamirleri de oldukça zordur. Ancak imkansız değildir. İlk olarak bad sector bulunan noktayı tespit etmelisiniz. Bunun için de HDTune isimli yazılımı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu yazılım ile ölü noktaların tespiti yapılabilmektedir. Yazılımı indirerek çalıştırın ve hard diskiniz üzerinde tam bir tarama işlemi gerçekleştirin. Tam bir tarama işlemi gerçekleştirdikten sonra da karşınıza kırmızı noktalar olarak ölü noktalar çıkacaktır. Bu noktaların tamirleri için bazı 3.parti yazılımlar bulunmaktadır fakat en çok kullanılan tamir yöntemi hard diski bölümlendirerek ölü noktaların dışarı da kalmalarını sağlamaktır. Bu şekilde ölü nokta bulunmayan bölümlerden biraz daha uzun süre boyunca faydalanabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir