Apple artık Avrupa’da en çok telefon satan ikinci marka değil: İşte en çok satan telefon markaları

Reklam Ajansları, SMM Paneller Kas 19, 2022 Yorum Yok

Avrupa’da akıllı telefonlara olan talep azalıyor üzere görünse de Samsung, Kıymetli kayıplara Karşın 2022 yılının 3’üncü çeyreğinde en Fazla satan marka olmayı başardı. Avrupa akıllı telefon pazarı bir evvelki yıla nazaran yüzde 16 oranında küçülürken, pazar analistleri ekonomik zorluklar nedeniyle sevkiyatların 40 milyon adedin biraz üzerinde olduğunu söylüyor. Pekala, akıllı telefon satışlarında sıralama nasıl?

Samsung’un Avrupa’daki akıllı telefon pazar hissesi 2021’in 3’üncü çeyreğinde yüzde 35 iken 2022’nin 3’üncü çeyreğinde yüzde 33’e gerilemiş durumda. Şirket, 2’inci çeyrekte 12,1 milyon adet olan akıllı telefon sevkiyatını 3’üncü çeyrekte 13,5 milyon adede çıkarmayı başardı, fakat bir Yıl Evvel kaydettiği 16,9 milyon sevkiyatın gerisinde kaldı.

Apple’ın sevkiyatları da yüzde 12 oranında düşerken, buna rağmen Xiaomi’nin sevkiyatları yüzde 4 oranında artarak Çinli şirketi Apple’ın önüne taşımış ve Samsung’un gerisinde Avrupa’nın en Aka 2’inci akıllı telefon üreticisi olmasını sağlamış durumda.

Counterpoint Research’e nazaran Xiaomi ve Realme, Rusya sayesinde Avrupa’daki pazar hisselerini artırdı. Ukrayna’nın işgalinin akabinde Apple ve Samsung‘un Rusya pazarından çekilmesi, Xiaomi ve Realme’nin bu Özel pazarda talep görmelerine ve böylelikle Avrupa’daki pazar hisselerini artırmalarına İmkan sağladı.

Son 5 çeyreğin sevkiyat sayıları (milyon)

Samsung liderliğini koruyor, Apple tedarik meseleleriyle karşı karşıya, Xiaomi Rusya’da yükseliyor

Pazardaki bu değişimlere Karşın Samsung yüzde 33‘lük akıllı telefon sevkiyat hissesi ile Avrupa’da liderliğini korudu. Xiaomi yüzde 23 ile 2’inci sırada yer alırken, Apple 2022 yılının 3’üncü çeyreğinde pazarın yüzde 21‘ini elinde tutmayı başarıyor. Realme (yüzde 5) ve Oppo (yüzde 4) 3 aylık periyotta Avrupa’daki 4’üncü ve 5’inci en Aka telefon üreticileri ortasındaki yerini alıyor.

Piyasa gözlemcileri Apple’ın daha yeterli bir performans sergileyebileceğini, fakat Çin’in karantina ile ilgili tedarik sıkıntılarının iPhone 14’ün Avrupa’da piyasaya sürülmesini engellediğini söylüyor. Kimi sevkiyatların 2022 yılının 4’üncü çeyreğine ertelenmesi nedeniyle Apple satışları beklentilerin altında kalmış üzere görünüyor.

2021 ve 2022 üçüncü çeyrek pazar payları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir