Elon Musk, şimdi de Twitter üzerinden kendisiyle tartışan çalışanını kovdu

Reklam Ajansları, SMM Paneller Kas 16, 2022 Yorum Yok

Elon Musk tarafından satın alınmasından bu yana Twitter’da binlerce işten çıkarma, ayrılma ve istifa yaşandı. Fakat en nihayet işçi değişikliklerinden biri, biraz ferdî üzere görünüyor. Şirketin yeni CEO’su Musk, platformda kendisiyle açıkça tartışan bir çalışan olan Eric Frohnhoefer’ın kovulduğunu tweet’ledi.

Olay, Pazar günü Musk’ın Twitter’ın “birçok ülkede” yavaş olması nedeniyle bir özür tweet’i atmasıyla başladı ve düşük performansın, uygulamanın anne Vakit çizelgesini yüklemek için 1.000’den Çok “kötü gruplanmış” uzaktan prosedür daveti yapmasından kaynaklandığını (temel olarak uygulamanın öbür sunuculara birkaç Kez ulaşması ve her İstek için bir Karşılık beklemesi gerekmesi) ima etti.

Altı yılını Android için Twitter’da çalışarak geçirdiğini tweet’leyen Frohnhoefer ise, Musk’ın açıklamasının yanlışsız olmadığını tweet’ledi. Musk, şirketleriyle ilgili haberlere Karşılık olarak birkaç Kez misal açıklamalar yapmıştı, lakin bu örneklerin tersine Frohnhoefer, işvereninin tweet’inin neden yanlış olduğunu düşündüğüne dair bir İzah sağlamaya devam etti.

Frohnhoefer’a nazaran, Twitter aslında sıfır uzaktan prosedür daveti yahut RPC yapıyor. Bunun yerine, uygulama başladığında yaklaşık 20 arka plan isteği yaptığını söylüyor. Görünüşe nazaran Özgün tweet’ini netleştirmek için Musk, “Birisi Twitter uygulamasını kullandığında çağrılan 1200’e kadar ‘mikro hizmet’ olduğunun farkında olmamanız gerçeği şahane değil” dedi. Frohnhoefer, “ana sayfa Vakit çizelgesini oluşturmak için gereken sayının 1200’den 200’e yakın olduğunu” tweet’leyerek Yeniden tıpkı fikirde olmadığını belirtti.

Musk ve Frohnhoefer ortasındaki konuşma dağınık, birçok başlığa ve saate yayılıyor. Bir noktada Musk, Frohnhoefer’a Twitter’ın Android’de yavaş olmasını düzeltmek için ferdî olarak ne yaptığını sordu, Natürel ki bu noktada konuşmanın, Musk’ın Twitter’ın Android’de değil “birçok ülkede” yavaş olduğu için özür dilemesiyle başladığını hatırlatmakta fayda olabilir. Lakin Musk’ın bu husustaki nihayet kelamı, Frohnhoefer’ın Özgün tweet hakkındaki tasalarını Musk’a alenen seslenmek yerine Slack’te Özel olarak gündeme getirip getirmemesi gerektiği konusundaki tartışmaya Cevap olarak geldi. Mevzudaki bir yorumcu, geliştiricinin Musk’ın yavaşlık meseleleri hakkında Özel olarak sorular sorması gerektiğini tweet atmasının akabinde Musk’ın Frohnhoefer’ı takımında muhtemelen istemediğini söyledi ve Musk buna “Kovuldu” karşılığını verdi.

Musk, diğer Twitter çalışanları da iç olmak üzere, tweet’iyle ilgili diğerlerinden da reaksiyon aldı. Kendisini bir Twitter teknoloji başkanı olarak tanımlayan Sasha Solomon, alıntıyı retweet’ledi ve “Neredeyse bütün altyapı çalışanlarını işten çıkardıktan sonra toplu işlemeyi nasıl yaptığımıza dair şımarık açıklamalar yapmadınız” ünlemiyle Karşılık verdi. Ayrıyeten Musk’ı GraphQL’in nasıl çalıştığını öğrenmemekle ve Twitter’ın altyapısının nasıl çalıştığını bilmemekle suçladı.

Pazartesi akşamı Solomon gönderdiği tweet’te “(gülme efekti) az Evvel saçmalık sebebiyle kovuldum” dedi. Lakin bu tweet’inde direkt Musk tarafından kovulup kovulmadığına değinmiyordu ve Frohnhoefer’a yaptığı üzere onu eleştiren tweet’lerine Karşılık vermiş görünmüyor.

Şirket dışındaki yorumcular da tweet’i sorguladı. Musk, birkaç Twitter mühendisinden RPC’ler hakkında bilgi aldığını ve “eski çalışanın yanlış olduğunu” söyledi.

Ancak Şayet Musk Twitter’ın nasıl çalıştığı konusunda sahiden yanılıyorsa, bunun bir birinci olacağını söyleyemeyiz. Pazar günü, sitenin “İnternetteki Aleni Uzaklık en Aka tıklama sürücüsü” olduğunu tweet’ledi, bu İzah bir web sitesi sahibi olan ve Google ile Facebook’un ne kadar kuvvetli olduğunu bilen Çabucak herkes tarafından süratle düzeltildi. Twitter kullanıcıları, Musk’ı düzeltmek için sitedeki yanlış bilgilere dikkat çekmenizi sağlayan bir özellik olan Birdwatch’ı da kullandı. Daha sonra tweet’i sildi.

Tartışmanın sonuçlarına gelince, Musk en az bir özelliğin, bir tweet’in hangi aygıttan yahut uygulamadan gönderildiğini belirten etiketlerin performans ismine kesileceğini duyurdu. Musk şimdiye kadar, Frohnhoefer’ın, uygulamayı engelleyen Gereksiz özelliklerin azaltılması ve sistemlerin tekrar çalışılması iç olmak üzere, performansın güzelleştirilmesine yönelik yaptığı diğer tekliflere Karşılık vermedi.

Frohnhoefer’ın kendisine gelince, Musk’la bu formda yüzleşmenin “kesinlikle aptalca” olduğunu tweet’ledi, lakin “patron” tarafından kovuldu denmesine Karşın kovulmaktan pek telaşlı görünmüyor. Ayrıyeten şimdiden öbür şirketlerdeki işlere başvurması için teşvik ediliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir