Benzinli araç satışlarını tamamen yasaklamaya hazırlanıyorlar

Reklam Ajansları, SMM Paneller Şub 16, 2023 Yorum Yok

Avrupa Birliği, fosil yakıtlarla çalışan yeni arabaların satışını yasaklamaya bir adım daha yaklaştı. Avrupa Parlamentosu, bütün yeni binek araba ve kamyonetlerin 2035 yılına kadar sıfır emisyon üretmesini gerektiren bir kurul mutabakatı lehinde oy kullandı.

Bu atılım tıpkı vakitte birtakım 2030 gayelerini de revize ediyor. Yetkililer artık bir şirketin 2025 ile 2029 yılları ortasında teşvik almaya hak kazanması için araba satışlarının en az yüzde 25’inin (ve kamyonetlerin yüzde 17’sinin) sıfır emisyonlu modeller olmasını Kural koşacak. Teşvik 2030 yılında ortadan kalkacak.

Tüm bunlar, Avrupa Birliği ülkelerinde 2025 yılına kadar daha Çok elektrikli araba satılması gerektiği ve 2035 yılından itibaren de fosil yakıtlı araçların satışının büsbütün yasaklanacağı manasını taşıyor.

Yeni kurallar Avrupa Komitesi’ne gerçek dünyadaki muvaffakiyetleri takip etme misyonu de veriyor. Komite, 2025 yılına kadar AB’de satılan arabaların “tam Ömür döngüsü” emisyonlarına ait dataları raporlamak için bir yol geliştirecek ve 2026 yılından itibaren emisyon limitleri ile gerçek tüketim dataları ortasındaki boşluğu takip edecek. Kurul, 2025’in sonundan itibaren, sıfır emisyonlu nakliyeciliğe yönelik ilerlemeyi ölçmek için her iki yılda bir güncellemeler yayınlayacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir