Karar verildi: Donald Trump, iki yılın ardından geri dönüyor

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Oca 26, 2023 Yorum Yok

Meta, eski ABD lideri Donald Trump’ın Facebook hesabını askıya almasından iki Yıl kadar sonra özgür bırakmaya hazırlanıyor.

Meta yaptığı açıklamada, Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarına “önümüzdeki haftalarda” erişebileceğini, fakat “tekrarlayan cürümlerin yaşanmaması için tedbirler alacağını” söyledi. Karar, Trump’ın yaklaşan cumhurbaşkanlığı ön seçimleri öncesinde Facebook’a Geri dönmesine müsaade verilmesi için yazdığı mektubun akabinde geldi.

Trump, birinci olarak 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na düzenlenen hücumun akabinde, isyancıları alenen övdüğü gerekçesiyle Facebook’tan atıldı. Meta’nın, 24 saatlik bir yasaktan süratle “süresiz” bir uzaklaştırmaya uzattığı birinci askıya alma sürecini ele alışı, kendi Nezaret Heyeti da iç olmak üzere ağır bir halde eleştirildi. Heyet, Trump’ın askıya alınmasına yük veren kararında Meta’yı kendi kurallarına uymamakla ve sorumluluklarından kaçınmaya çalışmakla suçladı.

Meta daha sonra askıya almayı tekrar gözden geçirdi ve en az iki Yıl süreceğini söyledi. Ve artık şirket, Trump’ın sonunda Facebook’a Geri dönmesine müsaade verileceğini doğruladı. Meta’nın üst seviye siyaset yetkilisi Nick Clegg, eski liderin gelecekteki siyaset ihlalleri için “yeni artırılmış cezalara tabi olacağını” da söyledi.

Clegg, Trump ve sivil huzursuzlukla ilgili askıya alınan öbür tanınmış bireylerin, gelecekte birebir kabahati işlemeleri halinde en az bir ay süren yeni askıya almalarla karşı karşıya kalacağını söylüyor.

Meta’nın kararı, Elon Musk’ın eski liderin Twitter hesabını Geri yüklemesinden aylar sonra geldi. lakin Trump, şimdiye kadar Twitter’a dönmeyi reddetti ve geçen Yıl başlattığı Truth Social’da kalmayı seçti. Fakat Rolling Stone’da yayınlanan yakın tarihli bir habere nazaran Geri dönmeyi planlıyor. Hatta Truth Social’dan ayrılmayı düşündüğü bile konuşulanlar ortasında.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir