Apple, çok büyük bir iPhone 14 Pro sıkıntısı ile karşı karşıya

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 09, 2023 Yorum Yok

Apple analisti Ming-Chi Kuo tarafından hazırlanan yeni bir rapor, şirketin bu yılın dördüncü çeyreğinde iPhone 14 Pro aygıtlarında Aka bir üretim ve stok sorunu yaşayacağını söylüyor. Kuo’nun söylediğine nazaran şirket, 80 – 85 milyon adetlik pazar amacına kıyasla lakin 70 – 75 milyon iPhone sevk edecek. Toplam iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max sevkiyatı ise beklenenden 15 – 20 milyon adet daha az olacak. Bu gelişmeler, Çin’de fabrikaların kapanmasıyla sonuçlanan ve Foxconn’un anne iPhone fabrikasında işçi protestolarını ateşleyen nihayet COVID-19 salgınına atfediliyor.

Ayrıca Kuo, Zhengzhou iPhone fabrikasının ortalama kapasite kullanım oranının Kasım ayında sırf %20 civarında olduğunu ve Aralık ayında sadece %30 – 40’a ulaşmasının beklendiğini belirtti.

iPhone 14 Pro ve Pro Max epey kıymetli olduğu için Kuo, Apple’ın 2022’nin dördüncü çeyreğindeki iPhone gelirinin “Pazar amacından %20 – 30 yahut daha Çok oranda düşük olabileceğini” iddia ediyor.

Şu anda, iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max ABD’deki Apple Mağazalarında stokta bulunmuyor. Apple’ın web sitesinde de siparişler dört haftalık bir gecikme yaşıyor. Bu nedenle Kuo, ekonomik sakinliğin ortasında bu modellere olan talebin birçoklarının ertelenmek yerine basitçe “kaybolacağını” düşünüyor…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir