CD satın almak mı, Spotfy’dan dinlemek mi? Hangisi ne kadar kazandırıyor?

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 08, 2023 Yorum Yok

En nihayet ne Vakit bir albüm satın aldınız? Çoğumuz için bu muhtemelen Fazla eski bir tarihe dayanıyordur. Taylor Swift’in Midnights albümünün CD fiyatı 12,99 dolar (plak fiyatı 29,99 dolar), Halbuki bunun yerine Apple Music aboneliğine daha az Nakit harcayıp milyonlarca müzik dinleyebilirsiniz. lakin akla şu soru geliyor: Bir albümü satmaya değer kılmak için hakikaten kaç Kez dinlemeniz gerekir?

Geçmişte matematik epeyce kolaydı. sanayi 3 single satışını bir albüm satışına muadil kabul ediyordu. Yani, satılan single sayısını, üçe bölün, sonra satılan albüm sayısına ekleyin. Kolaydı…

Elbette, dijital müziğin sahneye çıkmasıyla Bir arada dalın kendisi de süratle değişti. Yasa dışı indirmeler süratli bir değişime neden oldu ve Apple iTunes da bundan yararlanmak için ortaya çıktı. Artık tüketiciler bilgisayarlarından sadece albümleri değil, müzikleri da Biricik tek satın almanın kolay bir yolunu bulmuştu. Sevdiğiniz bir müzik için bütün CD’yi satın almak üzere 10 ya da 20 dolar ödemenize gerek yoktu: Şarkıyı yalnızca 99 sente satın alabiliyordunuz.

Şimdi, anında müzik satın almaktan daha Müsait olan Biricik şey fiyatsız müzik. Reklam dayanaklı akış, insanların Biricik kuruş harcamadan istedikleri her şeyi dinleyebilecekleri manasına geliyor. Kafi ki ortada sırada kimi reklamları görmezden gelsinler. Ücretli abonelikler, bir albüm fiyatına reklamsız daha kaliteli müzik sunuyor. İster parayla ister reklamlarla ödeme yapın, artık neredeyse istediğiniz her müziğe her Vakit erişebiliyorsunuz. Beşerler hala müzik satın alıyor elbette. Plak satışları sağlam ve CD’ler bile bir formda yaşıyor, lakin şu anda Nakit kazananın yayın akışı olduğu tartışılmaz.

Günümüzde insanların müziği farklı formlarda tükettiğini hesaba katmak için bir standart olması gerekiyor ve bu standart da albüm muadili ünitesi. RIAA’nın (Record Industry Association of America) tanımladığı standart şöyle: Bir albüm satışı 10 müzik indirmeye yahut 1.500 müzik akışına eşittir. Albümlerin ne Vakit Altın (500.000 adet), Platin (1.000.000 adet), multi-Platin (2.000.000 adet) ve Elmas (10.000.000 adet) düzeyine ulaştığını belirlemek için kullandıkları formül bu.

RIAA yıllarca bu standardı kullanırken yalnız değildi, lakin Vakit değişti. Billboard ve Nielsen artık Spotify ve Apple Music üzere fiyatlı yayın hizmetleri ile Spotify free yahut YouTube üzere reklam dayanaklı katmanlar ortasındaki farkı dikkate alıyor. Daha sonra yayın hizmetlerini şu halde ayırıyorlar: 1.250 premium ses akışı, 3.750 reklam dayanaklı akış yahut 3.750 görüntü akışı bir albüm satışına eşittir.

Yani, YouTube‘da bir sanatkarın müzik görüntüsünü bir sonraki izleyişinizde, onun için bir albümün 1/3.750’sini “satın almış” oluyorsunuz. Apple Music’te bir parçayı dinlediğinizde, bu, kimin saydığına bağlı olarak 1/1.250 yahut 1/1.500 albüm ünitesi manasına geliyor.

Biraz hesap yapalım… Taylor Swift’in Midnights (3am Edition) albümü 20 kesimden oluşuyor. Billboard’un ölçümlerine nazaran, Apple Music üzere fiyatlı bir platformda bir albüm satışına eşit olmak için 62,5 Defa dinlemek gerekir. RIAA’nın ölçümlerine nazaran ise 75 Sefer dinlemek gerekiyor. Albüm 1 saat 9 dakika uzunluğunda olduğuna nazaran, 12,99 dolarlık bir satın alma tıpkı şeyi başarırken, bu 72 yahut 86 saatlik dinleme manasına geliyor. Natürel ki reklam takviyeli bir hizmet kullanıyorsanız bu müddet daha da uzuyor: 187,5 saat dinleme ya da 215 saatten Çok Vakit harcıyorsunuz ve bu mühlet reklamları hesaba katmadan önce!

O halde Taylor Swift üzere bir sanatkarın hayranlarının albümlerini satın alması için neden Muhtemel olan her türlü pazarlama taktiğini uyguladığı açık. Birinin bir CD için ödeme yapması bir saniye sürer, lakin bir “satışı” yayınlamak onlarca, hatta yüzlerce saat alır. Midnights’ı, tamamlanması için albümün 4 kopyasını gerektiren bir saat olarak tasarlamak, en sadık hayranlardan gelen satışları 4 katına çıkarmak manasına geliyor. Biricik seferde 4 albüm satışı yapmak varken neden 860 saate varan yayınları bekleyesiniz ki?

Ama belirli ki Swift’in işine yarıyor. Midnights ile Taylor Swift, Billboard tarihinde bir haftada birinci 10’un tamamını elinde tutan birinci müzisyen oldu. Açılışını 1.578 milyon muadil albüm ünitesiyle yaptı ki bu şaşırtan olsa da aslında bir rekor değil. Bu ödül, 25 albümü 3.482 milyon albüm ünitesiyle açılış yapan Adele‘e gidiyor.

Sanatçılar bu albüm ünite sayılarını neredeyse daha Evvel hiç görülmemiş uç noktalara çıkarmak için nasıl kullanacaklarını biliyorlar. The Beatles 13 günde Let It Be’nin 3,2 milyon kopyasını satarken, Taylor Swift Midnights’ın birinci haftasında dünya çapında 3 milyon albüm ünitesi elde etmeyi başarmış durumda. Bu akışlar ister premium ister reklam takviyeli hizmetlerden gelsin, hepsi Fazla sayıda albüm manasına geliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir