Dünya’nın ilk bilgisayar programcısı kim? Ada Lovelace hakkında bilmeniz gerekenler…

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 26, 2023 Yorum Yok

Akıllı telefonlardan dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara, bilgisayar teknolojisi günlük hayatımızın her noktasına derin bir halde işlemiş durumda. Tüm bunların atası olarak teşekkür etmemiz gereken şahıs ise, muhtemelen Dünya’nın birinci programcısı. Pekala, Dünya’nın birinci programcısı kim? Ada Lovelace ismini daha Evvel duymadıysanız, Dünya’nın birinci programcısı kim sorusunun karşılığı sizi ziyadesiyle şaşırtabilir.

Ada Lovelace kimdir?

Ada Lovelace, bilgisayarların yaygınlaşmasından 100 yılı aşkın bir müddet Evvel yaşayan ve Dünya’nın birinci bilgisayar programcısı olarak kabul edilen kişi. Lovelace, 10 Aralık 1815 tarihinde Ada Byron ismiyle doğdu. Babası Ünlü Şair Lord Byron’dı ve annesi, Lord’un birinci eşi olan Annabella Milbanke idi.

Lovelace’ın ebeveynleri doğumdan kısa bir mühlet sonra ayrıldı. Hatta Ada, kendisi yalnızca sekiz yaşındayken ölen babasıyla hiç tanışamadı bile. Londra, İngiltere’de büyüdü. Annesi, genç Ada’nın babası üzere Şair olmasını istemiyordu. Müzik, Fransızca ve matematik okumasını istiyordu.

Lovelace, çocukluğunda sıklıkla hastalanıyordu. Bu yüzden yıllarını konutundan çıkamayarak geçirdi. Bu durum genel olarak Kötü olsa da, ona öğretmenleriyle çalışmak için Fazla Çok Vakit kazandırdı. Ufak yaşlardan itibaren matematiğe İlgi duydu. Lovelace hayatı boyunca çalışmalarına devam etti. Zamanının en parlak matematikçilerinden biri oldu.

Dünya’nın birinci programcısı: Ada Lovelace

Lovelace, gençken Charles Babbage isminde bir matematikçiyle tanıştı. Babbage, genç bayanın matematik hünerinden etkilenmişti. Babbage, bir hesap makinesi geliştirmek istiyordu. Bu projesini Fark Makinesi olarak adlandırıyordu. Planlarını, bu fikre derinden İlgi duymaya başlayan Lovelace ile paylaştı.

Ayrıca Babbage, Lovelace’e Analitik Makine planlarını da gösterdi. Bu makine hakkındaki kanıları, o vakitler için Fazla gelişmişti. Bu makine, matematiksel süreçleri süratli bir halde gerçekleştirmeyi hedefliyordu. Analitik Makine, ikilinin ömürleri boyunca inşa edilmedi. Yeniden de Babbage ve Lovelace hayatlarının birçoklarını bu makinenin dizaynına harcadılar.

Lovelace, Babbage’ın dizaynlarına heyecanla yardım ediyordu. 1843’te makineyle ilgili bir makaleyi Çeviri etti. Bu makale, İtalyan matematikçi Luigi Menabrea tarafından Fransızca olarak yazılmıştı. Lovelace bunu İngilizce olarak tekrar yazdı.

Ancak, makaleyi çevirmekten Fazla daha fazlasını da yaptı. Lovelace, Analitik Makine ve onun yapabilecekleri hakkında kendi notlarını ekledi. Toplamda, notları makalenin kendisinden üç kat daha uzundu. Bu notlarla, Babbage’ın bile ötesine geçen bir makine anlayışına sahip olduğunu gösterdi.

Dünya’nın birinci bilgisayar programı

Lovelace, notlarında Analitik Makine’nin algoritmaları nasıl gerçekleştireceğini anlattı ve hatta bir Örnek bile verdi. Bu örnekte, makinenin Bernoulli sayılarını hesaplamasını sağlayacak bir sıra komutu bulunuyordu. Bu komut, günümüzde, şimdiye kadar yazılmış birinci bilgisayar programı olarak kabul ediliyor. Bu da Ada Lovelace’ı dünyanın birinci bilgisayar programcısı yapıyor.

Ada Lovelace, 1852’de yalnızca 36 yaşındayken kanser sebebiyle hayatını kaybetti. 1938’de kocası William King birinci Lovelace Kontu olduğunda Lovelace Kontesi olmuştu. Ada öldüğünde ardında kocası, üç çocuğu ve bir bilgisayar programcılığı mirası bıraktı.

Ancak Ada Lovelace öldükten sonra bilgisayar programcılığı yaklaşık bir asır boyunca bir Uğraş haline gelmedi. 1940’ların sonlarında, altı bayan birinci profesyonel bilgisayar programcısı oldu. İsimleri Jean Jennings Bartik, Frances Elizabeth Holberton, France Bilas Spence, Marlyn Wescoff Meltzer, Kathleen McNulty Mauchly Antonelli ve Ruth Lichterman Teitelbaum‘du. ABD Ordusu için çalıştılar ve Elektronik Sayısal Entegratör ve Bilgisayar (ENIAC) isimli bir bilgisayar programladılar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir