Google,, güncellemeleri keserek Chromebook’ları sabote etmekle suçlanıyor

Genel, Organik Kitle Üretmek, Reklam Ajansları, SMM Paneller, Sosyal Meda Uzmanlığı, Sosyal Medya SEO'su, Yeni Başlayanlar Nis 24, 2023 Yorum Yok

Ortaya çıkan yeni bir rapor, Google’ın eski Chromebook’lara verdiği takviyesi sona erdirerek onları mevte mahkum ettiğini öne sürüyor.

The Register’ın haberine nazaran, U.S. PIRG tarafından hazırlanan “Chromebook Churn” başlıklı raporda, Özellikle COVID-19 salgınının tesiriyle satışlarda yaşanan artışın akabinde, okullar tarafından satın alınan Chromebook’ların artık “arızalanmaya” başladığı, elektronik atığa neden olduğu ve “okulları ek maliyetlerle karşı karşıya bıraktığı” argüman ediliyor.

Rapora nazaran, en uygun Chromebook’ların bile okullar için kullanılamaz hale gelmesinin üç anne nedeni var:

1) Üreticiler çoklukla yeni yedek modül satmıyor ya da tamiri desteklemiyor.

2) Yazılım takviyesi sona eriyor ve böylelikle bilgisayarlar tabiri caizse “ölüyor.”

3) Tasarım tercihleri tamir ve tekrar kullanımı zorlaştırıyor.

Rapor, 1’inci ve 3’üncü unsurlarda Asus, Acer ve HP üzere Chromebook üreticilerini, onarılması güç Chromebook aygıtları ürettikleri ve yedek kesim ya da tamir hizmeti sunmadıkları için eleştiriyor. Bir Chromebook arızalandığında, sahiplerinin Chromebook’u atmaktan Öbür yapabileceği Fazla az şey var. Chromebook’lara Aka yatırım yapan okullar içinse bu Aka bir sorun.

Rapor, 11 Chromebook modelinin, standart dizüstü bilgisayarlara kıyasla Tamir edilebilirlik ve kesim bulunabilirliği Laf konusu olduğunda besbelli formda daha düşük puan aldığını ortaya koyuyor. Yeniden rapor, Acer’ın aygıtları için direkt yedek modül satmadığını, HP’nin ise parts.hp.com adresinde Chromebook’lar için modül sunduğunu tez ettiğini, lakin arama yapıldığında pratik kullanımda Aka boşlukların ortaya çıktığını söylüyor.

Raporda ismi geçen bir diğer Aka Chromebook üreticisi de Asus. Asus, “dizüstü bilgisayar tamiratı için süratli ve Müsait bir seçenek” sunduğunu tez eden bir “Müşteri Kendi Kendine Onarım” programı sunuyor. Bu programın başkalarına nazaran daha biraz daha yeterli olduğunu söyleyen rapor Yine de bunun kâfi olmadığının altını çiziyor. Bunun bireyler için yararlı olabileceğini, lakin onarılacak yüzlerce ünitesi olabilecek okullar ve kurumlar için pek kullanışlı olmadığını Anlatım ediyor.

Bunların yanı Dizi rapor, Chromebook’lara yazılım takviyesinin sona ermesinden de rahatsız. Hatta Google’ın güncellemeleri keserek Chromebook‘ları sabote ettiği fikri ortaya çıkıyor. Yazılım güncellemesinin sona ermesi, Ilgili Chromebook’un çalışmayı durduracağı manasına gelmese de, artık Emniyet ve özellik güncellemelerini almayacağı ve virüsler üzere internet tehditlerine karşı savunmasız kalacağı manasına geliyor. Bu, Özellikle Chromebook’ları çoğunlukla çocuklar tarafından kullanılan okullar için telaş verici.

Bu rapora Google kayıtsız kalmış değil. Rapor ile ilgili Google’dan gelen karşılık şu biçimde:

“Chromebook’ların garantili takviye mühletini artırmak için donanım ortaklarımızla uğraşla çalıştık ve 2020’den bu yana, 2016’da 5 Yıl olan otomatik güncellemeleri, 8 yıla uzattık. Ayrıyeten her Vakit Aygıt üreticisi Amel ortaklarımızla çalışıyoruz.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir