FTP Programlarını Kullanmak

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Eki 27, 2022 Yorum Yok

CuteFTP, FTP protokolünü kullanarak süratli belge indirmeyi ve süratli evrak yüklemeyi sağlayan kusursuz bir programdır. İşte bu programın kullanımına dair küçük ipuçları…

Etkileyici bir program olan CuteFTP’nin göze çarpan birinci özelliği, 30 günlük deneme müddeti boyunca tam kapasite ile kullanılabilmesidir. Programı, deneme mühleti bittikten sonra 40 Dolar üzere bir fiyat karşılığında satın alabilirsiniz. CuteFTP’nin deneme sürümünü elde etmenin en kolay yolu, her vakit olduğu üzere tekrar internetten geçiyor. Lakin kimi bilgisayar mecmualarının CD’lerin-de de bu programa rastlama bahtına sahipsiniz.

Kurulum etabı tamamlandıktan sonra, programın simgesi de masaüstünde belirecektir. Bu simgenin üzerine çift tıklayarak programı çalıştırabilirsiniz. CuteFTP’yi çalıştırdığınızda, karşınıza kullanacağınız FTP sunucusunun bilgilerini girmenizi isteyen bir pencere çıkacaktır. Bu pencereyi kapatmak için “Exit” düğmesinden yardım alabilirsiniz. Program çalışmaya başladıktan sonra, sol üst kısımda iki kıymetli düğme göreceksiniz. Bunlardan birincisi “Site Manager” (site yöneticisi), oburu ise “Quick Connect’tir (hızlı bağlantı). “Quick Connect” düğmesine tıklarsanız, üst kısmında doldurulacak alanlar bulunan bir araç çubuğu açılır. “Host:” başlıklı kısma bağlanmak istediğiniz FTP sunucusunun ismini (örneğin Orta Doğu Teknik Üniversitesi için “ftp.metu.edu.tr” şeklinde) yahut İP numarasını (“125.112.18.20” şeklinde) yazmanız gerekli. Bu kısmın çabucak yanında ise kullanıcı ismi ve şifre girmek için kullanacağınız öbür kısımlar yer alır.

FTP Sunucusuna Bağlanmak

Şimdilik kullanıcı ismi ve şifreye ihtiyaç duymayacaksınız; zira biz daha çok şifre gerektirmeyen ftp sunucularına bağlanacağız. Gerekli alanları doldurduktan sonra “Connect” (bağlan) düğmesine tıklamalı ve kısa bir mühlet için temasın kurulmasını beklemelisiniz.

“View” menüsünde yer alan “Show Panels” satırının üzerine gelin ve yana hakikat açılan küçük menüden “Log Pane” seçeneğine tıklayın. Pencerenin üst kısmında yeni bir alanın açıldığını göreceksiniz. Bu alan, CuteFTP programının grafik arayüzünü kullanarak yaptığınız tüm süreçleri komut halinde görmenizi sağlar. Diğer bir deyişle bu alan, yapılan süreçleri komut haline dönüştürmekle vazifelidir. Şayet grafik arayüz kullanmasaydık, FTP protokolünden yararlanmak için burada görülen komutları hakikat biliyor olmamız gerekirdi.

Ana pencere içerisinde yan yana duran iki farklı kısım bulunduğu kesinlikle gözünüze çarpmıştır. Soldaki kısım bilgisayarınızın sabit diski içersindeki belge ve klasörleri göstermektedir. Sağdaki kısım ise bağlandığınız FTP sunucusunda yer alan evrak ve klasörleri listelemekle vazifelidir. Yani solda kendi sabit diskinizi, sağda ise FTP sunucusunun sabit diskini görüyor olacaksınız.

CuteFTP Programıyla Evrak Transferi

Peki lakin evrakları nasıl indireceğiz? Çok kolay… Tek yapmanız gereken, sağ kısımdaki FTP sunucusu kısmından istediğiniz bir evrakın üzerine fare ile tıklamak ve bu belgeyi sürükleyerek sol kısma (kendi sabit diskinizin içeriğinin görüntülendiği alan) taşımak.

En alttaki kısımda evrak transfer sürecinin tüm detaylarını görebilirsiniz. Transfer edilmekte olan evrakın büyüklüğü, transferin hangi süratte gerçekleştiği ve transferin bitmesine ne kadar mühlet kaldığı üzere bilgiler bu alanda yer almaktadır.

Siz de şifreye gerek duymadan bir FTP sunucusuna bağlanmak isterseniz, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin halka açık sunucusuna bağlanabilirsiniz. “Host:” kısmına “ftp.metu.edu.tr” yazmanız, ilişkiyi kurmak için kâfi olacaktır.

Bilgi: Farklı FTP Programları

BİLGİ: FARKLI FTP PROGRAMLARI

Bu sayfalarda örnek olarak CuteFTP programını ele almayı tercih ettik; lakin piyasada bulabileceğiniz tek FTP programı CuteFTP değildir. Farklı özelliklere sahip olan alternatif FTP programlarına İnternet üzerinde yapacağınız küçük bir arama sonucunda ulaşabilirsiniz. Programlar görünüş olarak farklı olsalar da, temel fonksiyonları ve kullanılan komutlar genelde birebirdir.

Bilgi: Anonim FTP

BİLGİ: ANONİM FTP

Pek çok kuruluş ve üniversitenin anonim olarak (şifreye gerek duyulmadan) giriş yapılabilecek FTP sunucuları vardır. Bu sunuculara bağlanmak İçin kullanıcı ismi ve şifre girmek gerekmez. Lakin benzeri sunuculardan kimileri, şifre olarak e-posta adresinizi yazmanızı İsteyebilirler. Kullandığınız bir FTP programı ile bu tip sunuculara bağlanırken e-posta adresini yazmanız kafidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir