Cep telefonunun babasına göre gelecekteki telefonlar bakın nasıl olacak…

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Nis 04, 2023 Yorum Yok

Cep telefonunun mucidine nazaran, bir gün telefonlar derimize entegre aygıtlar haline gelecek. 1973′te birinci telefonu icat etmekle tanınan Marty Cooper, Pazartesi günü Barselona’da düzenlenen Taşınabilir Dünya Kongresi’nde CNBC’ye verdiği demeçte, “Yeni kuşak, telefonu kulak derisinin altına yerleştirecek” dedi.

  • Cooper, “Vücudunuz harika şarj aygıtı olduğu için” bu Cin aygıtların şarj edilmesi gerekmeyecek. Yemek yediğinizde bedeniniz güç üretir, değil mi? Bu kulaklığı çalıştırmak için Fazla az güç gerekiyor” diyor.

  • Onun çizdiği çerçeve vücutlarımızın kuvvetli mikroçipler ve sensörlerle güçlendirildiği bir periyodu işaret ediyor.

  • Örneğin, Elon Musk’ın Neuralink’i üzere birkaç teşebbüs, bilgisayarları insan beyniyle birleştirmeyi amaçlayan teknolojiler geliştiriyor .

  • Cooper’ın öbür yorumları şöyle: Akıllı telefon bugün Fazla sayıda uygulama ve insan yüzünün kıvrımına uymayan bir ekranla Fazla karmaşık hale geldi. Telefonların bugün oldukları taşınabilir bilgisayarlar haline geleceğini asla Düş edemedik. 50 Yıl öncesi nitekim ilkel bir vakitti. İnternet yoktu, Aka ölçekli entegre devreler yoktu, dijital kameralar yoktu. Bir gün telefonunuzun bir kamera ve bir ansiklopedi olacağı fikri hiç aklımıza gelmemişti. Fakat irtibat kurmanın Kıymetli olduğunu biliyorduk. Bir gün herkesin bir cep telefonuna sahip olacağını biliyorduk. Ve neredeyse gerçekleşti.”

50 YIL GEÇTİ…

Yeni teknolojiler dikkat cazip ve hayranlık uyandırıcı olsalar da, kimi bir adım Geri çekilerek geçmişteki muvaffakiyetleri hatırlamak ve takdir etmek de gerekiyor. Örneğin birinci kablosuz cep telefonu görüşmesinin yapılmasının üzerinden tam 50 Yıl geçti. Bu aramanın ardındaki hikaye eğlenceli olduğu kadar, sanayinin ne kadar ilerlediğini de gösteriyor. Ayrıyeten, mucidin taşınabilir teknolojinin geleceği hakkındaki kestirimleri de Değerli bir ders olarak karşımıza çıkıyor.

İLK OLARAK RAKİBİNİ ARADI

3 Nisan 1973 tarihinde Motorola mühendisi Martin Cooper olduğunuzu Hayal edin. Manhattan Belde merkezinin sokaklarında dünyanın birinci cep telefonu görüşmesini yapmak ve kablosuz File çağına öncülük etmek üzere yürüyorsunuz. Bazen ararsınız? Ailenizi, arkadaşlarınızı yahut Amel arkadaşlarınızı mı? Hayır… Bir gazeteci, fotoğrafçı ve sokaktaki birkaç izleyici tarih yazdığınıza Şahit olurken, tıpkı atılımı başarmak için AT&T ile Birlikte çalışan New Jersey’deki Bell Labs’tan rakibiniz Dr. Joel S. Engel’i arar ve başarınızla övünürsünüz.

Cooper, 2011’de BBC’ye verdiği bir röportajda, Karşı tarafta bir sessizlik oldu. Dişlerini gıcırdattığını düşünüyorum” diyordu. Birçok kişinin 10 Mart 1876’da Alexander Graham Bell‘in Boston’da yaptığı birinci telefon görüşmesiyle karşılaştırdığı bu aramanın ne kadar Aka bir ihtilal olduğunu anlamak ise biraz güç olabilir.

DynaTAC 8000X

Bunu Mümkün kılan aygıt, daha sonra dünyanın birinci kablosuz cep telefonu olan DynaTAC 8000X’in birinci prototipiydi. Daha öncesinde, beşerler 1946’da kullanıma sunulan ve Cooper’ın dediği üzere sizi “otomobilinizde mahsur bırakan” kablolu “otomobil telefonlarını” kullanıyordu.

DynaTAC’ın gerçek bir mühendislik olağanüstüsü olduğunu ve fiyatının da bunu yansıttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Telefon, 6 Mart 1983’de, 10 saat bekleme mühleti ve sırf 30 dakikalık konuşma mühleti sunan şarjı ile 3.995 ABD Doları (2023’te yaklaşık 12.000 ABD Dolarına denk geliyor) fiyatıyla 1G şebekesi üzerinden ABD’de ticari olarak satışa sunuldu. Ayrıyeten bu periyotta sesli bildiriler da epey popülerdi.

2G’nin gelişi

2G birinci olarak yaklaşık on Yıl sonra, 1991’de piyasaya sürüldü. Kısa bir mühlet sonra, 1995’te, insanların uzun uzaklıklı ve memleketler arası aramalarda hücresel File yerine internet üzerinden aramalara müsaade vererek paradan tasarruf etmelerine Yardımcı olan VoIP (İnternet Üzerinden Ses Protokolü) kullanılmaya başladı. 1999’da Japon Kyocera VP-210 birinci kameralı ve görüntü özellikli telefon oldu.

Kyocera VP-210

İlk cep telefonu görüşmesinden 50 Yıl sonra bugün, Dünya üzerindeki insan sayısının iki sert kadar telefon bulunuyor. Ve Moore Yasası sayesinde akıllı telefonlar o kadar kuvvetli hale geldi ki artık onları yalnızca irtibat için değil, cümbüş, iş, navigasyon, eğitim, fitness, çeviri, data depolama ve daha pek Fazla farklı Gaye için kullanıyoruz.

Bu ilerlemeye, 1990’larda internetin yaygınlaştırılması ve Apple’ın iPhone ve App Store’u tanıttığı 2000’lerin sonlarında üçüncü taraf taşınabilir uygulamaları da Yardımcı oldu.

Pek Fazla şahıs teknolojik büyümenin yavaşladığını ve akıllı telefonların artık neredeyse birebir görünmesi ile doruğa ulaştığını düşünüyor. Bu bir dereceye kadar gerçek olsa da, hala heyecanla bekleyebileceğimiz ve tahminen de farkında olmadığınız Fazla daha fazlası bulunuyor.

Derinin altına implante edilebilir teknoloji

Cooper bir röportajda “Cep telefonu ve şahsî bağlantı dediğimiz şeyin şimdi emekleme dönemindeyiz” diyor ve devam ediyor: “Birisiyle konuşmak istemenin ve bu emelle düz bir materyal kesimini başınıza tutmanın ne kadar doğal olmadığını bir düşünün. Hiç mantıklı değil.Bu cümleleriyle de derinin altına implante edilebilir teknolojiye işaret ediyor.

Cooper’ın istikbal vizyonuna nazaran, “sizin için uygulamayı oluşturan bir şeye sahip olarak uygulamayı Gereksiz hale getirerek” teknolojinin günlük hayatın arka planına karıştığı bir dünya bizi bekliyor. mesela birini aramak, bir fikre sahip olmak kadar Yalın olmalı ve bir uygulamayı açmayı, bir numara girmeyi ve bir düğmeye basmayı gerektirmemeli.

6G, karma gerçeklik, akıllı gözlükler ve Web3’teki ilerlemelerle, bu istikbal artık bir ilim kurgu olarak görülmüyor ve Cooper’a nazaran önümüzdeki 50 Yıl üzere yakın bir vakitte ulaşılabilir.

İnsanlık olarak ne kadar ilerlediğimizi göz arkası etmek kolay. Sık verilen bir örnekte açıkça görülebildiği üzere, Çağdaş bir akıllı telefon, NASA’nın 1969’da insanları Ay’a taşıyan Apollo 11 misyonunda kullanılan bütün birleşik bilgi süreç gücünden milyonlarca kat daha güçlü.

Perde gerisinde gerçekleşen ilerlemeden habersiz olanlar için yenilikler durmuş üzere görünebilir. Lakin bu yeniliklerin üzerinde çalışanlar, bir sonraki taşınabilir ihtilalin Fazla uzakta olmayabileceğini biliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir