Apple ve Google’a “TikTok’u App Store ve Play Store’dan kaldırın” çağrısı

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Şub 03, 2023 Yorum Yok

TikTok, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hükümet yetkililerinden gelen ağır bir baskıyla karşı karşıya. ABD’li bir senatör, Apple CEO’su Tim Cook ve Google CEO’su Sundar Pichai’yi TikTok’u Apple’ın App Store ve Google’ın Play Store’undan kaldırmaya çağırdı.

Colorado’dan Demokrat ABD Senatörü Michael Bennet, yöneticilere gönderdiği bir mektupta, “TikTok, kullanıcılarından Çehre izleri ve ses izleri iç olmak üzere geniş ve karmaşık bilgiler topluyor” dedi ve ekledi: “Çoğu toplumsal medya platformunun bilakis, TikTok eşsiz bir telaşa sahip zira Çin kanunları, Pekin merkezli anne şirketi ByteDance’i ‘devlet istihbarat çalışmalarını desteklemek, Yardımcı olmak ve bunlarla işbirliği yapmak’la yükümlü kılıyor.

ABD’de artan Emniyet telaşları TikTok’u güç bir pozisyonda bırakıyor. FBI, uygulamayı bir Ulusal Emniyet tehdidi olarak nitelendiriyor ve bildirildiğine nazaran Biden idaresi, uygulamanın sahiplerini, ABD’deki çalışmalarını satmaya zorladı.

Bennet, “Bu Önemli ve büyüyen kaygılar göz önüne alındığında, TikTok’u ilgili uygulama mağazalarınızdan derhal kaldırmanızı rica ediyorum” diye yazdı.

TikTok CEO’su Shou Zi Chew, Mart ayında bir Temsilciler Meclisi komitesi önünde Anlatım vermeyi kabul etmişti. Daha Evvel TikTok, yaptığı açıklamada ABD Ulusal güvenliğiyle ilgili tasaları gidermek için verdikleri taahhütleri uygulama bahtını memnuniyetle karşıladığını da söylemişti.

ABD’deki kimi valiler, zımnilik ve bilgi güvenliği sıkıntıları nedeniyle TikTok’u devlet tarafından işletilen aygıtlardan ve kablosuz ağlardan yasaklamış durumda. Bakalım bu yasaklar daha nereye kadar uzanacak…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir