Apple’a şok: Eski çalışanı, Apple Car’ın gizli bilgilerini Çin’e sızdırmış

Reklam Ajansları, SMM Paneller May 18, 2023 Yorum Yok

Apple’ın eski yazılım mühendislerinden biri olan Weibao Wang, iddianameye nazaran otonom araç geliştirme alanında aktiflik gösteren Çinli bir şirkete, Apple Car hakkındaki bilgileri sızdırmakla suçlanıyor. Wang, 2016 yılında şirketin data tabanlarına Değerli seviyede erişim hakkına sahip birisiydi. Bu da Wang’ın, otonom sistemlerinde kullanılan yazılımlarla ilgili hisli ve gizli bilgileri içeren bilgi tabanlarına erişebildiği manasına geliyor.

Wang, Nisan 2018’de istifa etmeden evvel, bir yıldır Apple’da çalışıyordu ve eşitlik Bakanlığının açıkladığına nazaran; 22 Kasım 2017’de, yani istifasından birkaç ay evvel, Çinli bir şirkette tam vakitli olarak Teklif edilen işi kabul etmişti bile. 2018’de Wang’ın Kaliforniya’daki meskeninde yaptığı aramalarda, ele geçirilen ferdî aygıtların tahlili yapıldı. Bunun sonucunda, işten çıkmadan Evvel Kıymetli ölçüde datayı depoladığı ortaya çıktı.

Weibao Wang artık altı başka suçlamayla karşı karşıya. Bu suçlamalarda otonom takip sistemi, kaynak kodu ve otonom sistemler için davranış planlaması üzere kritik bileşenler yer alıyor. Çin’den iade edilmesi durumunda ve bütün suçlamalardan hatalı bulunması halinde, Wang her bir kabahat için on yıla kadar mahpus cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir