Daha Canlı Bir İnternet Tarayıcısı

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

İnternet tarayıcınız görüntüleri oynatamıyor, müzik kesimlerini çalamıyor yahut PDF evraklarını okuyamıyor mu? Bu eksiklikleri “plug-in” ismi verilen özel eklentiler sayesinde kolay kolay giderebilirsiniz.

Internet üzerindeki sesli ve imajlı gereçlerin sayısı her geçen gün artıyor ve web sayfaları da interaktif olmanın dışında birer multimedya şölenine dönüşüyor. Teknoloji geliştikçe daha çok sayıda televizyon kanalı ve radyo istasyonu internet üzerinden yayın yapmaya başlıyor. Hatta yalnızca internet yayını bulunan yeni televizyonların ve radyoların açıldığına bile şahit olabiliyoruz. Dünyaca ünlü sanatkarların yapıtları paylaşılıyor ve şimdi vizyona girmemiş sinemaların fragmanları birinci evvel internete düşüyor. Klasik ya da yeni pek çok kitaba yahut eser kılavuzuna internet üzerinden erişilebiliyor. Lakin internetin tüm bu nimetlerinden eksiksiz olarak faydalanabilmek o kadar da kolay değil. Öncelikle uygun araçlarla donatılmış yeni bir internet tarayıcısına gereksiniminiz olacak.

İnternet Tarayıcıları

İNTERNET TARAYICILARI

Eğer bir internet tarayıcısını (örneğin Internet Explorer) orjinal ayarlarıyla kullanıyorsanız ve web sayfalarında gezinirken karşınıza çıkan otomatik yazılım yükleme tekliflerini kararlı bir halde reddediyorsanız, internet üzerindeki birden fazla özgün içeriği görüntülemek için gerekli araçlara sahip olmadığınız kesin. Gerçekten sörf programlarının tamamına yakını birinci suramda bu usul özel eklentilere sahip olarak gelmezler ve yalnızca statik web sayfalarını gerçek biçimde görüntüleme yeteneğine sahiptirler. Bu yüzden, internetin yenilikçi ve kendine has nimetlerinden faydalanabilmek için tarayıcınıza ufak bir doping yapmanız gerekebilir. Bu durum, biraz da lezzetli bir akşam yemeği için eksiksiz kalitede et kullanmanın kâfi olmamasına benzemektedir. Başarılı bir sonuç elde etmek için, son tadı veren sosları ve baharatları da gerçek biçimde kullanmayı bilmeniz koşuldur.

Eklentiler (Plug-In)

EKLENTİLER

Internet tarayıcıları, “plug-in” ismi verilen küçük eklentiler sayesinde güncellenirler ve ekstra özelliklere kavuşurlar. Bu eklentiler, özgün programın yeteneklerini artıran ve kolaylıkla yüklenebilen yazılımsal aksesuarlardır. Sisteminize yüklediğiniz bir eklenti, internet dünyasında yaşayacağınız deneyimleri değerli bir biçimde etkileyebilir. Daha evvelden tam randımanla görüntüleyemediğiniz web sayfalarını artık çarçabuk ziyaret edebilir yahut daha evvel aklınızın ucundan bile geçmeyen internet içeriklerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Başta internet tarayıcısı eklentileri olmak üzere tüm eklentiler, üzerine ekleneceği program tarafından basitçe tanınan ve anında faal hale geçen yazılımlardır.

Bilgisayara kurulan bir eklentinin varlığı çabucak anlaşılamayabilir. Tarayıcı eklentileri, birçok sefer gereksinim duyuluncaya kadar art planda sessizce çalışırlar. Çoklukla fiyatsız olan eklentiler, nadiren de olsa düşük fiyatlarla satılabilirler. Bu programlar tanınan download sitelerinde (örneğin “www.download.com” yahut “www.snapfiles.com“) bulunabileceği üzere, üreticinin web sayfasında da (örneğin Acrobat Reader eklentisi için “www.adobe.com“) bulanabilirler.

Eklentilerin Yüklenmesi

EKLENTİLERİN YÜKLENMESİ

Eklentilerin cazibesine kendilerini kaptıranlar, bu faydalı yazılımları nasıl yükleyeceklerini bilmek isteyeceklerdir. Eklentilerin yüklenmesi, birçok durumda rastgele bir programın heyetim sürecinden çok farklı değildir. Suram programını çalıştırmak ve yönergeleri takip etmek birden fazla durumda kâfi olacaktır. Bazen de ZIP üzere sıkıştırılmış formana gelen eklentileri direkt orjinal programın yüklü olduğu klasöre kopyalamak gerekebilir.

Eklenti suram programları ve evrakları bilgisayar ve internet mecmualarının CD’lerinde bulunabilecekleri üzere, üreticinin web sitesinde yahut download sitelerinde de bulunabilirler. Bu tip bir eklentiyi bulduktan ve kurduktan sonra birçok kere bilgisayarınızı tekrar başlatmanız gerekir. Bazen de yalnızca Internet Explorer’ı yine başlatmak kâfi olur. Sisteminize yüklenmiş eklentileri öğrenmek için Internet Explorer içerisinden “Araçlar / Internet Seçenekleri” yolunu izleyin ve ekrana gelecek pencerenin “Genel” sekmesi altındaki “Ayarlar” düğmesine tıklayın. Açılan pencerenin alt kısmında yer alan “Nesne Görüntüle” düğmesine tıkladığınızda; sisteme yüklenmiş eklentilerin listesi boyut, sürüm numarası ve son erişim tarihi üzere bilgilerle birlikte ekrana gelecektir.

Shockwave ve Flash

Shockwave ve Flash

Macromedia’nın Shockwave ve Flash teknolojileri, internet üzerindeki interaktif içeriğin ve animasyonların en değerli kaynağını oluşturuyor. Bu teknolojilere sahip web sayfalarını görüntülemek için, uygun internet tarayıcısı eklentilerine muhtaçlık duyulur. Eğlenceli animasyonlar, oyunlar yahut interaktif menülerin gösterimi için tercih edilen bu teknolojiler, Internet Explorer başta olmak üzere birçok tarayıcı tarafından destekleniyorlar.

Shockwave ve Flash eklentilerinin en son sürümleri, çoklukla birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Sisteminizde bu eklentilerden en az birisi yüklü değilse, Flash yahut Shockwave içeriğine sahip bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız size bu eklentiyi yüklemeyi öneren bir diyalog kutusu sunacaktır. Öneriyi kabul ederek gerekli eklentileri sisteminize yükleyebilirsiniz. Acrobat Reader PDF evraklarını görüntülemeyi sağlayan bu fiyatsız yazılım, Internet Explorer web tarayıcısı için de tekrar fiyatsız bir eklenti içeriyor. Bu eklenti sayesinde, internet üzerindeki PDF belgeleri direkt Internet Explorer içerisinden görüntülenebiliyor.

RealPlayer, QuickTime ve Winamp

RealPlayer

Başta RA, RM ve RAM üzere formatlar olmak üzere belirli başlı ses ve imaj formatlarını oynatabilen RealPlayer, internet üzerindeki medya evraklarını da oynatmak için bir tarayıcı eklentisi sunuyor. RealPlayer’ın değişik özelliklere sahip fiyatlı ve fiyatsız sürümleri bulunuyor.

QuickTime

QuickTime, bilhassa internet üzerindeki tanınan sinema fragmanlarını yayınlamak için kullanılan bir görüntü formatıdır. Bu format ile birebir ismi taşıyan QuickTime programı ise Internet Explorer için bir eklentiye sahiptir. Bu eklenti sayesinde, internet üzerindeki QuickTime evraklarını direkt Internet Explorer içerisinden görüntülemek mümkün olur. Yetenekleri yalnızca görüntü oynatmakla sonlu kalmayan QuickTime, ses belgelerinin dışında 360 derecelik görüş sunan interaktif fotoğrafları de görüntüleme kapasitesine sahiptir. Bu özel fotoğraflar; bir konutun, arabanın yahut cep telefonunun iç ve dış dizaynlarını görebilmemiz için ülkü bir tahlil olarak karşımıza çıkarlar.

Winamp

Popüler MP3 programı Winamp, internet üzerindeki müziklere yahut müzik listelerine ulaşmanızı mümkün kılan küçük bir eklentiye sahip olarak gelmektedir.

İpucu: Güncelleyin… Ancak Dikkatlice!

İPUCU: GÜNCELLEYİN… ANCAK DİKKATLİCE!

Video ve ses dosyalanın oynatmayı sağlayan eklentiler, en tanınan internet tarayıcısı eklentileridir. Macromedia Shockwave ve Flash ise başka tanınan eklentilerdir. Web sayfalarını ziyaret ederken, web tarayıcınız içerisinde size bu eklentiyi yüklemeyi öneren bir diyalog kutusu ekrana gelebilir. Macromedia Flash yahut RealPlayer üzere eklentiler için bu durum son derece yararlıdır.

Ancak internet üzerinde sörf yaparken, sisteminize yüklenmek isteyen çok sayıda eklentiyle de karşılaşabilirsiniz. Bu eklentilerin kimileri sisteminiz için ziyanlı olabilirler. Ekranınızı apansız reklam pencereleriyle dolduran bir eklenti, bu duruma verilebilecek hoş bir örnektir. Bu yüzden, sisteminize yüklenmek isteyen bir eklenti teklifiyle karşılaştığınızda son derece dikkatli olmanızda fayda var.

Bilgi: Eklenti: Yararlı ve Ekonomik

BİLGİ: EKLENTİ: YARARLI VE EKONOMİK

Eklentiler, aslında küçültülmüş boyutlara sahip olan programlardır ve internet tarayıcılarına eklendiğinde internet keyfinizi şaşırtan bir biçimde artırabilirler. Görüntü evraklarını görüntülemek ya da “online” oyunlar oynamak üzere çok sayıda aktivite, bu eklentiler sayesinde mümkün hale gelir. Eklentileri, birçok vakit internet üzerinde fiyatsız olarak bulabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir