Dev saat markası Rolex’ten herkesi şaşırtan hamle: Küçük bir çocuk saati şirketine dava açıyorlar!

Reklam Ajansları, SMM Paneller Oca 23, 2023 Yorum Yok

Bir şirketin esaslı bir markasını korumak istemesi nihayet derece mantıklı. Lakin Rolex‘in tüketicilerin 25 dolarlık renkli bir saati 10 binlerce dolar daha kıymetli olan lüks bir saatle karıştırma ihtimali konusunda hakikaten endişelenmesine gerek Mevcut mı, orası biraz tartışmalı…

BBC’ye nazaran Oyster & Pop, Emma Ross-McNairn ve kız kardeşi Sarah Davies‘in 2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle işlerini kaybetmelerinin akabinde kurdukları Ufak bir aile işletmesi. Şirket, çocuklara dijital olmayan ekranlarda vakti nasıl okuyacaklarını öğretmek için tasarlanmış parlak renkler ve ek metin ve işaretler içeren analog duvar saatleri de iç olmak üzere eğitim eserleri satıyor. Bunları Amazon’da yaklaşık 25 ila 30 dolar ortasında bulmak mümkün.

Şirketin ismi Oyster & Pop, ailenin İngiltere’de büyüdüğü Oyster Bend isimli yoldan esinlenilerek konulmuş. Lakin geçen Yıl 8 milyar doların üzerinde bir bedele sahip olan ve lüks ile eş manalı bir şirket olan Rolex’in Problem yaşadığı şey bu eşsiz ismin ta kendisi.

Oyster & Pop, Oyster Perpetual’a karşı…

Rolex’in en tanınmış saat modellerinden biri olan Oyster Perpetual, ismini şirketin, içindeki hisli mekanik mekanizmayı korumak için suyu ve tozu dışarıda tutan hava geçirmez formda kapatılmış bir kasaya sahip birinci modelinden alıyor.

Bu ikisini karıştırmak sizce de biraz güç değil mi?BBC

Rolex’i temsil eden avukatlar Oyster & Pop’un ismini, logosunu ve web sitesi de iç olmak üzere bütün markasını değiştirmesini istiyor. Zira saat üreticisi, bir saate 5 bin dolar verecek durumda olmayan ortalama tüketicinin Oyster & Pop’un saatlerinin İsviçreli şirketle alakalı olduğunu yahut direkt ondan geldiğini düşünmesinden dert ediyor.

Kız kardeşler, saat üreticisine Rolex’in argümanlarının neden haksız olduğunu düşündüklerini vurgulayan 9 sayfalık bir mektupla Cevap verdi ve hatta Oyster & Pop’un asla yetişkinlere yönelik bir saat üretmeyeceği ve markanın ismini asla yalnızca Oyster olarak değiştirmeyeceği konusunda bir muahede Teklif etti. Lakin Rolex’in avukatları Geri adım atmıyor ve Business Matters’a nazaran Ross-McNairn, Rolex’in taleplerine uymak için Oyster & Pop’un bütün markasını değiştirmenin Ufak işletmeleri için dayanılmaz bir mali yük olacağını söylüyor.

Aslında bu iki şirket daha Evvel de yasal olarak karşı karşıya gelmişti. Rolex daha Evvel Oyster & Pop’un yasal olarak savunamayacağı kadar kıymetli olan bir ticari marka uyuşmazlığı yoluyla kız kardeşlerin saatleri için Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ticari marka almalarını engellemişti. Daha sonra kız kardeşler Rolex USA’in hukuk grubunun ticari marka müracaatlarını “saatler için Milletlerarası Sınıf (IC) 14’ten IC28 Oyuncaklar ve Oyunlar” olarak değiştirme talebine uydular, lakin Rolex görünüşe nazaran bunun artık kâfi olmadığına karar verdi ve artık şirketin büsbütün yine markalanmasını talep ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir