Google’dan ayrıldı, internet devini yerden yere vurdu: Praveen Seshadri kimdir?

Reklam Ajansları, SMM Paneller Şub 18, 2023 Yorum Yok

Google’ın nihayet zamanlardaki birtakım uygulamalarının kimi çalışanlarını rahatsız ettiği bir Sır değil. Ve görünüşe nazaran bu çalışanlara üst seviyedekiler de dahil.

Şirketi Google tarafından satın alınan bir kurucu olan Praveen Seshadri kısa bir müddet Evvel istifa etti ve şirkette geçirdiği müddet boyunca gördüğü problemleri detaylarıyla anlatan Misli bir Medium gönderisi yayınladı. Seshadri, Google’ın “onaylar, lansman süreçleri, yasal incelemeler, performans incelemeleri, yönetici incelemeleri” ve öteki bürokratik süreçlerden oluşan bir labirentte sıkışıp kaldığını ve çalışanların yetenekli olmalarına Karşın “çeyrekten çeyreğe ve yıldan yıla Fazla az şey yaptıklarını” söylüyor.

Praveen Seshadri kimdir?

Seshadri, 2014 yılında başlattığı “kodsuz bir geliştirme platformu” olan AppSheet’in kurucusu. Birkaç yıllık geliştirme sürecinin akabinde, Seshadri’nin şirketi 2020’de Google Cloud tarafından satın alındı ve Seshadri sonraki üç yılını uygulamayı Google AppSheet‘e dönüştürmekle geçirdi. Seshadri, üç yıllık Mecbur mühleti sona erdiğinde, hiç vakit kaybetmeden Google’dan ayrıldı ve “bir vakitler mükemmel olan bir şirketin nasıl yavaş yavaş fonksiyonunu yitirdiğini anlayarak Google’dan ayrıldım” dedi.

Praveen Seshadri

Seshadri, şirketle yaşadığı Aka problemleri özetlerken “Gördüğüm kadarıyla, Google’ın dört Temel kültürel sorunu var. Bunların hepsi, diğer bütün günahları saklayarak, her Yıl durmaksızın büyümeye devam eden ‘Reklamlar’ isimli bir Nakit basma makinesine sahip olmanın doğal sonuçları: (1) Misyon yok, (2) Aciliyet yok, (3) İstisnailik sanrıları, (4) Üzücü yönetim” cümlelerini kurdu.

Seshadri, 1999-2011 yılları ortasında Microsoft’ta çalışıyordu, bu yüzden “Bu, hükümran bir imparatorluğun kademeli olarak çöküşünü birinci Defa izleyişim değil” diyor ve “çok az sayıda Google çalışanının bir müşteriye yahut kullanıcıya hizmet ettiğini düşünerek işe başladığını” söylüyor. Bunun yerine “neredeyse herkesin sırf diğer Google çalışanları için çalıştığı kapalı bir dünyaya” odaklandığını da kelamlarına ekliyor.

Gönderi, Google’da “riski azaltmanın diğer her şeyi gölgede bıraktığını” belirtiyor ve CEO Sundar Pichai’nin şirketi yönetirken “felç edici bir bürokrasi” kurduğunu söyleyen 2021 New York Times makalesini yineliyor.

Seshadri birinci değil

Seshadri’nin şikayetleri, çalışanlardan bu türlü bir şikayeti birinci Defa duymamız değil. Eski Waze CEO’su Noam Bardin, 2021’de Google’dan ayrılmış ve bir blog gönderisinde çalışanların Google eserleri geliştirmeye teşvik edilmediğini söylemişti. Bardin, “Ürün, çalışanların mesleğini ilerletmek için bir araçtır” diye yazmıştı ve devam etmişti: “Tutku, misyon yahut ekonomik ezber bozan bir şey değil. Terfi edilmek, bireylerin ekonomik başarısı üzerinde Eser büyümesinden daha Çok tesire sahiptir. Hangi eserin üzerinde çalışılacağına karar verme, terfi alma ihtimalinden kaynaklanmaktadır ve bu nedenle, Waze’i bir Uğraş olarak değil, bir yükselme basamağı olarak görerek, yanlış bir ruh haline sahip insanları işe almaya başladık.

Bardin, geçtiğimiz günlerde Seshadri’nin LinkedIn’deki gönderisini de paylaşarak, “Sorun şu ki, Üleş senedi yükseldiği sürece bütün bunlar kimsenin umurunda değil” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir