Eğer bu telefonlardan birine sahipseniz, bu iki ayarı hemen kapatın

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Mar 18, 2023 Yorum Yok

Google, yazılım ve donanımları tahlil eden, Üzücü niyetli saldırganların Türlü aygıtlara sızmasına İmkan tanıyan açıkları arayan bir Project Zero ekibine sahip. İşte bu takım, bilgisayar korsanlarının Pixel 7 ve 6 serisi üzere Google telefonlarında, kimi Vivo telefonlarında ve Galaxy S22 üzere pek Fazla Samsung telefonda, aygıtların uzaktan Denetim edilmesine İmkan veren Fazla Önemli bir Emniyet açığı buldu.

Bu açık, aygıtların içindeki Exynos modemlerden kaynaklanıyor. Google iç olmak üzere üreticiler Gerekli Emniyet yamalarını yapana kadar, kullanıcıların bilgisayar korsanlığı riskini ortadan kaldırmak için iki telefon özelliğini kapatması öneriliyor. Bu özellikler VoLTE ve Wi-Fi aramaları. Bunları kapatmanın, genel olarak telefon tecrübenizi etkilemeyeceğini söyleyebiliriz.

VoLTE, açıkken aramalarınızı 4G üzerinden yapmanıza İmkan tanır ve bu özellik telefon görüşmelerinin genel kalitesini artırır. Wi-Fi araması ise, cep telefonunun yeterli çekmediği alanlarda arama yapmanıza Yardımcı olur. Bu özellikler, yeni bir telefon alırken Çabucak aklınıza gelen, olmazsa olmaz özellikler değildir. Hatta bu özelliklerin farkındaysanız bile muhtemelen sizin için Fazla Değerli olmayacaktır.

Bu özellikleri telefonun Ayarlar uygulamasından basitçe kapatabilirsiniz. Emniyet güncellemeleriyle Exynos yamaları yüklenmeye başladığında, tekrar aktifleştirebilirsiniz.

Project Zero, Exynos modemlerde 2022’nin sonları ve 2023’ün başlarından kalma 18 Emniyet açığı olduğunu söylüyor. Bir saldırganın telefonları uzaktan Denetim etmesine İmkan tanıyan sıkıntılar da iç olmak üzere bu açıkların dördü kritik olarak derecelendiriliyor.

Bu açıklardan etkilenen aygıtların listesi ise şu halde:

  • S22, M33, M13, M12, A71, A53, A33, A21, A13, A12 ve A04 serisindekiler iç olmak üzere Samsung’un taşınabilir aygıtları;
  • S16, S15, S6, X70, X60 ve X30 serisindekiler iç olmak üzere Vivo’nun taşınabilir aygıtları;
  • Google’dan Pixel 6 ve Pixel 7 serisi aygıtlar;
  • Exynos W920 çip setini kullanan bütün giyilebilir aygıtlar;
  • Exynos Auto T5123 çip setini kullanan bütün aygıtlar.

Pixel aygıtlar, bu Emniyet açıklarından biri için bu ay bir güncelleme aldı. Lakin Tekrar de bütün açıklar giderilene kadar VoLTE ve Wi-Fi aramasını periyot dışı bırakmanız tavsiye ediliyor. Emniyet güncellemeleri Laf konusu olduğunda her Vakit olduğu üzere, bu güncellemeleri sunulduktan sonra Çabucak yüklediğinizden emin olmanızda fayda olacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir