Dev çip üreticisi TSMC, 3nm müjdesini tüm Dünya ile paylaştı

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 10, 2023 Yorum Yok

Dünya’nın en Aka çip üreticilerinden biri olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), 3nm teknolojisinin hacimli üretime muvaffakiyetle girdiğini duyurdu. Çip üreticisi şirket, Güney Tayvan ilim Parkı’ndaki Fab 18 Faz 8 tesisi için bir açılış merasimi de düzenledi.

Yapılan basın açıklamasına nazaran TSMC, 3nm teknolojisinin seri üretimden sonraki 5 Yıl içinde 1.5 trilyon dolar piyasa pahasına sahip nihayet eserler üreteceğini varsayım ediyor. TSMC, gelişmiş üretim süreçlerini kullanarak yüksek kaliteli çipler üretme konusunda bir üne sahip ve teknoloji sanayisinde Apple, Qualcomm ve Nvidia iç olmak üzere Fazla Türlü müşterilere hizmet veriyor.

3nm teknolojisinin başarısına ek olarak TSMC, Tayvan ve Arizona’daki 3nm kapasitesini genişlettiğini vurguladı. Şirketin Güney Tayvan ilim Parkı’ndaki Fab 18 tesisi, 5nm ve 3nm süreç teknolojisi üreten “GIGAFAB” tesisi olarak hizmet verirken, Arizona tesisi de 3nm kapasitesine sahip olacak. Bu genişlemeler TSMC’nin gelişmiş üretim yeteneklerine yatırım yapma ve 3nm teknolojisine yönelik talebi karşılama konusundaki kararlılığını gösteriyor.

TSMC ayrıyeten Hsinchu ve Central Taiwan ilim Parklarında yer alacak olan 2nm süreç sürecine sahip fabrikaları için de hazırlıklarını sürdürüyor. Bu fabrikalar 6 evreden oluşacak ve planlandığı üzere ilerliyor.

TSMC, 3nm’nin güç, performans ve Meydan (PPA) açısından en gelişmiş yarı iletken teknolojisi olduğunu ve 5nm sürecine kıyasla 1.6 kat mantık yoğunluğu yararı ile yüzde 30-35 Güç azaltımı sunduğunu belirtti. Ayrıyeten gelişmiş transistör teknolojisine içerecek olan 3nm fabrikasyon süreci, Yapay zeka, 5G ve yüksek performanslı bilgi süreç üzere alanlarda yeni uygulamaların geliştirilmesini desteklemesi bekleniyor.

TSMC, yeşil üretim konusunda kararlı olduğunu, çevresel tesirlerini azaltmak ve sürdürülebilirliği teşvik etmek için Türlü tedbirler aldığını da söylüyor. Şirketin Güney Tayvan ilim Parkı’ndaki Fab 18 tesisi, Tayvan’ın EEWH ve ABD’nin LEED yeşil yapı sertifikasyon standartlarını takip ediyor. Tesis ayrıyeten, şirketin 2030 yılına kadar yüzde 60 oranında Geri kazanılmış su kullanma maksadına kademeli olarak ulaşmak için TSMC STSP Geri Kazanılmış Su Tesisi‘ndeki su kaynaklarını kullanacak.

Verilen bilgilere nazaran Fab 18’de seri üretim başladığında tesis yüzde 20 yenilenebilir güç kullanarak 2050 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir güç ve sıfır emisyon sürdürülebilirlik gayesine ulaşacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir