FBI açıkladı: İşte internette en çok kullanılan dolandırıcılık yöntemleri

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Mar 18, 2023 Yorum Yok

Çoğu durumda Geri alınamayan milyarlar kaybedilirken, çevrimiçi dolandırıcılık tuzakları her Yıl daha yaygın hale geliyor. Yeni bir FBI raporunda belirtilene nazaran, fidye yazılımı atakları, spam aramalar, kısa bildiriler ve e-postalar süratle artmaya devam ederek ABD’de sırf geçtiğimiz Yıl 10 milyar dolardan Çok kayba Sebep oldu.

Dolandırıcılar her yaştan insanı amaç alsa da, daha İhtiyar kümeler daha Çok etkileniyor üzere gözüküyor ve FBI’ın internet cürümleri raporu, 724 milyon doların üzerinde bildirilen kayıpla 60 ıslak üstü şahısların en Aka kümesi oluşturduğunu gösteriyor.

Rapor, 2022’de 2021’e kıyasla şikayet sayısında yüzde beş azalma olduğunu gösterdi, fakat mali kayıp Fazla daha büyüktü ve bir Yıl içinde 6,9 milyar dolardan 10,2 milyar doların üzerine çıktı.

Peki ancak en Çok kullanılan internet dolandırıcılığı usulleri hangileri? FBI, bu mevzuyu şu unsurlarla ele alıyor:

1. Fidye dolandırıcılığı

Geçtiğimiz Yıl 2.385 fidye yazılımı şikayeti yapıldı, lakin FBI tespit edilmeyen yahut bildirilmeyen Fazla daha Çok Hadise olduğuna inanıyor. Geçtiğimiz ay Royal Mail dolandırıcılığında olduğu üzere, dolandırıcılar, öncelikle bir bilgisayardaki datalara erişim elde ediyor. Sonrasında dolandırıcılar belli bir ölçüde fidye istiyor ve ödenmezse bilgileri rehin alacakları yahut halka açıklayacaklarını belirtiyor. Royal Mail olayında istenilen fidye 80 milyon dolardı.

Fidye yazılımı atakları, geçtiğimiz Yıl Yekün kayıpların 34,3 milyon dolardan fazlasını oluşturuyordu ve FBI, en Değerli değişkenlerin LockBit, ALPHV/BlackCat ve Hive tarafından yapıldığını söylüyor.

2. Çayır merkezi dolandırıcılığı

Çağrı merkezi dolandırıcılığı ise, Temel olarak, birden fazla çevrimiçi olarak etkin olmayan yaşlıları etkiliyor. Rapor, bu kurbanların yaklaşık yarısının 60 yaşından Aka olduğunu ve Yekün mali kayıpların (724 milyon dolar) %69’unu oluşturduğunu gösteriyor.

Raporda, 50 ila 59 ıslak ortasındaki bireylerin sadece %9’unu oluşturduğu ve 20’li, 30’lu, 40’lı ve 50’li kümelerin her birinin kurbanların %5 yahut daha azını oluşturduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz Yıl bildirilen yaklaşık 22.000 şikayet vardı ve rapor bunun 2,7 milyar dolardan Çok mali kayba neden olduğunu gösteriyor.

3. E-posta dolandırıcılığı

Çalıştığınız şirketten, tanınmayan adreslerden gelen e-postaları açmaya karşı İkaz için bir e-posta almış olabilirsiniz ve rapor, bunun nedenini gösteriyor. Dolandırıcılar, sadece e-postayı açarak yahut bilinmeyen e-postadaki temasa tıklayarak yetkisiz fon transferleri gerçekleştirmek için bu sistemi kullanabiliyor.

Dolandırıcılar, güvenliği ihlal edilmiş satıcı e-postaları, W-2 bilgi talepleri ve Fazla sayıda Armağan kartı talebi iç olmak üzere Mümkün olan her formda bu formülü kullanabiliyor.

Bu dolandırıcılığı önlemek için, e-posta adresini yahut URL’yi dikkatli bir halde incelediğinizden emin olun. Düzmece adresler ekseriyetle fazladan ya da Noksan bir harf yahut sayı içerir, bu nedenle birinci bakışta legal bir adres üzere görünür. Ayrıyeten ne yaparsanız yapın, sizden hesap bilgilerinizi doğrulamanızı isteyen istenmeyen bir e-posta yahut kısa iletideki bir kontağa tıklamayın. Şayet bir üyeliğinizin doğrulama istediğini düşünüyorsanız, irtibata tıklamak yerine üyeliğinizin bulunduğu hizmet üzerindeki hesap sayfanıza olağan yollarla gidin ve Şayet bir doğrulama yapmanız gerekiyorsa, Gerekli düzeltmeleri yahut bildirimleri orada görmeniz gerekir.

4. Yatırım dolandırıcılığı

Yatırım dolandırıcılıkları ortasında ise kripto Nakit ünitesi dolandırıcılıkları en berbatı olarak gözüküyor. Rapora nazaran, kripto ile ilgili dolandırıcılıklardan daha Çok insan etkilendi ve finansal tesir Fazla daha yüksek oldu. Yekün yatırım dolandırıcılığı 3,6 milyar dolardı ve kripto dolandırıcılığı toplamın 2,5 milyar dolarından fazlasını oluşturuyordu.

2021’den 2022’ye kadar genel yatırım dolandırıcılığındaki artış epey büyüktü ve bir yılda %127’lik bir artışa ulaşırken, birebir Vakit diliminde kripto Nakit ünitesi yatırım dolandırıcılığı %183 arttı.

5. diğer dolandırıcılık yöntemleri

Likidite Madenciliği: Beşerler kripto cüzdanlarını Düzmece bir likidite madenciliği uygulamasına bağlar ve bütün fonları silinir.

Ele Geçirilmiş Toplumsal Medya Hesapları: Dolandırıcılar, kullanıcının toplumsal medya hesabını ele geçirir ve kripto Nakit ünitesini kullanarak Öbür bir kullanıcıyla etkileşim kurar ve paralarını çalmadan Evvel onları yatırım yapmaya teşvik eder.

Emlak Dolandırıcılığı: Bir dolandırıcı, bir emlakçıyla bağlantıya geçer ve para yahut kripto Nakit karşılığında milyonlarca dolar kıymetinde bir mülk satın almayı Teklif eder.

İstihdam dolandırıcılığı: Dolandırma gayeli bir Amel listesi çevrimiçi olarak yayınlanır, fakat müracaat sahiplerine bir durum Teklif etmek yerine onlara yatırım tavsiyesi sunulur. Bu, dolandırıcının kurbandan Muhtemel olduğu kadar Fazla Nakit almasını sağlar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir